Вранці 19 березня у віці 90 років помер британський письменник-фантаст сер Артур Чарльз Кларк. Він помер у себе вдома на острові Шрі-Ланка, де жив впродовж останніх 50 років. За словами його помічника Роана Де Сільви, останнім часом у письменника були серйозні проблеми із здоров`ям. "Він помер. Від серцево-легеневої недостатності", – повідомив помічник.
Впродовж своєї майже 70-річної письменницької кар`єри Артур Кларк написав більше 80 книг, сотень розповідей і статей. Одним з найвідоміших творів письменника прийнято вважати книгу "2001: космічна одіссея", яка народилася з сценарію до однойменного фільму Стенлі Кубріка. Письменник – лауреат престижних премій "Хьюго" (двічі) і "Небьюла". Його ім`ям названі літературні премії, фонди, телескопи і навіть супутник на геостаціонарній орбіті.
До речі, саме Кларк – у 1945 році – описав принцип дії супутників зв"язку на геостаціонарній орбіті. Зараз за цією технологією працює безліч служб – від інтернету до прогнозу погоди. Якби письменник запатентував тоді свій винахід, то зараз був би найбагатшою людиною в світі. "Ну нічого, я задовольнився 15 фунтами за статтю в "Wireless World", – жартував потім Кларк. – На які накупив фантастики і грамофонних платівок".
Артур Чарльз Кларк народився в Англії 16 грудня 1917 року. Під час Другої світової війни служив в званні лейтенанта королівських ВВС на надсекретному оборонному об`єкті – першій у світі експериментальній радарній станції. У 40-х роках письменник передбачив висадку людини на Місяць до 2000 року, проте його заява була знехтувана фахівцями як нереальна. Після того, як американські астронавти досягли Місяця в 1969 році, в США стали вважати, що Кларк "забезпечив інтелектуальний поштовх, який привів нас на Місяць". Ба більше, саме він разом із легендою американської тележурналістики Волтером Кронкайтом вів прямий репортаж про висадку.
З 1956 року Кларк мешкав на Шрі-Ланці – дуже любив підводне плавання і "не любив англійську зиму". Коли Стенлі Кубрику запропонували Кларка в якості сценариста, режисер запанікував: "Це той псих, що живе на пальмі біля океану?". Але фільм "Космічна одісея" став блокбастером, а Тарковський під враженням навіть зняв "Соляріс". Потім Кларк зробив із сценарія книгу. До речі, одна з героїнь «Одісеї» має прізвище Руденко – на честь українського письменника й дисидента Миколи Руденка.
Кларк був передостаннім з легендарної когорти наукових фантастів ХХ-го сторіччя. В 1988 році від нас пішли Кліфорд Саймак і Роберт Гайнлайн, від 1992-ому – Айзек Азімов, в 2005-ому – Роберт Шеклі. Залишився Рей Бредбері…