Від березня в Україні прикрили 15 конвертцентрів обігом від 3 млн до 3 млрд грн

11 Червня 2015, 14:28

Тиждень.ua відстежив резонансні випадки виявлення та ліквідації «фінансових пралень» від березня до середини червня.

10 червня, Київ

Оборот: 1,5 млрд грн

Механізм дії: зловмисники здійснювали неподаткову «прокачку» готівки через фіктивні фірми конвертцентру. Крім цього, банду підозрюють у розкраданні, організованому із «Прайм-банку» в сумі 169,8 млн грн.

Обшук: з автівки зловмисників було вилучено зброю та півмільйона гривень. Наразі кур’єри затримані, триває обшук ще за вісьмома адресами дислокації учасників групи. За словами очільника МВС Арсена Авакова, вилучаються значно більші суми коштів та затримуються учасники злочинної схеми.

10 червня, Дніпропетровськ

Обіг: 500 млн грн.

Механізм дії: двоє мешканців Дніпропетровська зареєстрували в області 15 фіктивних фірм, через які незаконно переводили у готівку кошти декількох місцевих підприємств. Підприємці перераховували кошти на рахунки підставних фірм за начебто надані послуги та виконані роботи. Щоденно в такий спосіб у «тінь» виводилося понад два мільйони гривень. Завдяки фінансовій оборудці місцеві підприємства занижували базу для оподаткування, внаслідок чого завдано багатомільйонних збитків бюджетам різних рівнів.

Обшук: у фінансових шахраїв вилучено 1,3 млн грн готівки, бухгалтерську документацію на фіктивні підприємства, комп’ютерну техніку та списки клієнтів незаконних фінансових оборудок. Правоохоронці також затримали кур'єра з великою сумою готівки, яку він доставив у офіс зловмисників.

28 травня, Київська область

Оборот: понад 282 млн грн.

Механізм дії: міжрегіональний конвертаційний центр надавав послуги суб’єктам господарювання міста Києва, Київської, Львівської та Одеської області. Група із семи осіб зареєструвала та придбала корпоративні права на 21 транзитного суб’єкта підприємницької діяльності. Легальні підприємства перераховували безготівкові гроші за нібито придбані товарно-матеріальні цінності, надані послуги та виконані роботи на розрахункові рахунки «фіктивних» підприємств, які в подальшому знімали готівкою учасники центру (нібито з метою закупівлі ТМЦ) для передачі посадовим особам реального сектору економіки, за винятком 6-10% за конвертацію.

Обшук: під час проведення 14 санкціонованих обшуків в офісних приміщеннях, за місцями проживання та в автомобілях фігурантів, було вилучено 718 тис. гривень і 13 тис. доларів готівкою, 25 печаток, 1 з яких нерезидента, 19 електронних носіїв інформації, 11 мобільних телефонів, комп’ютерну техніку та тіньову документацію, що підтверджує їх протиправну діяльність.

26 травня, Київ

Оборот: понад 800 млн грн.

Механізм дії: кошти до конвертцентру надходили через кілька комерційних структур, які перемогли у тендерах на обслуговування цих державних підприємств. Потім гроші перераховувалися на рахунки створених шахраями фіктивних компаній та привласнювалися учасниками фінансової оборудки. Переважна більшість фірм для відмивання грошей була зареєстрована на паспорти громадян РФ, аби ускладнити пошук коштів та розслідування їхніх протиправних дій українськими правоохоронцями.

Обшук: під час обшуків офісів конвертцентру було затримано організатора фінансової оборудки. Правоохоронці вилучили 2 млн грн. готівкою, ще 5 млн грн. вдалося заблокувати на рахунках фіктивних фірм. Крім цього, було вилучено документацію фіктивних підприємств, печатки, чекові книжки, комп’ютерну техніку, паспорти громадян РФ, систему управління рахунками «Клієнт-банк», бойові гранати та зброю з набоями.

21 травня, Київ

Обіг: 300 млн грн.

Механізм дії: конвертцентр надавав незаконні послуги з мінімізації податкових зобов'язань підприємствам реального сектора економіки та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом від купівлі-продажу цінних паперів, які фактично не мають ніякої цінності. Встановлено, що троє киян організували та здійснювали контроль за незаконною діяльністю зазначеного центру, до складу якого входило понад 80 підконтрольних їм транзитних і фіктивних суб'єктів господарювання, на рахунки яких підприємства реального сектора економіки переказували кошти, які надалі перераховували на банківські рахунки фізичних осіб і переводили в готівку.

Обшук: в офісах та автівках фігурантів було виявлено та вилучено 79 печаток транзитних і фіктивних підприємств, у тому числі підприємств нерезидентів, комп'ютерну техніку, документи.

15 травня, Львівщина

Обіг: понад 200 млн грн.

Обшук: під час п’ятдесяти санкціонованих обшуків у офісах, домоволодіннях та в автомобілях, під час яких виявили та вилучили понад півмільйона готівкових гривень, більше сімдесяти банківських пластикових карток, чекові книжки, печатки суб’єктів господарювання, а також обладнання, що використовувалось під час злочинної діяльності. Арештовано більше шістдесяти банківських рахунків підприємств.

28 квітня, Одещина

Обіг: 1 млрд грн.

Механізм дії: нелегальна фінансова структура, яку створили семеро мешканців Одещини, незаконно переводила у готівку кошти підприємств, які продають сільськогосподарську продукцію. Зловмисники зареєстрували на території Луганської та Одеської областей понад десять фіктивних підприємств.

Обшук: в офісах та помешканнях організаторів правоохоронці вилучили понад 170 печаток підприємств з ознаками фіктивності, «чорну» бухгалтерію, чекові книжки, ноутбуки з системами клієнт-банк, флеш-носії, які містять дані про обсяги проведених операцій та замовників протиправних послуг. Співробітники СБУ затримали кур’єра з готівкою (він доставляв 3,2 млн. грн. до одного з офісних приміщень конвертцентру). На підставі ухвал суду накладено арешти на рахунки підприємств, у результаті чого заблоковано 16,5 млн. грн., що використовувались фігурантами у протиправній діяльності.

25 квітня, Дніпродзержинськ – Суми

Оборот: до 9 млн грн. щомісяця упродовж червня 2014 – квітня 2015 року. 

Механізм дії: організатори злочинної оборудки (мешканці Дніпродзержинська і Сум) створили 17 фіктивних фірм комерційних структур, зареєстрованих у Дніпропетровській та Сумській областях. На рахунки цих підприємств надходили безготівкові кошти від переробки металобрухту, після чого «брудні» гроші переводилися в готівку. До функціонування протиправної фінансової схеми був причетний посадовець податкових органів Сумщини.

Обшук: під час обшуків в офісах фіктивних підприємств та автомобілів, якими перевозилися гроші замовника, було вилучено денну суму готівки – 300 тис грн., печатки фіктивних фірм, комп’ютерну техніку і фінансово-господарську документацію.

21 квітня, Миколаївщина

Оборот: 3 млн грн. 

Механізм дії: групою осіб було було створено ряд фіктивних підприємств, задіяних у схемі пособництва реально діючим суб’єктам господарської діяльності в ухиленні від сплати податків.

Обшук: під час обшуків виявлено та вилучено 27 печаток фіктивних підприємств, які зареєстровано на території інших областей України.

16 квітня, Львів

Обіг: $50 млн від вересня 2014 року і по березень 2015 року.

Механізм дії: конвертцентр надавав послуги реальним підприємствам з формування незаконного податкового кредиту та переведення безготівкових коштів у готівку. Протиправну схему організували 38-річний львів’янин та 47-річний уродженець Росії, вони ж і керували конвертаційним центром, взаємодіяли з клієнтами, розподіляли отриманий прибуток. Окрім бухгалтерів та кур’єрів, фінансові махінатори залучили 8 підставних осіб.

Обшук: були вилучені документи, що свідчать про вчинений злочин, комп’ютерну техніку, флеш-носії, бланки та печатки фіктивних фірм. Аби відшкодувати завдані державі збитки, на рахунки транзитно-конвертаційних підприємств та підставних осіб накладено арешти на суму 280 тис. грн.

15 квітня, Київ

Обіг: 2,9 млрд грн.

Механізм дії: конвертцентр надавав послуги підприємствам реального сектору економіки Києва та інших регіонів України з формування незаконного податкового кредиту і переведення безготівкових коштів у готівку. Схема конвертації полягала в наступному: безготівкові грошові кошти підприємств реального сектору економіки надходили на рахунок у вигляді оплати за роботи та послуги, після чого ці кошті знімались готівкою та повертались «клієнтам» за винятком відсотків за конвертацію. Послугами центру користувались понад 200 підприємств – вигодонабувачів. Для прикриття незаконної діяльності використовувались 112 «транзитно-конвертаційних» підприємств, зареєстрованих у Києві та Київській області.

Обшук: під час 19 обшуків в офісах центру і підприємств-вигодонабувачів, в авітвкам та місцях проживання фігурантів було вилучено готівкові кошти у сумі понад 10 тис. доларів США, 29 тис. грн. та речові докази, що свідчать про протиправну діяльність. 

6 квітня, Житомирщина

Обіг: 300 млн за рік.

Механізм дії: використовуючи «транзитні» комерційні структури, троє зловмисників надавали конвертаційні послуги підприємствам різних форм власності у Києві, Житомирській, Вінницькій та Хмельницькій областях. Організатори конвертаційного центру під виглядом надання неіснуючої продукції чи послуг через підприємства «фантоми» «накручували» вартість товару та штучно формували ПДВ для його безпідставного бюджетного відшкодування. Комісія за їхні послуги становила 7-9 відсотків залежно від заявленої суми.

Обшук: під час понад 20 обшуків було вилучено документацію, що підтверджує фінансово-господарські зв’язки підприємств-замовників конвертпослуг з підконтрольними фіктивними фірмами, і комп’ютерну техніку, на якій вона виготовлялася, печатки тощо.

3 квітня

Оборот: понад 1 млрд грн. за рік.

Механізм дії: група зловмисників із семи осіб використовувала підконтрольні підприємства, що здійснюють імпорт та оптово-роздрібну торгівлю імпортованими товарами, а також спеціально створені фіктивні підприємства. Задля приховання противправної діяльності організатори злочинної групи використовували корупційні зв’язки із працівниками Державної фіскальної служби України.

Обшук:  під час 25 обшуків в офісних та складських приміщеннях, транспортних засобах фігурантів та місцях їхнього фактичного проживання було виявлено та вилучено майже 4 млн грн. неврахованої готівки (гроші відведені в тінь), 15 печаток підприємств, задіяних в злочинній схемі, чорновий облік, бухгалтерську документацію, 37 одиниць комп’ютерної техніки, на якій здійснювалося виготовлення підроблених документів та вівся облік незаконних фінансових операцій. За рішеннями суду на 155 рахунків "фіктивних" підприємств у 32 банківських установах накладено арешт.

26 березня, Дніпропетровщина

Оборот: 100 млн грн.

Механізм дії: група осіб надавала підприємствам послуги з переведення безготівкових коштів у готівку від сплати податків шляхом оформлення підроблених документів.

Обшук: під час обшуків було вилучено печатки підприємств, що мають ознаки фіктивності, комп'ютери і мобільні телефони, які використовувалися у злочинній діяльності. Організатору повідомлено про підозру у вчиненні вказаних злочинів та обрано запобіжний захід з можливістю внесення застави у розмірі 12,2 млн грн.

16 березня, Київ

Оборот: 600 млн грн щомісяця

Механізм дії: конвертаційний центр організували власники та керівники одного з українських комерційних банків. Зокрема, через нього розкрадалися бюджетні гроші призначені на відновлення інфраструктури Донецької та Луганської областей.

Обшук: під час обшуків у приміщеннях банку та конвертцентру, який розташований безпосередньо у фінустанові, працівники СБУ виявили фінансову документацію та печатки підприємств, задіяних у схемі. З депозитних комірок, орендованих учасниками оборудки, вилучили понад $1 млн. В офісних приміщеннях банку співробітники спецслужби також виявили печатки двох районних судів Донецька, документи та чисті бланки з відтисками печатки т.зв. «банку ДНР». Документи містять злочинні схеми фінансових взаємовідносин з луганськими та донецькими підприємствами, зокрема, щодо постачання газу з тимчасово окупованих територій.