Відкладна медична допомога: Україна не поспішає з держзакупівлями для бійців АТО

14 Листопада 2014, 15:02

Як стало відомо 10 листопада, українській армії нарешті купили медобладнання на 34 мільйони. Тиждень.ua проаналізував загальний рівень держаної допомоги щодо медичного забезпечення бійців АТО за останні місяці.

Зміни до бюджету

Фінансування протезів відбувається за рахунок змін до бюджету. 7 листопада уряд ухвалив законопроект про надання 7 мільйонів гривень для протезування поранених учасників АТО, який був невдовзі підписаний президентом.

У жовтні зменшивши видатки Мінфіну, Верховна Рада передала зекономлені кошти, а саме 9 мільйонів гривень, на соціальну програму з протезування учасників АТО.

Державні закупівлі

За останні п’ять місяців державних закупівель щодо лікування військових проводилось не так багато.

У серпні Міністерство оборони України за результатами тендерів уклало угоди з ТОВ «Медичний центр «М.Т.К.» на закупівлю ліків на загальну суму 3,50 млн грн. Замовили антибактеріальні засоби, таблетки, розчини й порошки для інфузій, у тому числі пеніцилінового ряду (ціни нижче).

Єдиним конкурентом «М.Т.К.» на тендерах було ТОВ «БаДМ». Фірму засновували дніпропетровці Олена Басс, Олександр Дитяковський та Олександр Суходольський, але з 2007 р. «М.Т.К.» вивели на Кіпр, перереєструвавши власність на фірму «Ліорко Інвестментс Лімітид».

У серпні була укладена угода з ТОВ «Фармекс груп» на постачання знеболювальних на 4,61 млн грн. Придбано 125 тисяч упаковок знеболювального Налбуфін-Фармекс по 1 мл у попередньо заповненому шприцу, у комплекті з голкою у контурній чарунковій упаковці у пачці.

Вартість однієї упаковки склала 36,90 грн. з ПДВ. Хоча президент Петро Порошенко ще у липні підписав закон про звільнення від цього податку закупівель ліків та засобів індивідуального захисту для потреб Антитерористичної операції.

Торги проведено по переговорній процедурі, оскільки нагальність закупівлі Налбуфіну-Фармекс була підтверджена експертним висновком, затвердженим тимчасово виконуючим обов’язків начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України від 23.07.2014 року.

Засновниками «Фармекс груп» є офшори «Андовер ентерпрайзес лімітед» (Сейшельські острови) та «Рамін кемікалс лімітед» (Віргінські острови).

У жовтні Міноборони уклало низку угод на закупівлю медпрепаратів на загальну суму 12,92 млн грн. Замовлено антисептики, протизапальні й протигрибкові, препарати для використання при шлунково-кишкових розладах, обструктивних захворюваннях дихальних шляхів, тощо. Усі замовлення фірми отримали без відкритого конкурсу, оскільки йдеться про нагальну потребу армії.

На початку листопада Міністерство оборони України уклало низку угод на закупівлю медичного обладнання на загальну суму 33,58 млн грн. За ці кошти замовлені дефібрилятори, апарати для анестезії й ШВЛ, рентгенапарати, операційні ліжка й світильники тощо. Найдорожче закуплене обладнання – рентгенодіагностичний хірургічний апарат, апарат електрохірургічний вищого класу з можливістю зварювання судин, палатний рентген-апарат тощо.

Усі замовлення оформили без відкритих торгів, за переговорною процедурою, оскільки йдеться про нагальну необхідність забезпечити обладнанням військові части  в зоні АТО, а також Військово-медичні клінічні центри регіонів та військових госпіталів, які надають медичну допомогу пораненим та хворим.

Обладнання мають доставити у міста й військові частини по території України до кінця листопада.

Окрім того, Рада дозволила ввезення в Україну незареєстрованих імпортних лікарських засобів, необхідних для лікування учасників АТО, за окремим рішенням Мінохорони здоров'я.

Міжнародна допомога

Тим часом поранених у зоні антитерористичної операції українських військових допомагають лікувати за кордоном.

Так Латвія стала першою країною, яка відгукнулася та організувала лікування постраждалих на Сході військових. Зокрема 17 липня Дніпропетровщину відвідав міністр закордонних справ Латвійської Республіки Едгарс Рінкевічс, який заявив, що його країна готова прийняти на лікування постраждалих із зони АТО. У Латвію періодично доставляють українських поранених бійців.

У вересні Німеччина прийняла на лікування 20 тяжкопоранених українських військових. Згодом Німеччина надала постачання в Україну медичного обладнання, польових госпіталів і бронежилетів. 

Восьмеро військовослужбовців Національної гвардії України, які зазнали поранень під час АТО, проходять лікування і реабілітацію в Хорватії

28 жовтня на медичну реабілітацію в Угорщину прибули 3 українські військовослужбовці. Очікується, що у військово-медичні установи Угорщини доставлять ще 7 поранених українських бійців.

Литва опікується 11 пораненими бійцями АТО. Лікування українців фінансується з коштів резервного фонду уряду Литви, які в лютому були виділені на ці цілі. Загалом було виділено 150 тис. літів.

Найбільше – 15 поранених бійців взяла на лікування Естонія. 

Грузія також допомагає пораненим. Так у вересні Грузія направила в Україну партію медичної допомоги на $580 тис.

11 листопада посол Ізраїлю в Україні Елі Бєлоцерковські заявив, що Ізраїль готовий поділитися досвідом з Україною у створенні системи надання термінової медичної допомоги. Крім того, він відзначив, що вже почалася реалізація одного з проектів, пов'язаного з проведенням тренінгу психологів із людьми, які мають психологічні травми. "Це дуже важливе питання, тут дуже багато людей як цивільних, так і військових, які були в зоні АТО, і у них є різні психологічні травми", – сказав посол.

Також прийняли наших бійців лікарні Туреччини, Чехії й Словаччини.
Станом на сьогодні 11 військовослужбовців ЗСУ пройшли лікування в Німеччині, 6 в Литві, 5 в Ізраїлі, 3 у США, 1 в Австрії та 1 в Італії.

Окрім того, в НАТО готові сприяти реалізації Програми допомоги у фізичній реабілітації поранених в АТО українських військовослужбовців, зокрема, за рахунок коштів, передбачених на проведення спільних з Росією заходів.