Зікора Антон журналіст

Від науки до мистецтва

ut.net.ua
16 Листопада 2007, 00:00
Тихо! Йде процес формування коаліції
На долю майбутнього Парламенту впливають: вода, земля, дерево, вогонь і метал, а також дві-три людини
 
Перемовини про створення парламентської коаліції тривають уже більше місяця. Кожен день загрожує появою нових «розкладів», які можуть значно змінити політичну карту української влади. Нас, журналістів, це дуже й дуже влаштовує. Як справжні акули пера, ми завжди робимо вигляд, що знаємо набагато більше, ніж прості смертні. Наприклад, до мене часто підходять прості люди й говорять: «От скажи, що буде? Адже ти розумний, у серйозному журналі працюєш». Я в таких випадках глибокодумно затягуюся гірким тютюновим димом, загадково підіймаю до неба очі й – віщую.
 
Іноді мені вдається висловити навіть щось розумне, яке іноді збувається. Зазначу, що свої висновки я роблю в результаті спілкування з політологами й тим самим простим народом, за яким спостерігаю на вулицях, шкільних стадіонах, у генделиках та інших людних місцях. Спочатку я вислуховую одних, потім іншіх, після чого виводжу середнє арифметичне з цих думок.
 
Комусь – вибори, а двірникові – сміття
На питання про майбутній Парламент відповідає Михайло Погребінський, директор Центру політичних досліджень і конфліктології:А час біжить
– Якщо говорити про відповідність майбутньої коаліції вибору народу, то її мають сформувати БЮТ із НУ-НСом. Створення будь-якого іншого формату може зіштовхнутися з юридичними складнощами. Є думка, що НУ-НС може спробувати створити коаліцію з Партією регіонів, для чого мають проголосувати 37 членів фракції. Однак це неможливо, оскільки такі питання мають зважуватися на з’їздах.
 
– Сьогодні в країні можливі найрізноманітніші коаліції. Політична ситуація загалом може дуже різко змінитися, – висловив припущення житель Березняків Григорій Андрійченко.
– Звідки ви робите такі висновки?
– Помітили: раніше Президент зачісувався зліва праворуч, сьогодні – справа ліворуч. А ти не помітив? А ще журналіст, розумний, напевно.
– Тепер уже бачу, що не такий, як ви. А що ці зміни можуть принести країні?
– Що країні, я не знаю, але мені можуть додати турбот. Якщо будуть нові вибори, роботи у мене збільшиться, адже я двірник. А вибори – це сміття. Вам будь-який двірник це скаже.
 
– Якщо говорити про переможця, то ним на цих виборах, хоча я й не вважаю їх законними, став БЮТ, що набрав на 1,5 млн голосів більше, ніж на минулих, – говорить Володимир Малінкович, директор Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень. – Тому вважаю, що буде правильним, якщо прем’єром стане Тимошенко, а коаліція має формуватися на основі БЮТу і НУ-НСу. Але її створення гальмує Президент, котрий боїться посилення влади Тимошенко й тримає Партію регіонів на мотузочці. Чи довго це буде тривати, я не знаю.
 
– Ну, так, я голосував за Ющенка, причому третій раз вже, – сказав перший пенсіонер, який сидів зі своїми друзями на лавці в Голосіївському парку. – А толк який, я повністю заплутався у тому, що відбувається у Верховній Раді і які там будуть коаліції. Говорять, Ющенко хоче знюхатися з Януковичем.
– Так, може, треба було за когось іншого голосувати?
– За кого? От добре, що Мороз не пройшов. Ще б комуністів з Ради викинути, цих гадів.
– Так, Федя, але ти й сам у компартії був. Що, забув? – нагадав товариш мого співрозмовника.
– Усі тоді були. 20 мільйонів.
– Не 20, а 18. І не всі, я – ні.
– А чого ж ти тоді за них увесь час голосуєш, якщо не був? – запитав Федя.
– Із принципу.
 
Здається, починав складатися діалог!
 
– Що б ви зараз зробили, будучи на місці Симоненка? Як би вели перемовини про коаліцію? – запитав я у Феді.
– А я б на його місці не виявився, – відповів пенсіонер. Нонконформіст завжди залишається нонконформістом, а такі люди до Верховної Ради просто не доходять.
– Якби він був Симоненком, я б його задушив, – підтвердив неможливість такого варіанту перший.
– Ну, що ти, Федя, «задушив би». От до чого це все? – сказав третій пенсіонер, що взяв на себе роль миротворця.
 
Співрозмовники почали сперечатися про суть «червоної» ідеї, а я, зрозумівши, що вже володію ситуацією, відійшов.
 
Керівник Центру прикладних політичних досліджень Володимир Фесенко вважає, що потенційні коаліційні «розклади» дуже обмежені:
– Офіційно союз має укладатися між БЮТом і НУ-НСом. Але, якщо хтось із НУ-НСу або навіть із БЮТу не підпише угоду, то коаліція може й не набрати потрібних 226 голосів. Щоправда, до союзу можна також залучити Блок Литвина. А взагалі очевидно те, що сьогодні відбувається затягування процесу створення коаліції. Однак перша сесія ВР відбудеться не пізніше 27 листопада. І якщо коаліція не буде створена, то можлива безкоаліційна діяльність Ради. Це може тривати цілий рік – тоді міністри будуть працювати в якості виконувачів обов’язків.
 
Соціологія в генделику
– Що б ви зараз робили на місці, скажемо, Віктора Федоровича Януковича? – запитав я, підсівши за столик до кремезного типа в генделику на Троєщині. У цей час лунало щось на кшталт «Владімірскій централ, вєтєр сєвєрний».
– З якою метою цікавитеся? – відповів він, перекидаючи п’ятдесят.
– З журналістської, – сказав я, і відповів тим само.
– А посвідчення є?
– Є, – я показав.
– У мене теж є, – співрозмовник витяг на світло посвідчення слідчого Шевченківського РВВС.
– Виходить, бандитам – в’язниці. Так що там щодо Януковича?
– Якого Януковича?
– Нашого прем’єра. Якби ви були лідером Партії регіонів, з ким би того… блокувалися? Нам цікаво, що буде: широка, демократична коаліція чи вузька?
– Я тебе чіпаю?
– Ні.
– От і не діставай працівника правоохоронних органів. Хочеш випити – пий.
– Я хочу знати, що ви думаєте…
– До побачення.
 
Я залишив запльований генделик із модернізованими банками з-під кави на столах, замість попільничок.
 
Генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто говорить:
– Мені важко прогнозувати долю коаліції. Адже я соціолог і займаюся дослідженням не політичних процесів, а думок людей (ми – теж! – прим. авт.). Навіть скажу так: соціологія – це наука, політологія – це мистецтво. І наскільки я можу судити, що-небудь пророкувати сьогодні про парламентські блокування – справа невдячна. Багато чого в державі залежить буквально від двох-трьох людей.
 
– Усе в державі залежить від 5 елементів: води, землі, дерева, вогню й металу, – вважає дизайнер Кузьма Федченко. – 5 першоелементів відповідають політичним силам, що пройшли в Парламент. Тут, звичайно, не можна говорити про те, що, наприклад, комуністи – це вогонь, а БЮТ – вода. Кожна із цих 5 партій може в різний час бути тим або іншим елементом. Важливо, щоб вони спрацювалися, і тоді буде от так, – Кузьма показує на екрані комп’ютера коло, у якому енергія рухається в правильному напрямку. – Якщо вони не спрацюються, буде так. – Дизайнер показує зірочку, де елементи переміщуються хаотично. Це називається фен-шуй. Звучить, звичайно, казково, але й у минулому Парламенті було 5 партій. Не спрацювалися – фен-шуй виявився поганим. За великим рахунком, все вже вирішено на небесах. Тільки залишилося побачити, як це рішення впроваджуватимуть в життя так звані політики. З фен-шуєм у них зовсім погані справи. Ну, подивимося, що буде цього разу.
 
Такі-от думки. Можете користуватися ними, на авторське право ми не претендуємо, можете їх з набундюченим виглядом цитувати у розмовах на політичні теми. І тоді про вас теж скажуть: «Розумний ти… хоч і в серйозному журналі не працюєш».