Весь випуск Технофронту сьогодні міститиме виключно новини з категорії «цифрова блокада», яка щодо Росії навіть зараз не завершується. Виявляється, ще є що забороняти, блокувати та відключати. Минулого тижня декілька країн Євросоюзу запропонували заборонити роботу компанії «Лабораторія – найбільшого російського розробника антивірусів. Це після того, як окремі країни (Німеччина та Румунія) заборонили використання цих інструментів. Заходи стосовно «Лабораторії» можуть увійти до нового пакету санкцій, який передбачатиме заборону компаніям співпрацювати з цим розробником, встановити обмеження на експорт технологій, в тому числі ІТ-продуктів.
Євросоюз не зупиняється на антивірусах та йде далі. Знову ж таки йдеться про новий пакет санкцій, але цього разу – про криптовалютні обмеження. ЄС планує ввести жорсткіші обмеження на криптовалютні платежі, що, по суті, означатиме заборону росіянам інвестувати у криптовалюту. Це стане продовженням попередніх обмежень – ще навесні ЄС заборонив обслуговувати криптовалютні активи росіян на суму більш як 10 тисяч євро. Зараз поріг в 10 тис євро планують знизити до нуля. Таким чином, росіяни не зможуть купувати криптовалюту чи зберігати її у гаманцях, розміщених на сервісах Євросоюзу. Швидше за все, криптовалютним компаніям, що працюють у ЄС, заборонять працювати з акаунтами росіян чи російських організацій.
Минулого тижня мобільні додатки компанії «ВКонтакте», або холдингу VK, щезли з магазину мобільного ПЗ App Store. Серед них – додаток для соцмережі «ВКонтакте», а також VK Музика, VK Кліпи, VK Месенджер, VK Play та VK Адмін, додаток для пошти Mail.ru. У Apple пояснили, що це видалення стало результатом застосування санкцій щодо власників холдингу VK. Apple закрила акаунти розробників, пов’язані з цими додатками і тепер їх не можна завантажити з будь-якої країни, де працює App Store.
Але і це не всі новини, які стосуються цифрового блокування. Минулого тижня корпорація Microsoft обмежила доступ росіян до оновлення операційної системи Windows 11. При спробі завантажити оновлення з офіційного сайту відкривається порожнє вікно, а при намаганнях знайти оновлення у відповідному розділі, він виявляється недоступним. Це означає, що всі вразливості нульового дня, та й інші «дірки» в операційних системах, які були виявлені та усунені в цьому оновлені, росіянам не доступні. А їх комп’ютери, відповідно, менш захищені від атак. Сподіваємося, що українська ІТ-армія, про успіхи якої ми регулярно розповідаємо, скористається цим шансом.
Читайте також: Путін очікує на диво і анексує українські землі, щоб виграти для себе час
Це звучить майже неймовірно, але у розділ, в якому йдеться про цифрові блокування, потрапив Telegram. Компанія, створена росіянином Павлом Дуровим, заблокувала декілька російських та білоруських пропагандистських каналів. Це були досить популярні пропагандистські сміттєпомийки – їх читало більше 80 тисяч людей. Причина блокування – заклики різати та вбивати звичайних людей. Це пояснив Дуров у своєму дописі. Але насправді це не сам бізнесмен та адміністрація його компанії так турбується про те, щоб платформа не стала інструментом поширення фейків. Видалення стало відповіддю на вимогу компанії Apple, яка не хоче, щоб мобільні додатки, доступні у її App Store, поширювали хейтерський контент. То ж Дуров був змушений заблокувати ці канали та попередив іще декілька, додавши, що якщо історії будуть продовжуватися і інші канали, які отримали попередження, не виправлять ситуацію, вони не будуть доступні у iOS-додатках, а лише при використанні Telegram через браузер. Чому б його компанії просто не допускати подібні наративи на своїй платформі – Дуров не коментує.
Іще одна новина про блокування Росії у кіберпросторі. Компанія Meta Platforms, яка володіє Facebook, Instagram та WhatsApp повідомила про блокування найбільшої з початку війни ботмережі, яка поширювала фейковий контент про війну в Україні. Причому націлювались боти, в основному, на європейську аудиторію, а для поширення контенту використовували фейкові акаунти, що маскувалися під серйозні медіа типу The Guardian та Der Spiegel. У Meta назвали це блокування виявленням та нейтралізацією найбільшої операції російського походження.