Джеррі Скіннер адвокат, представник родичів загиблих — позивачів до ЄСПЛ у справі № 25714/16 «Ейлі проти Російської Федерації»

Відкритий лист до Владіміра Путіна

17 Липня 2019, 11:37

Мій відкритий лист до вас, опублікований напередодні третіх роковин загибелі лайнера MH17, які відзначали 17 липня 2017 року, починався дещо філософськи. Це було 730 днів тому. 730 днів, що їх родинам жертв рейсу MH17 належало прожити без правосуддя чи пояснення раптової жорстокої прилюдної смерті 298 рідних і близьких, серед яких було 80 дітей. Росія вирішила діяти 17 липня 2014-го. І вона зробила свій хід. За якихось 30 днів ви захопили землю, промислові підприємства й населення на Сході України на підставі звинувачень в утисках, яких насправді не було. Ви вирішили захопити суверенітет над Донбасом, який вам не належав, через убивство 298 невинних душ, що нічого спільного не мали з Україною, Російською Федерацією, зов­нішньою політикою чи долею російської держави або її народу. Ці 730 днів минули не лише для 298 родин жертв MH17. Страждати довелося й миролюбному населенню Криму та Донбасу. Правосуддя означає, що слід назвати речі своїми іменами.

 

Читайте також: Джеррі Скіннер: «Росія робить все для блокування розслідування справи МН17»

Ви захотіли створити «Новоросію». Але у ваших діях немає нічого нового. Обстріли житлових кварталів не нове. Кривава нагода, яку послало захоплення заручників у московському театрі та бесланській школі, теж не нове. «Зелені чоловічки» в Криму не нове. Снайпери на будинках у дні Євромайдану не нове. Не було майже нічого нового в ситуації, коли пасажирський борт збила потужна ракета, підведена під повітряний коридор для цивільних польотів. Ні, ці дії та ще тисячі інших починаючи з 2014-го й донині — усі схожі між собою. Брутальні, нецивілізовані та невиправдані.

У кожному з цих випадків могутня держава зумисне йшла на провокації, приносячи в жертву життя невинних людей, щоб через певні зовнішньополітичні кроки відкрито, на очах у цілого світу отримати бажане. Тільки сліпий не побачить у тому вбивства.

«Зелені чоловічки» в Криму не нове. Снайпери на будинках у дні Євромайдану не нове. Не було майже нічого нового в ситуації, коли пасажирський борт збила потужна ракета, підведена під повітряний коридор для цивільних польотів

Проте за два роки, що минули після мого попереднього до вас листа, з’явилися деякі нові факти та рішення. Кілька з них дуже важливі.

1. Військова активність Росії в період по 17 липня 2014 року включно дає чіткі докази того, що повітряний лайнер було збито навмисно.
2. Імовірно, соціальні медіа та негайна різка реакція урядів постраждалих держав дещо затримали вторгнення російської армії після катастрофи MH17 аж до серпня 2014-го. 
3. Ще в лютому 2014 року радник президента РФ давав телефоном вказівки проросійським силам підбурювати до заворушень населення Донбасу (ці розмови прослуховувалися).
4. У 2014-му помітними та впливовими лідерами проросійських рухів у Донецьку та Луганську були власне російські громадяни, російські військові та офіцери російської військової розвідки ГРУ, які видавали себе за громадян України. Хоч би як це заперечували, але регулярні російські військові частини були присутні на Сході України до збиття MH17. Декого з них було кримінально обвинувачено нещодавно на очах у всього світу.
5. Відбулися кримінальні обвинувачення росіян, ще більше їх очікується.
6. Державні органи Нідерландів вирішили взяти участь у нашій цивільній справі. Ми отримали сильного, умотивованого союзника.

 

У контексті знищення MH17 ці та інші події перетворюють усі заперечення Росії на порожній звук і додають катастрофу рейсу MH17 до набагато довшого списку політичних і військових епізодів, так чи інакше пов’язаних із питанням незалежності України.

Пане Путіне, ні родини загиблих, ні держави, залучені до справи в Європейському суді з прав людини за запрошенням Суду, не хочуть, щоб ця суперечність залишилася нерозв’язаною й після чергових роковин. Але ви маєте діяти й ініціювати контакт із моєю юридичною командою через Міністерство закордонних справ Нідерландів у Гаазі. До ваших дій там поставляться серйозно. Так, до справи долучилися держави, однак мої клієнти виступають від свого імені. Ми повинні бути включені у вашу резолюцію в разі її наявності.

 

Читайте також: Джеррі Скіннер: «Ми хочемо чітко довести в справі МН17, що йдеться про умисний акт, який мав стати провокацією для виправдання вторгнення»

Минуло п’ять років, ви повинні добровільно зробити щось для виправлення ситуації. Дійсність така, що залучені до процесу держави не прийматимуть ваших відмовок і вимагатимуть від Росії відповісти за смерть 298 людей на борту MH17. Крім того, схоже, що хоча російська ракета комплексу «Бук» серії 9M38 збила пасажирський авіалайнер, та справжньою мішенню цієї акції була свобода українського народу. Україні слід активніше діяти в юридичному сенсі проти Росії на підтримку родин загиблих у катастрофі MH17 і просити ЄСПЛ винести рішення в цій справі. Україна повинна рішучіше діяти через ЄСПЛ від власного імені. Це один із цілого арсеналу засобів для захисту своєї свободи.
«Істина все ще існує, зло реальне, а правосуддя варте, щоби боротися за нього».