Від “Рівня чорного” до “Кіборгів”. 13 українських фільмів 2017 року

20 Грудня 2017, 13:27

У 2017 році в Україні відбулась прем'єра низки різножанрових стрічок. Зокрема, фентезі "Сторожова застава", комедія "DZIDZIO контрабас", військова драма "Кіборги", яка встановила рекорд для національних фільмів у вітчизняному прокаті за касовими зборами, а також документально-ігровий драматичний фільм "Рівень чорного", який висунули від України на "Оскар".

Тиждень.ua зібрав українські фільми, які вийшли у прокат в 2017 року.

 

"Чужа молитва" 

Повнометражний художній фільм "Чужа молитва" режисера Ахтема Сеітаблаєва розповідає про історію молодої кримськотатарської дівчини, яка під час окупації фашистами Бахчисараю врятувала життя 88-ох єврейських дітей. Саіде Аріфова під час і після Другої світової війни двічі врятувала дітей-сиріт: спершу — від нацистів, видаючи дітей за кримських татар, а вдруге — від військ НКВС, які здійснювали депортацію кримських татар у травні 1944 року, довівши, що діти — євреї.

Історико-драматичний фільм був створений компанією "Ідас фільм" за підтримки Держкіно України. Саундтреком до фільму стала пісня української співачки кримськотатарського та вірменського походження Джамали.

Бюджет фільму становить 31 млн грн, частка державного фінансування – 10 млн. грн. На великі екрани "Чужа молитва" вийшла 18 травня 2017 року.

 

"Війна химер"

Документальна стрічка режисерів Анастасії та Марії Старожицьких описує історію про війну, кохання та смерть, відзнята її безпосередніми учасниками.

Основа сюжету — історія подорожі бійця на позивний "Лавр", Валерія Лавренова, котрий вижив, та його дівчини Анастасії, режисерки фільму, до лінії фронту і спроби спільного життя після всього побаченого і пережитого.Він потрапив в Іловайський котел, втратив найближчих побратимів, вона, подорожуючи розбитими містами, намагається зрозуміти сутність війни та кохання. І обоє відверто розповідають один одному, що відчувають під час військових дій, виходу з котла, спроби жити разом і нової, вже спільної подорожі на передову.

Прем'єра стрічки відбулася 25 березня 2017 року на фестивалі документального кіно з прав людини Docudays UA. 

"Випуск 97"

Короткометражний фільм "Випуск 97" режисера Павла Острикова став найкращим короткометражним фільмом за версією Молодіжного журі фестивалю і отримав 1500 швейцарських франків від Департаменту освіти, культури і спорту кантону Тічино (Швейцарія).

Прем'єра стрічки відбулась 21 липня 2017 року на Одеському міжнародному кінофестивалі в рамках національного конкурсу короткометражних фільмів, де "Випсук 97" теж здобув головний приз в національній короткометражній програмі.

"Червоний" 

Однойменна екранізація роману Андрія Кокотюхи "Червоний" — це гостросюжетна історико-пригодницька драма, режисером якої став Заза Буадзе. Стрічка розповідає історію двох українців, котрі воювали за батьківщину по різні боки барикад: упівця Данила Червоного та радянського льотчика Віктора Гурова. Каторжники зустрічаються у радянському концтаборі і вперше в історії «ГУЛАГу» підіймають там повстання.

З 24 серпня 2017 року — на День Незалежності України — стартував всеукраїнський широкий прокат фільму.

"Рівень чорного"

Документально-ігровий драматичний фільм режисера Валентина Васяновича розповідає про весільного фотографа Костянтина, в житті якого настає чорна смуга. Фільм отримав приз Міжнародної кінокритики – спеціальний приз, який з 2012 року журі Міжнародної федераці кінопреси (FIPRESCI) вручають на Одеському міжнародному кінофестивалі. 29 серпня Державне агентство України з питань кіно та Український Оскарівський Комітет відібрало "Рівень чорного" для боротьби за премію "Оскар" у номінації "Найкращий фільм іноземною мовою".

Світова прем'єра стрічки відбулася 17 липня 2017 року, в Україні – 31 серпня. 

 

"DZIDZIO контрабас"

Українська кінокомедія режисера Олега Борщевського, що вийшла 2017 року. Стрічка розповідає про трьох хлопців, які хочуть заробити грошей перевезенням контрабанди. У головних ролях Михайло Хома, Назарій Гук, та Орест Галицький.

Фільм вийшов у широкий кінопрокат в Україні 31 серпня 2017 року.

У серпні 2017 року стрічка взяла участь у відборі на висування фільму від України на ювілейну 90-тукінопремію «Оскар» Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії «Найкращий фільм іноземною мовою».

"Ізі"

Українсько-італійський комедійний фільм режисера Андреа Маньяні "Ізі" розповідає про 40-річного італійця-невдаху Ісідоро, який за проханням брата везе з Італії у високогірне карпатське село труну із тілом загиблого на будівництві українського заробітчанина.

У серпні 2017 року стрічка отримала премію незалежних швейцарських критиків Boccalino d'Oro у категорії "Найращий актор" на 70-му Міжнародному кінофестивалі в Локарно.

Вихід стрічки у світовий прокат відбувся 31 серпня в Італії, а в Україні – 14 вересня 2017 року.

"Припутні"

Трагікомедія Аркадія Непиталюка "Припутні" є першим повнометражним фільмом в історії українського кінематографа, де майже всі актори розмовляють суржиком. Дія картини відбувається в покинутому мешканцями селі Припутні протягом однієї доби, яка кардинально змінить життя усіх героїв. Кінофільм розповідає про долю трьох жінок, а саме: бабусі, доньки і внуки, чиї долі переплетені, а життя наповнене складнощами і самотністю.

У 2017 році Одеський міжнародний кінофестиваль нагородив фільм спеціальним призом журі. 

Реліз стрічки відбувся 28 вересня 2017 року.

"Сторожова застава"

Повнометражне фентезі "Сторожова застава" режисера Юрія Ковальова зняте за мотивами однойменної книги Володимира Рутківського, розповідає про сучасного школяра Віктора, який через загадковий портал часу потрапляє у минуле — на тисячу років назад.

Фільм отримав нагороду на кіноконкурсі WorldFest-2017, який відбувався 21-30 квітня у Сполучених Штатах Америки, і який вважається найстарішим фестивалем незалежного кіно і відео в світі.  

Прем'єра стрічки в Україні відбулася 12 жовтня 2017 року. 

"Будинок "Слово""

Український повнометражний документальний фільм, знятий режисером Тарасом Томенком, розповідає про унікальну споруду Харкова, що знаходиться на вулиці Культури, 9. У ньому жили Павло Тичина, Микола Хвильовий, Остап Вишня. Хвиля сталінських репресій, що прокотилася країною, спустошила будинок. Заарештовано було мешканців сорока квартир із шістдесяти трьох. Колись новобудову називали будинок "Слово", бо сама споруда мала в плані літеру "С". Та вже за кілька років цей будинок називали "Крематорій" або ДПЗ – "дом предварительного заключения". У 2003 на його стінах з’явилась меморіальна дошка з іменами усіх його репресованих жителів.

Українська прем'єра стрічки відбулася 27 жовтня 2017 року в Харкові.

"Стрімголов"

Художній фільм Марини Степанської описує події 2014 року в Києві. Антон — музикант-вундеркінд. Отримує повістку з військкомату. Від служби в армії планує з коханою втекти в Німеччину. Новий життєвий етап молодих людей збігається зі змінами в Україні. Їм треба зробити непростий вибір. Зокрема, жити тут чи поїхати за кордон.

У 2017 році психологічна драма перемогла на пітчингу "Coming soon new talents" у Вільнюсі. 

Вперше фільм вийшов в обмежений український прокат 9 листопада 2017 року. Згодом творці фільму вирішили вдруге випустити фільм в український прокат у лютому 2018 року.

"Межа"

Українсько-словацький кримінальний трилер режисера Петера Беб'яка розповідає про контрабанду на кордоні між Україною та Словаччиною.

Фільм став одним із переможців Дев’ятого конкурсного відбору Держкіно, а один його продюсерів – українець Андрій Єрмак. Таокж у стрічці знялися українські актори – Римма Зюбіна, Станіслав Боклан, а самі зйомки проходили в Україні (на Закарпатті) та у Словаччині.

За сценарієм, неспокійний час починається для Адама Крайняка, глави сім’ї і ватажка організованої злочинності на словацько-українському кордоні. Його найстарша донька збирається вийти заміж за місцевого злодія на ім'я Івор. Український партнер Адама Йона здіймає бунт, і на кордоні починає з'являтися новий продукт –  наркотики. Ця кримінальна історія розгортається в самому серці словацько-українського прикордоння, де перетинаються культури, мови і людські життя.

Додамо, що "Межу" було висунуто на "Оскар" від Словаччини. 

 Світова прем'єра стрічки відбулася 3 липня 2017 році на 52-му Міжнародному кінофестивалі у Карлових Варах, у широкий український прокат стрічка вийшла 16 листопада 2017 року.

"Кіборги"

Українська військова драма режисера Ахтема Сеїтаблаєва заснована на реальних подіях та розповідає про оборону Донецького аеропорту під час війни на Донбасі. У фільмі кожен із зображених героїв має свого прототипа. Під час зйомок режисера Ахтема Сеітаблаєва консультував Кирило Недря, викладач Дніпровського університету внутрішніх спра, який особисто брав участь в обороні ДАПу та покинув аеропорт після контузії.Частина зйомок проводилася у селі Крюківщина на Київщині, на Гончарівському полігоні під Черніговом знімалися танкові бої, а на запасному аеродромі поблизу Чернігова збудували декорації напівзруйнованого аеропорту. 

Кінострічка є одним з переможців 8-го конкурсного відбору Держкіно та отримала державну фінансову підтримку на 50 % собівартості фільму в розмірі майже 24 мільйонів гривень. Загальна вартість кінофільму оцінюється в майже 48 мільйонів гривень.

Першими фільм побачили 26 листопада 2017 року військові Маріуполя. Прем'єра кінокартини в Україні відбулась 6 грудня 2017 року — в День Збройних сил України.

Зазначимо, що стрічка встановила новий рекорд для національних фільмів у вітчизняному прокаті за касовими зборами. За два вікенди фільм зібрав 15 млн 752 тисяч 356 гривень.