Активність довкола теми можливого вторгенння продовжує наростати – за кілька днів відбулась серія дипломатичних розмов, надійшли повідомлення про виїзд іноземних дипломатів та неспокій в українському повітряному просторі. Все стосується досі нероз'ясненого нарощування російських військ біля українських кордонів.
12 лютого відбулась телефонна розмова між президентом США Джо Байденом та президентом РФ Владіміром Путіним, на якій обговорювали ті ж безпекові угоди від Росії та військову присутність Москви неподалік українських територій.
Прессекретар Кремля Дмітрій Пєсков за день до розмови сказав, що запит на дзвінок надійшов з Вашингтона.
Читайте також: Майже за Мопассаном. Чи стали проривом візити Емманюеля Макрона до Москви та Києва
За офіційним повідомленням Вашингтону, США шукає дипломатичних шляхів вирішення проблеми, проте вони готові й до інших сценаріїв.
"Президент Байден чітко давав зрозуміти, що якщо Росія здійснить подальше вторгнення в Україну, Сполучені Штати разом з нашими союзниками та партнерами дадуть рішучу відповідь і накладуть на Росію швидкі та серйозні витрати", – йдеться у повідомленні Білого дому.
Видання CNN зауважило, що розмова між двома лідерами відбулася через кілька годин після того, як США вивели частину своїх сил з України і наказали евакуювати більшість співробітників посольства в суботу, оскільки "росте ймовірність вторгнення Росії в Україну в найближчі кілька днів". Це для видання є свідченням того, що США побоюються наказу про вторгнення у будь-який момент.
Того ж дня Путін мав розмову і з президентом Франції Емманюелем Макроном. В Кремлі про дзвінок сказали небагато – "Так, розмова відбулась", – повідомив після неї Дмітрій Песков агентству "Інтерфакс".
У Франції настрої кращі – за повідомленням Reuters, Путін під час телефонної розмови з Макроном у суботу не дав жодних вказівок на те, що він готується вторгнутися в Україну. Про це заявив представник французького президента.
Також у суботу Макрон розмовляв з канцлером Німеччини Олафом Шольцом та президентом України Володимиром Зеленським й мав розмовляти з президентом США Джо Байденом.
У розмові із Зеленським Макрон підтвердив свою підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, повідомляє Єлисейський палац.
13 лютого телефонну розмову мали й президент Володимир Зеленський і президент Джо Байден. За повідомленням Білого дому, Байден "чітко дав зрозуміти", що США "швидко і рішуче відреагують на будь-яку подальшу агресію Росії проти України" разом зі своїми союзниками та партнерами.
Офіційне інтернет-представництво президента України повідомило також, що під час розмови обговорювались і санкції у разі ескалації агресії Росією.
(фото: Офіційне інтернет-представництво президента України)
11 лютого очільник міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив у своєму Твіттері, що Україна офіційно застосувала механізм зменшення небезпеки, згідно з розділом ІІІ Віденського документа, та звернулася до РФ з запитом про детальні роз’яснення військової діяльності біля українських кордонів та в тимчасово окупованому Криму. На це Україна виділила 48 годин, як це й зазначено в документі.
"РФ має надати точні райони проведення військової діяльності, повідомити дати її завершення, а також найменування, підпорядкованість, кількість військових формувань; також типи озброєнь та військової техніки, які беруть у ній участь", – написав Кулеба.
Проте за виділений час жодної відповіді від Росії не надійшло, тому вчора міністр повідомив, що Україна скликає зустріч з РФ та всіма державами-учасницями Віденського документа протягом наступних 48 годин щоб обговорити посилення та переміщення військ РФ біля українських територій.
Росія не відповіла на наш запит за Віденським документом. Ми робимо наступний крок. Україна скликає зустріч з РФ та всіма державами-учасницями протягом наступних 48 годин для обговорення посилення та переміщення військ РФ уздовж нашого кордону та у тимчасово окупованому Криму 1/2
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 13, 2022
Віденський документ є серією угод про посилення безпеки та довіри в Європі, який включає й обмін інформацією про військову активність чи сили, розташовані на певній території в Європі, повідомлення про військову діяльність тощо, підписаний понад 50 країнами-учасницями ОБСЄ.
Почалось наростання занепокоєння у повітряному просторі -12 лютого резидент Ірландії, власник літака авіакомпанії SkyUp, повідомив що забороняє вліт у повітряний простір України його судна. За повідомленням компанії, урядовці та SkyUp намагались переконати власника у безпечності посадки, адже літак тоді вже здійснював рейс до Києва з Мадейри, однак резидент не відгукнувся і літак посадили в Кишиневі.
Пізніше всіх пасажирів відправили трансфером до Києва, а в МЗС повідомили, що готові сприяти українським авіаперевізникам у роз'ясненні проблем з повітряним простором.
Також надійшла інформація, що багато українських олігархів їдуть з України чартерними рейсами. Видання "Українська правда" опублікувала фотографії із активністю в українському повітрямому просторі та пише, що покинули Україну літаки, власниками яких є Рінат Ахметов, Борис Колесніков, Ігор Абрамович, Віктор Пінчук, Вадим Новинський, Олександр Ярославський, бізнесмени Андрій Ставніцер, Вадим Нестеренко, Вадим Столар та Василь Хмельницький.
Деякі з них спростували інформацію про виліт і заявили, що це лише технічне обслуговування літака, хтось каже про тимчасове відрядження і що скоро бізнесмени повернуться в Україну.
Натомість Україна закривати свій повітряний простір не планує. Міністерство інфраструктури опублікувало відповідне повідомлення, – "Небо над Україною залишається відкритим, держава працює над попередженням ризиків для авіаперевізників".
За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, страхові компанії дуже чутливі до інформаційного поля, тобто повідомлень про небезпеку, пов'язану із поведінкою Росії, але уряд та міжнародні партнери напрацьовують спільні рішення.
Читайте також: У соцмережах опублікували мапу, яка демонструє масштаб військової допомоги Україні
Тим часом в російських телеграм-каналах поширюють неправдиву інформацію про буцімто початок війни між Україною та Росією та прикріплюють начебто фото на підтвердження, невідомо де зняті та в який час.
Також окупанти продовжують розповідати фейки про буцім порушення режиму припинення вогню з боку ЗСУ, які 4 рази обстрілювали бойовиків. При цьому за оперативною інформацією штабу ООС, окупанти за минулу добу порушили режим тиші 6 разів – один з яких забороненою Мінськими домовленостями зброєю.