Відбудеться дискусія про україністику в західних студіях

31 Жовтня 2023, 14:23

Повномасштабне вторгнення привернуло до України увагу всього світу, однак нині від нас залежить, чи вдасться перетворити цей інтерес до країни на глибшу обізнаність світової спільноти з нашою культурою. На жаль, у більшості західних наукових установ славістика автоматично означає русистику, а знання про українську досі мізерні й подані крізь призму російських наративів.

Письменник Мирослав Лаюк писав про те, чому західна славістика — це справжня русистика й чому Захід це толерує.

Літературознавиця Роксана Харчук зауважила, що «ця славістика, котра насправді винятково русистика, тобто про красу рос. балету і хворобу Достоєвського, котрий давно перестав бути письменником, а став дзеркалом Фройда, вже давно найсхоластичніша дисципліна. Насправді бути нині славістом — соромно і непотрібно». «Славістика має бути дерусифікованою і перетворитися на науку, а не продовжувати тягнути ідеологічний віз, підживлюючись російськими грошима», — додала літературознавиця.

2 листопада відбудеться дискусія про вивчення української літератури в західних славістичних студіях.

Про стан і перспективи україністики на Заході розмовлятимуть співробітники Університетського коледжу Лондона (UCL): дослідниця Ірина Одрехівська, лекторка Саша Довжик та Уям Блекер — один із провідних британських літературних перекладачів з української мови.

Спікери планують обговорити, як у західних академічних інституціях вивчають українську літературу, чому вона часто залишається в тіні російських студій та як можуть змінити цю ситуацію українські академічні установи.

Організатори зазначають, що метою цієї онлайн-зустрічі є обговорення й пошук стратегічних рішень для розвитку й популяризації україністики в галузі літератури в західній академії.

Для участі онлайн треба зареєструватися.