26 лютого в Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим/Офісі Кримської платформи відкрилася виставка «ЛОМИКАМІНЬ. Жіночий спротив у Криму» до десятиріччя спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
У пресрелізі зазначено: «Цей проєкт створено, щоб привернути увагу широкої аудиторії до історій жінок, яких незаконно ув’язнили за підтримку України; вшанувати силу волі дружин політв’язнів, а також тих, хто щоденно чинить спротив окупантам, демонструючи боротьбу за свої права та свободи. Виставка має на меті показати, що опір громадян України в Криму триває, незважаючи на високу ціну, яку вони платять, чинячи спротив окупаційного режиму».
На виставці представлені роботи, присвячені сучасним подіям в окупованому Криму, а також історичним і психологічним аспектам його окупації.
Кураторка Тетяна Філевська так описує виставку: «Мистецький простір, створений жінками-мисткинями, розповідає про власне проживання війни, а також про інших жінок, що мали чи мають подібний досвід. Головна увага зосереджена на останньому десятилітті в тимчасово окупованому Криму, перш за все навколо історій жінок, які в умовах окупації наважуються на відкриту боротьбу за свої права та свободи, ризикують і стають політичними бранками окупаційного російського режиму. Поруч із цим екстремальним досвідом постають інші способи проживати травматичну дійсність та стратегії опанування непідвладної реальності. Паралельно ми також торкаємось історичного та культурного контексту історії жінок на півострові, аби зробити спробу зрозуміти причини зла і віднайти джерела життєспроможності та спротиву. Як проживають свої життя по різні лінії фронту жінки з Криму, та які стратегії боротьби вони обирають? Що спільного між українками в різних обставинах однаково складного для всіх часу? Як пережити окупацію та наважитись на спротив? З чого виростає сила жіночого опору? Чим живиться солідарність? Як вберегти пам’ять і плекати ідентичність у загрозливих обставинах? Що, зрештою, спонукає жінку пожертвувати собою заради майбутнього рідного краю і стати символом спротиву для майбутніх поколінь? І чим може бути мистецтво в умовах екзистенційної загрози? Виставка “Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму” обертається довкола цих питань, уважно прислухаючись до індивідуальних історій життя кожної жінки. Усі вони про різні досвіди, які не можна і не варто порівнювати. Усі вони мають бути однаково проявлені, висловлені та почуті».
Серед художниць, які покажуть свої роботи в рамках виставки «ЛОМИКАМІНЬ. Жіночий спротив у Криму» — Еміне Зіятдінова, Алевтина Кахідзе, Марія Куліковська, Лія Достлєва, Юлія По, активістки жіночого руху спротиву «Зла Мавка».
Виставка триватиме з 26 лютого до 13 травня 2024 року в Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим/Офісі Кримської платформи.
(м. Київ, вул. М. Грушевського, 24/2).