Німецькі політики та преса протягом останніх тижнів активно обговорюють можливе відновлення постачання російського газу через трубопровід «Північний потік — 2». За інформацією видання Bild, зараз обговорюють можливість передачі газопроводу під контроль США, що дозволило б відновити транзит російського газу до Європи. «У німецькій економіці і навіть у демократичних партіях, безумовно, є ті, хто досі оглядається на роки правління Меркель», — сказав виданню експерт зі Східної Європи Ян Берендс.
Тим часом, віце-голова регіонального відділення Християнсько-демократичного союзу у Північній Рейн-Вестфалії Ян Гайніш в інтерв’ю Politico заявив, що після укладення миру між Росією та Україною потрібно буде обговорити відновлення поставок російського газу до Європи. Цю тезу в інтерв’ю Die Welt підтвердила і депутатка Бундестагу від Вільної демократичної партії Німеччини Марі-Агнес Штрак-Ціммерман.
«З надійного джерела я знаю, що ХДС уже звертається до Росії, а саме, щоб знову постійно закуповувати російський газ, тим самим підриваючи те, що дуже важливе для Німеччини, а саме — незалежність від Росії», — сказала вона.
Те, що розмови про відновлення «Північного потоку» ведуться, підтвердив і міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров. За його словами, які наводить Politico, «буде цікаво, якщо американці використають свій вплив на Європу і змусять її не відмовлятися від російського газу».
Однак справедливо буде зауважити, що серед німецьких політиків є дуже багато тих, хто виступає проти повернення «Північного потоку». «Усі, хто хоче скасувати санкції, хто прагне знову відкрити “Північний потік” і повернути дешевий російський газ, не думають про злочини Росії, а лише сприяють зміцненню зв’язків із Москвою», — заявив експерт ХДС із зовнішньої політики Родеріх Кізеветтер, один з найпослідовніших прихильників підтримки України.
Про те, що Німеччина не планує відмовлятися від антиросійських санкцій, зокрема не буде повертатися до практики прямих закупівель газу з Росії, повідомили і речники німецьких структур.
За словами заступниці речника федерального уряду Крістіане Гоффманн, санкції, запроваджені проти Росії є виправданими, доречними та дієвими. Речниця МЗС Катрін Дешауер додала, що у руках самої Росії зробити так, аби санкції були зняті, — це можна зробити, припинивши війну проти України.
Тим часом, представниця Мінекономіки Німеччини Аніка Айнгорн заявила, що країна доклала величезних зусиль для того, щоб у дуже стислі терміни позбавитися залежності від Росії в енергетичному секторі й наразі не має намірів знову потрапити в неї, бо енергетична свобода є «великою цінністю».
Відновлення «Північного потоку»: виклики не лише на поверхні
Один із найочевидніших аспектів відновлення «Північного потоку» — те, що воно могло б щонайменше спровокувати напруженість у взаєминах Німеччини з її східноєвропейськими союзниками, зокрема Польщею, країнами Балтії та Україною. Так, наприклад, глава польського уряду Дональд Туск нещодавно заявив, що такий крок суперечив би стратегічним інтересам Європи, яка зацікавлена зробити континент повністю незалежним від російських енергоносіїв, і що Європа зараз думає не про відновлення економічної співпраці з РФ, а про посилення санкцій.
«Ми не маємо сумнівів, і про це сказав президент Зеленський: якщо Європа діятиме так, як донині, то Україна буде у змозі ефективно оборонятися упродовж року. І зовсім немає певності, що Росія витримає цей рік, якщо йдеться про стан її економіки завдяки накладеним санкціям», — підкреслив польський прем’єр.
Раніше міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс також виключив можливість повернення до «Північного потоку». За його словами, ця ініціатива була «великою геополітичною помилкою». «Газопровід “Північний потік-2” фізично складно відновити, а політично він уже похований. Мені справді важко уявити, щоб хтось у Європі міг розглядати можливість такої взаємодії з Росією», — наголосив Будріс.
Водночас за відновлення роботи газопроводу давно виступає ультраправа партія «Альтернатива для Німеччини», яка б гіпотетично могла внести пропозицію щодо російського газу до Бундестагу під виглядом складової угоди про припинення вогню. Однак наразі немає певності у тому, якою при цьому буде реакція Фрідріха Мерца та чи вистачить йому рішучості. Адже поки, попри заклики «Зелених» зробити швидку та чітку заяву, лідер консервативного ХДС мовчить.
«Ми, “Зелені”, не голосували за мільярди, витрачені на нашу обороноздатність, щоб майбутній федеральний уряд міг знову наповнити російську військову скарбничку газовими грошима», — заявили у партії.
Якщо ж дивитися на виклики відновлення «Північного потоку» глобальніше, то є розмови про те, що газопровід може стати однією з важливих частин угоди про припинення вогню між Трампом та Путіним. У такому разі навряд чи враховуватимуть думку Німеччини, але й сподіватися на те, що вона висловить застереження, найімовірніше, теж не варто.
Наприклад, перезапустити прокачування газу з Росії у Німеччину газопроводом «Північний потік-2» за підтримки американських інвесторів пропонує близький друг Путіна, німецький бізнесмен Маттіас Варніґ, який обіймав посаду директора дочірньої компанії «Газпрому» Nord Stream 2. За можливої реалізації ідеї США отримають безпрецедентний вплив на постачання енергоносіїв до Європи, заявляють співрозмовники видання Financial Times. Однак для цього потрібно, щоб Штати зняли санкції з Росії, а Німеччина погодилася знову отримувати російський газ.
Водночас є й інша сторона медалі: Сполучені Штати протягом десятиліть збільшували видобуток газу, прагнучи продавати його по всьому світу, а також підтримували будівництво необхідних терміналів у Європі, щоб європейські країни купували саме їхній газ. Тож важко спрогнозувати, що насправді Трамп вбачає у відновленні «Північного потоку» та за яких умов він таки піде на такий крок.