Вгодити всім. Чому Туреччина почала активно говорити про допомогу Україні та Росії в питанні деескалації

Світ
20 Січня 2022, 19:31

Турецьке провладне видання Daily Sabah пише, що Туреччина готова зіграти роль у деескалації напруженості між Росією та Україною. Про це заявив у вівторок речник президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана – Ібрагім Калин, додавши, що президент поїде до Києва на переговори з президентом Володимиром Зеленським за кілька тижнів.

Калин також сказав, що президент Ердоган розмовляв і з президентом Росії Владіміром Путіним, і з Зеленським.

"Насправді він навіть запросив їх обох приїхати до Туреччини, якщо вони хочуть там зустрітися, розібратися в їхніх питаннях і розбіжностях", – сказав він.

Він додав, що "Туреччина залишається доступною для будь-якої ролі… для зниження напруженості між Росією та Україною" та, що вони пропонують майданчик для розмов "як дружня країна і для Росії, і для України, а також як союзник по НАТО".

Калин зазначив, що Анкара буде підтримувати зв’язок з росіянами, щоб уникнути будь-яких військових дій, бо всі повинні "робити все можливе, щоб уникнути такої ситуації". 

Читайте також: Путін і Ердоган. Гра в дружбу

Раніше президент Туреччини вже робив ідентичну заяву – ще в листопаді 2021-го Ердоган заявляв, що Туреччина готова стати посередником при врегулюванні “напруженості у відносинах” між Україною та Росією й також висловлював сподівання, що регіон не перетвориться на зону бойових дій.

Тепер речник президента підкреслив, що діалог між Заходом і Росією повинен був початися давно, але засідання Ради Росія-НАТО були зірвані незаконною анексією Криму в 2014 році.

Хоч Туреччина має добрі стосунки з Москвою, вона виступає проти російської політики в Сирії та Лівії. Також Анкара налагодила енергетичне та оборонне співробітництво з Росією, одночасно протистоявши анексії Росією Кримського півострова в Україні в 2014 році, пише видання. 

Старша наукова співробітниця Центру досліджень сучасної Туреччини (Карлтонський університет) Євгенія Габер пояснила у коментарі Тижню, що в Туреччині завжди чітко стежили за відносинами між Росією і Україною з кількох причин: 

"По-перше, це основа безпеки чи небезпеки в усьому Чорноморському регіоні, безумовно, і для самої Туреччини. По-друге, Туреччина намагається зберігати робочі та партнерські відносини з Україною та Росією одночасно. Це одна з небагатьох країн, яка заявляє, що два треки, російсько-турецькі та українсько-турецькі відносини, є паралельними. Тому Анкара намагається займати дуже виважену позицію для того, щоб зберігати ці відносини на високому рівні", – сказала Євгенія Габер.

Зараз на тлі ескалації дедалі важче це робити і в певний момент доведеться обирати. За словами спеціалістки, якщо проти Росії будуть застосовані жорсткіші санкції, Туреччині доведеться обирати чи долучатись до них, чи ні, проте будь-якому разі відносини з кимось зіпсуються.

Тому причина активізація позиції Туреччини – це власні інтереси, плюс прагнення Туреччини показати себе "активним регіональним гравцем, який може вплинути на перебіг подій і заявити про свою активну дипломатію".

Радник президента Ібрагім Калин також сказав, що напруженість між Росією та Україною наростає, і Туреччина стежить за цими подіями "з великою занепокоєністю… тому що тут багато чого поставлено на карту". На цьому речник наголосив особливо, повторюючи про "набагато набагато більше" кілька разів.

Читайте також: Die Welt: У Нагірному Карабаґу видно владу Путіна й Ердогана

На це Габер зазначила, що речник мав на увазі загальний контекст перемовин та протистояння між Росією та Заходом, у яких Україна важливе, але не єдине питання, адже Туреччина, з одного боку, є членом НАТО і, незважаючи на часто проблематичні відносини з партнерами по Альянсу, допомагає у вирішенні регіональних криз.

"З іншого боку – стратегічне партнерство з Україною, яке лише поглибилось за останній час та робочі, хоча й не такі довірливі, (відносини – Ред.) – з Росією. Для Туреччини це питання не лише про Україну, але й як вона себе позиціонує і як збирається в подальшому маневрувати і підтримувати партнерські відносини на трьох напрямках – НАТО, Україна та Росія", – додала Євгенія Габер.

Це підтверджують чіткі заяви речника Калина про те, що Туреччина "не хоче бачити жодного протистояння чи війни між Росією та Україною" та згадка про повну підтримку територіальної цілісності, політичного суверенітету та соціальної згуртованості України.

Він так само кілька разів наголосив, що Анкара закликає обидві сторони "утримуватися від будь-яких військових дій".

Також Євгенія Габор зазначила, що майбутній візит Ердогана до України не має на меті лише розмову про можливу ескалацію, але й зачіпає набагато ширший контекст стратегічного партнерства, тому ситуація на кордоні буде на порядку денному однією з важливих, але далеко не єдиною. Це буде стратегічна рада високого рівня між президентами та делегаціями, попередньо запланована на 3 лютого.