Ветеранів та діючих військових запитали про їхні потреби і проблеми. Результати опитування

27 Лютого 2023, 15:23

Український ветеранський фонд у рамках дослідження «Портрет ветерана. Блок: Потреби ветеранів» провів друге опитування з метою визначити, якої допомоги потребують нинішні та майбутні ветерани та члени їхніх родин і як вони оцінюють вже існуючі можливості. Опитування проводили онлайн, учасниками стали 1247 респондентів. Слід врахувати, що це анонімне онлайн-опитування, тому воно не є репрезентативним за мірками соціології. І все ж, ці дані дають загальне приблизне уявлення про потреби важливої частини суспільства, точних вимірів про яку зараз просто немає.

Опитування поділено на кілька блоків. Перший – це дані про учасників. 81,6% – нині воюють (серед них 13% – ветерани, що повернулися на службу після 24 лютого 2022). 18,4% – ветерани, які зараз не служать.

Серед тих, хто зараз не служать, 28% мають статус безробітного. Решта загалом рівномірно зайняті у різних галузях економіки.

При цьому 63,6% хотіли б мати власну справу, але тільки 6,2% вже зараз є підприємцями. Половина осіб з цієї категорії кажуть про головну потребу у матеріальній допомозі. Ще майже кожен п’ятий (18,2%) каже про медичну допомогу. Це найпопулярніші відповіді. Про потребу у психологічній допомозі вказали 7,1%. Коли ставлять запитання про потреби у майбутньому, то ключовим стає зміцнення здоров’я, але матеріальні проблеми теж відіграють чималу роль. 24,4% акцентують потребу в освіті.

Серед діючих військових невелика більшість до війни була ФОПами та іншими самозайнятими, але загалом можна стверджувати, що вони представляли абсолютно різні галузі економіки.

51,3% планують після війни повернутися до старих занять, 32,1% – не визначилися, 16,6% хочуть змінити попередню роботу. У цій категорії більшість також потребує передусім матеріальної підтримки (33%), а в майбутньому очікують, що на перший план вийде зміцнення здоров’я. При цьому видно, що дуже вагому роль відіграє питання забезпечення житлом.

Окремо військових запитали про задоволеність нинішнім рівнем грошового забезпечення. Спільної думки в цьому питанні немає: приблизно порівну людей задоволені та ні, ще значній частині складно відповісти.

Тут перераховано не всі питання, які ставили респондентам. Повний варіант є за посиланням


Опитування було проведене з 6 по 12 лютого 2023 року та передбачало збір первинних даних про потреби теперішніх та майбутніх ветеранів і ветеранок. Інструмент — анонімне онлайн-анкетування, тому вимоги щодо вибірки не встановлювалися. В опитуванні взяли участь 1247 респондентів віком від 18 років.