Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України поінформувало, що 22 вересня на засіданні Кабінету Міністрів України удосконалили механізм виплати пенсій та грошової допомоги громадянам України шляхом запровадження додаткової можливості проходження ідентифікації для їх одержувачів – віддалено.
Читайте також: Юрій Щиголь: «Кіберпростір — це середовище, у якому неможливо захищатися самостійно»
“Проєкт постанови розроблено спільно з Міністерством цифрової трансформації України з метою удосконалення механізму виплати пенсій та грошової допомоги, зокрема й для українців, що мешкають на тимчасово окупованих територіях”, – пояснюють у Мінреінтеграції. .
“Нині існують труднощі з отриманням пенсій та соціальних виплат для мешканців ТОТ, оскільки для ідентифікації люди повинні приїжджати на підконтрольну Уряду територію України, але російські окупаційні режими продовжують блокувати роботу КПВВ, утримуючи людей в заручниках. Переважна більшість таких одержувачів, люди похилого віку, які просто не мають можливості чекати кілька місяців, аби окупанти врешті вирішили надати їм дозвіл на перетин КПВВ. Тож можливість віддаленої електронної ідентифікації допоможе нашим громадянам з ТОТ зекономити час, гроші, а найголовніше – здоров’я”, – зазначила заступниця міністра Інна Драганчук.
В Міністерстві пояснюють, що процес віддаленої ідентифікації здійснюватиметься шляхом авторизації одержувача (без його особистої присутності) в особистому кабінеті порталу Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису Дія.Підпис (Дія ID). Така можливість прирівнюється до фізичної ідентифікації одержувача.
Але схоже, що поки рано говорити про якісний прорив, який має усунути всі ризики, які існують, як у отримувачів цих послуг, так і у держави Україна. Віддалена ідентифікація, навіть з застосуванням надсучасних технології, залишає ризики підробки та можливості для маніпуляцій, якими можуть скористатися шахраї для подовження виплат, наприклад, померлої людини. Також не зрозуміло, чи у світлі нових механізмів будуть нарешті відокремлені мешканці окупованих територій від реальних переселенців, які виїхали на контрольовану Україною територію, але змушені також проходити ці ідентифікації у банку, відчуваючи стигматизацію себе, як громадянина.
“Без детального вивчення тексту поки не можна сказати, чи були залучені у процес створення цього механізму одні з ключових інституцій – Пенсійний фонд та Ощадбанк, – пояснює у коментарі Тижню юрист БФ “Восток SOS” Даниїл Попков. – Тому незрозуміло, якщо це рішення КМУ розроблялось без них, чи буде воно виконуватись, навіть якщо його ухвалили. Не думаю, що ПФУ та Ощадбанку ця ідея сподобалась”.
Тим більш, за останньою інформацією, з жовтня Ощадбанк планує почати блокування карток клієнтів, на рахунках яких три та більше років не відбувалося фінансових рухів. І у більшості випадків це стосуватиметься саме людей, які мешкають в окупації.
Читайте також: Донбас. Новини з потойбіччя
“Одразу відзначу, що текст даних змін не опубліковано, тож ми базуємось виключно на інформації з повідомлень на ресурсах державних органів, – коментує Тижню Марія Красненко, юристка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”. – На разі, в даній новині є як позитив, так і негатив. Дійсно, можливість проходження відділеної фізичної ідентифікації спростить процедуру для осіб, щодо яких вона застосовується. З іншого боку, для її проходження необхідно мати смартфон, авторизуватись в Дії. Відповідно, число реальних користувачів буде значно меншою, ніж кількість тих, щодо кого застосовується дана процедура. І найболючіше, слід констатувати, що вона не вирішує системно питання виплати пенсії жителям ТОТ. Жителі тимчасово окупованих територій і надалі отримують виплати в порядку, передбаченому для внутрішньо пересувних осіб, а отже держава Україна так і не матиме даних щодо реальної кількості ВПО”.