“Відкриті ворота пекла”. Реакція світу на рішення Трампа про визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю

7 Грудня 2017, 14:31

Попри застереження мусульманських лідерів та союзників з країн-ЄС, президент США Дональд Трамп офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю. Проте низка світових лідерів засудила рішення американського президента, а Рада Безпеки ООН уже призначила засідання для обговорення ситуації щодо офіційної заяви Трампа. Згодом постійний представник США в ООН Ніккі Гейлі пояснила, що голова Сполучених Штатів таким чином зробив символічний крок, який показує прихильність до мирного процесу.

Тиждень.ua зібрав реакцію світу на резонансне рішення Дональда Трампа про визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю.

 

ООН

Рада Безпеки ООН призначила засідання у п’ятницю, 8 грудня, для обговорення ситуації щодо рішення американського президента. З відповідною ініціативою проведення відкритого засідання Радбезу до генерального секретаря ООН звернулися Франція, Болівія, Єгипет, Італія, Сенегал, Швеція, Велика Британія та Уругвай.

При цьому генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив, що це "дуже тривожний момент". За його словами, питання про статус Єрусалиму має бути вирішене в рамках двосторонніх переговорів, на основі відповідних резолюцій Ради Безпеки та Генеральної Асамблеї ООН, а також обов'язково з урахуванням інтересів палестинської та ізраїльської сторін.

"Вступивши на посаду Генерального секретаря, я з першого ж дня постійно виступаю проти будь-яких односторонніх заходів, які підривали б перспективи миру для ізраїльтян і палестинців", – наголосив Гутерреш.

 

ЄС

Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Федеріка Могеріні заявила, що у ЄС серйозно занепокоєні рішенням Трампа. За її словами, Євросоюз і його країни-члени продовжать дотримуватися міжнародного консенсусу щодо Єрусалиму, в тому числі і щодо розміщення своїх дипломатичних представництв, поки не буде прийняте остаточне рішення про статус Єрусалиму.

"Європейський Союз висловлює серйозну стурбованість з приводу сьогоднішнього оголошення президентом Сполучених Штатів Трампом щодо Єрусалиму та можливих наслідків для перспектив миру. Позиція ЄС залишається незмінною. Прагнення обох сторін повинні бути виконані, і шлях повинен бути досягнутий за допомогою переговорів щодо врегулювання статусу Єрусалиму як майбутньої столиці обох держав", – наголосила Могеріні.

 

Палестинська держава

За словами президента Палестинської держави Махмуда Аббаса (Абу Мазен), рішення Трампа суперечить позиції міжнародної спільноти та підриває мирні зусилля.

"Аль-Кудс це давня та велика столиця Палестини, і не можна змінити її самобутність. Декларація Трампа означає вихід США з мирного процесу на Близькому Сході", – заявив Аббас.

Також він назвав заяву Трампа "жалюгідною", додавши, що США більше не можуть бути миротворцем.

При цьому у ніч на 7 грудня палестинці на Західному березі річки Йордан вийшли на протести та вимкнули вогні на головній різдвяній ялинці в місті Віфлеєм. Також були закриті освітні установи і магазини.

 

 

Лідер палестинського "Ісламського руху спортиву" (Хамас), який контролює Сектор Газа, Ісмаїл Ханія заявив, що рішення президента США Дональда Трампа визнати Єрусалим столицею Ізраїлю і перемістити туди американське посольство "відкриває ворота пекла".

На його думку, рішення Трампа щодо Єрусалиму "не змінить той факт, що Єрусалим є арабською мусульманською землею".

Згодом Ханія закликав до нової інтифади (повстання) проти Ізраїлю, назвавши заяву Трампа "оголошенням війни".

"Треба почати третє палестинське повстання проти американських і сіоністських планів по іудаїзації Єрусалиму", – заявив він.

Також Ханія оголосив п’ятницю, 8 грудня, "днем гніву" і початком повстання у зв’язку з рішенням США визнати Єрусалим столицею Ізраїлю.

 

Туреччина

Прем'єр-міністр Туреччини Біналі Їлдирим заявив, що Анкара не визнає рішення президента США Дональда Трампа щодо визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю. За його словами, такі дії Вашингтону означають кінець мирного процесу.

"Це рішення є серйозним ударом по зусиллях щодо мирного врегулювання палестинсько-ізраїльського конфлікту. Рішення, яке означає кінець мирного процесу, є наочним проявом політичної безвідповідальності. Різко засуджую авторів цього рішення. Шанобливе ставлення до статусу святинь Єрусалима, у тому числі мечеті Аль-Акса, має життєво важливе значення", – сказав Їлдирим.

При цьому він зазначив, що Туреччина 13 грудня скликає саміт Організації ісламського співробітництва (ОІВ) для обговорення подальших кроків .

Також глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу засудив заяву адміністрації США.

"Ми засуджуємо безвідповідальну заяву адміністрації США про визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю і перенесення посольства США в Ізраїлі в Єрусалим", – заявив голова турецького відомства.

 

Ірак

Уряд Іраку вимагає, щоб у США скасували рішення, аби не живити тероризм. При цьому офіційний Багдад викликав американського посла і вручив йому свій протест проти американського рішення.

"Ми застерігаємо проти небезпечних наслідків цього рішення для стабільності в регіоні і світі. Адміністрація США повинна скасувати це рішення, задля того щоб зупинити небезпечну ескалацію, яка сприятиме екстремізму та створить умови, сприятливі для тероризму", – йдеться в заяві.

Також іракський головний клерик Аятолла Алі Аль-Сістані засудив рішення Вашингтона і закликав ісламську спільноту об'єднатися і повернути собі Єрусалим.

 

Катар

Міністр закордонних справ Катару Мухаммед бін Абдулрахман Аль Тані заявив, що рішення Трампа "небезпечною ескалацією і смертним вироком для всіх, хто хоче миру".

При цьому емір Катару шейх Тамім бін Ахмад аль-Тані вказав, що перенесення посольства США до Єрусалиму вплине на безпеку та стабільність в регіоні.

"Це небезпечний крок Вашингтону", – наголосив він.

 

Канада

Міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд наголосила, що про статус Єрусалиму слід домовлятися лише в рамках загального вирішення палестино-ізраїльського конфлікту.

"Канада – надійний союзник та друг Ізраїлю й товариш народу Палестини. Давня позиція Канади полягає у тому, що вирішувати статус Єрусалиму можна лише як складову частину загального врегулювання палестино-ізраїльського спору", – сказала Фріланд.

Також вона зазначила, що Канада залишається віддана пошуку шляху установлення довготривалого миру на Близькому Сході.

"Ми рішуче налаштовані досягти загального, справедливого та тривалого миру на Близькому Сході, у тому числі створення палестинської держави, яка мирно та безпечно існуватиме поруч із Ізраїлем", – підкреслила глава МЗС Канади.

При цьому Фріланд закликала до збереження спокою та мирного пошуку урегулювання.

"Ми закликаємо до спокою та продовжуємо підтримувати створення умов, необхідних сторонам для пошуку рішення", – підсумувала вона.

 

Німеччина

Німеччина не погодилась з рішенням Трампа про визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю. Про це повідомив німецький прес-секретар Штеффен Зайберт з посиланням на канцлера ФРН Ангелу Меркель.

"Федеральний уряд не підтримує цю позицію, оскільки статус Єрусалиму повинен обговорюватися у рамках "формули двох держав", – йдеться у  повідомленні.

 

 

Велика Британія

Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей заявила про "відсутність планів щодо переведення посольства у Єрусалим".

"Ми не згодні з рішенням США перевести своє посольство в Єрусалим і визнати Єрусалим столицею Ізраїлю до укладення угоди про остаточний статус", – зазначила Мей.

За її словами, рішення Трампа "не принесе користі в тому, що стосується перспектив встановлення миру в регіоні".

"Британське посольство в Ізраїлі розташоване в Тель-Авіві, і у нас немає планів по його переводу", – наголосила вона в заяві.

 

Австралія

У Австралії заявили, що не мають наміру переносити своє посольство до Тель-Авіва, незважаючи на те, що США прагне офіційно визнати Єрусалим столицею Ізраїлю.

"Ми не будемо вживати заходів для переміщення нашого посольства в Ізраїлі, воно продовжуватиме надавати дипломатичну допомогу в Тель-Авіві", – заявила міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп.

За словами Бішоп, Австралія налаштована на вирішення регіональної кризи у ключі "двох держав" і продовжуватиме таку ж політику.

"Метою нашої зовнішньої політики залишається те, щоб ізраїльський і палестинський народи могли жити спокійно один з одним, у рамках міжнародно визнаних кордонів", – сказала Бішоп.

Також вона зауважли, що вона стурбована будь-якою діяльністю, яка може збільшити напругу.

"Тим не менше, уряд Австралії залишається оптимістичним у тому, що шлях досягнення міцного миру між ізраїльтянами та палестинцями є двостороннім переговорним рішенням", – наголосила вона.

Своєю чергою тіньовий міністр закордонних справ Австралії сенатор Пенні Вонг назвала рішення США "неконструктивним" для мирного процесу.

 

Зазначимо, що у Міністерстві закордонних справ Єгипту заявили, що воно відкидає рішення США щодо перенесення посольства Ізраїлю з Тель-Авіва до Єрусалиму, і висловило "велику стурбованість можливими наслідками". Також у МЗС Ірану наголосили, що "серйозно засуджують" рішення США по Єрусалиму. Президент Ірану Хасан Рухани раніше попередив, що подібне рішення стане "провокаційним і небезпечним".


  

Ізраїль

Лише в Ізраїлі привітали рішення Трампа про визнання столицею країни Єрусалиму. Так, президент Реувен Рівлін назвав рішення Трампа найкращим подарунком до майбутнього 70-річчя єврейської держави (ізраїльтяни будуть відзначати його навесні 2018 року).

 Своєю чергою прем'єр-міністр Біньямін Нетаніягу заявив, що переведення посольства в Єрусалим не стане приводом для розпалювання протиріч на Близькому Сході, а, навпаки, сприятиме просуванню миру, так як повертає всіх у реальність.

"Це історичний день. Це місто було столицею Ізраїлю майже 70 років. Єрусалим був у центрі наших надій, наших мрій, наших молитов протягом трьох тисячоліть. Єрусалим 3 тисячі років був столицею єврейського народу. Протягом тисяч років покоління євреїв вимовляли в молитві "в наступному році в Єрусалимі". Пане Президенте, історія і єврейський народ будуть вічно пам'ятати прийняте Вами сьогодні сміливе рішення. Президент Трамп, ми вдячні вам за справедливе і хоробре рішення визнати Єрусалим столицею Ізраїлю і почати підготовку до відкриття тут американського посольства. Дякую вам", – заявив Нетаньяху.