Упродовж 2018 року підрозділи Збройних сил України активно працювали над вдосконаленням своїх професійних умінь, беручи участь у понад 20 міжнародних військових навчаннях як на території України, так і за її межами.
Тиждень.ua зібрав інформацію про наймасштабніші з них.
На території України
18 січня 2018 року Верховна Рада України прийняла закон про військові навчання за участю контингенту з інших країн в Україні та допуск іноземних військових на українську територію. Президент України Петро Порошенко підписав документ вже 29 січня. Відтак, на території України за 2018 рік пройшло п'ять багатонаціональних військових навчань ЗСУ спільно з контингентом НАТО.
1. "Sea Breeze – 2018", 9 – 21 липня
Масштабні військові навчання, які проводяться на території України починаючи з 1997-го року. Метою навчання є планування та проведення багатонаціональної морської операції з безпеки у кризовому регіоні.
Цьогоріч участь у Sea Breeze взяли понад три тисячі військовослужбовців із 19 країн, а саме: Сполучених Штатів Америки, країн-учасниць НАТО та країн-учасниць програми "Партнерство заради миру".Навчальні маневри відбувалися в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях.
Загалом під час навчання корабельні екіпажі пройшли в морі близько 2500 миль, авіатори здійснили понад 200 польотів із загальним нальотом близько 105 годин, морські піхотинці виконали понад 400 стрибків з парашутом, половина з яких – вночі, а 60 – на воду, дайвери провели під водою понад 70 годин. Крім американських підрозділів, в Україну прибули турецькі і румунські кораблі, грузинські та молдавські морські піхотинці, а також водолази та спецназ із Канади та Великої Британії.
2. “Rapid Trident – 2018”, 3 -15 вересня
Багатонаціональні навчання «Rapid Trident — 2018» стали наймасштабнішими спільним сухопутним навчаннями підрозділів Збройних Сил України, інших військових формувань України (Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та Управління Державної охорони) та військових підрозділів іноземних держав. У ньому взяли участь військові підрозділи 10 країн-членів НАТО та 4 країн — партнерів НАТО, всього — 14 країн. А саме — Україна, США, Азербайджан, Болгарія, Велика Британія, Грузія, Данія, Канада, Литва, Молдова, Німеччина, Румунія, Польща, Туреччина. Також у цьогорічному «Rapid Trident — 2018» взяли участь військововики багатонаціональної Литовсько-Польсько-Української бригади імені великого гетьмана Костянтина Острозького.
Метою навчання було відпрацювання спільних дій у складі миротворчих коаліційних сил або у випадку відбиття збройної агресії.
До проведення "Rapid Trident – 2018" було залучено понад 350 одиниць техніки і понад 2200 військовослужбовців, які відточували свої вміння на одному з найбільших у Європі Яворівському військовому полігоні.
Навчання включали в себе дві фази – командно-штабну та польову. Так, українські військові та їх колеги з країн-партнерів відпрацюювали низку завдань як бойового, так і логістичного та гуманітарного характеру.
3. "Світла лавина – 2018", 1 – 6 жовтня
У рамках щорічних міжнародних військових навчань "Світла лавина-2018", які цьогоріч проходили на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, що на Львівщині , військовослужбовці із Румунії, Словаччини, Угорщини та України вдосконалювали навички з ліквідації наслідків стихійного лиха у басейні річки Тиса. Зокрема, вони відпрацьовували алгоритм евакуації постраждалих за допомогою вертольота, а також евакуацію техніки та майна з підтоплених територій.
Особливістю цьогорічного навчання було з’єднання двох мостів різних типів: важкого механізованого та понтонного, відпрацьовання евакуації постраждалих з острова за допомогою вертольота, а також евакуації техніки та майна із підтоплених територій.
4. "Чисте небо – 2018", 8 – 19 жовтня
У багатонаціональних військових навчаннях "Чисте небо", базовими аеродромами яких стали аеродроми «Старокостянтинів» — на Хмельниччині та «Гавришівка» — на Вінниччині, взяли участь близько 700 представників з 9 країн, серед яких Бельгія, Данія, Естонія, Нідерланди, Польща, Румунія, Велика Британія, Сполучені Штати Америки та Україна.
Під час двотижневого періоду зусилля особового складу були зосереджені на підтриманні суверенітету повітряного простору, виконанні повітряних перевезень, здійсненні безпосередньої авіаційної підтримки, виконанні пошуково-рятувальних завдань, аеромедичної евакуації, заходів щодо кібернетичної оборони, командуванні та управлінні авіацією та підрозділами, що залучалися.
Участь у навчанні взяли більше 10 одиниць винищувальної, транспортної авіації та БпЛА із трьох штатів — Каліфорнії, Міссурі та Іллінойса: літаки F-15C/D, С-130, КС-135, МQ-9. Україна на правах господаря залучила до навчання найбільше техніки та особового складу. Разом з американцями участь у навчанні брали екіпажі чи не з усіх бригад тактичної авіації Повітряних Сил України, окремі екіпажі військово-транспортної авіації підрозділи протиповітряної оборони та радіотехнічних військ.
На жаль, в рамках проведення "Чистого неба – 2018" 16 жовтня близько 17-ї години на Вінничині впав військовий літак Су-27 Повітряних Сил Збройних Сил України. Унаслідок трагедії загинули двоє військовослужбовців: український полковник Іван Петренко та американський підполковник, пілот Сет Нерінг на прізвисько "Джетро". Нерінг був пілотом 194-ї бойової ескадрильї Каліфорнійської повітряної національної гвардії.
Також у 2018 році на Одещині задля підвищення регіональної безпеки упродовж трьох днів уперше проходили українсько-румунські навчання "Ріверіан-2018". Навчальні маневри відбувалися у дельті Дунаю, якою й пролягає кордон між країнами.
Україну на навчаннях представили бронекатери типу "Гюрза-М", навчальний катер "Чигирин", а також три катери Державної прикордонної служби. Румунія, у свою чергу, надіслала річковий монітор "Ласкер Катаржіу", два катери морської охорони ВМС і катер берегової охорони.
За кордоном
1. Норвегія, "Trident Juncture – 2018", 25 жовтня – 7 листопада
У військових навчаннях "Trident Juncture – 2018", які визнано наймасштабнішими навчаннями НАТО з часів "холодної війни", взяли участь війська 29 країн-членів альянсу, а також Швеції, Фінляндії та України. Загалом було залучено близько 50 тисяч особового складу, 65 кораблів, 250 військових літаків та близько 10 тисяч одиниць техніки.
Навчальні маневри здійснювались на території Норвегії, в Балтійському морі і Північній Атлантиці, включаючи Ісландію і повітряний простір Фінляндії та Швеції. Метою "Trident Juncture – 2018" була перевірка можливостей НАТО планувати і проводити масштабну операцію колективної оборони, підвищити рівень взаємодії союзників на тактичному рівні та їх здатність протистояти будь-якій загрозі.
2. Литва, "Кленова арка – 2018", 2 – 13 жовтня
"Кленова арка" – це щорічне 11-денне командно-штабне навчання, у якому традиційно беруть участь військовослужбовці Литви, Польщі та України. Але цього року формат було дещо розширено – у навчанні взяли участь понад 300 учасників з восьми країн: Канади, Литви, Польщі, України, Грузії, Чорногорії, Румунії та Туреччини. Македонію представили спостерігачі.
У "Кленовій арці – 2018" було залучене командування Литовсько-Польсько-Української бригади імені Великого гетьмана Костянтина Острозького, штабу батальйону 80-ої окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗС України та штабів інших національних компонентів з Литви і Польщі за наставництвом канадських інструкторів.
Цьогоріч у міжнародних військових навчаннях "Combined Resolve X" взяли участь близько 3700 військовослужбовців із 13 країн-членів НАТО та партнерів Альянсу. Збройні сили України представила рота 79-ї окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗСУ та танковий взвод 14-ї окремої механізованої бригади Сухопутних військ ЗСУ.
Українських десантники діяли у складі багатонаціонального батальйону. За легендою навчань, український підрозділ має провести розвідку та зайняти певний район. Роль умовного противника гратимуть військовослужбовці ЗС США на бойових машинах піхоти Bradley.
Командир батальйону OPFOR, підполковник Міхаель Кондон в інтерв'ю прес-центру Генштабу ЗСУ поділився враженнями про роботу українських військових: "Ми були дуже вражені обома українськими підрозділами – танковим взводом та ротою 79 десантно-штурмова бригади. Вони були неймовірні. Ми побачили іншу тактику та підходи, відмінні від того, як воює армія США. Ми побачили чимало позитивного в їхніх діях. Це була чудова робота. Я думаю, що вони не знають як сказати ні, або як не виконати завдання. Яку б місію ми їм не давали б – вони виконували. Вони були фантастичні. Чудові партнери на цих навчаннях".
4. Естонія, "Їжак – 2018", 2 – 14 травня
Цього року в Естонії пройшли найбільші за всю історію країни військові навчання НАТО "Їжак – 2018" ("Siil – 2018"), участь в яких взяли більше ніж 15 000 військових з Великобританії, США, Данії, Німеччини, Польщі, Франції, Латвії, Литви, Бельгії, Канади, Фінляндії, Швеції, Грузії, України та Ірландії.
Навчання відбувалися в три етапи: з 2 по 4 травня підрозділи досягали бойової готовності, з 4 по 7 травня відпрацьовували спільні дії, а з 8 по 12 травня проходили навчальні бої. Усі заходи в основному були орієнтовані на сухопутні війська, але важливу роль відводилась також військово-морським та військово-повітряним силам.
5. Румунія, "Platinum Eagle – 2018", 28 серпня – 6 вересня
У міжнародних військових навчаннях «Platinum Eagle – 2018», які проходили на полігоні Бабадаг, що в Румунії, взяли участь українські морські піхотинці. Окрім України у навчаннях брали участь військові США, Болгарії, Румунії, Грузії та Молдови.
Основним завданням українських морських піхотинців в складі багатонаціональної роти було вдосконалення управління вогнем відділень та взводів, відпрацювання різних видів маневрування, повторення курсу тактичної медицини, знайомство з різними видами стрілецької зброї США і Румунії та проведення занять з бойовою стрільбою.
Навчання проходили в два етапи: стрільба в складі взводу з подальшим переходом у наступ та активна фаза: взвод у наступі з бойовою стрільбою із залученням артилерії.
Також підрозділи Збройних сил України упродовж 2018 року взяли участь у таких міжнародних військових навчаннях, як “Платинум Лайон” в Болгарії, “Нобл Партнер” в Грузії, “Флеймінг Сворд" в Литві, ““Сейбер Джанкшн" в Німеччині, “Морський Щит" в Румунії, “CWIX" у Польщі.