Верховний комісар РЄ зробив українській владі зауваження після візиту на Донбас

28 Березня 2016, 09:10

Верховний комісар Ради Європи з прав людини Нільс Мужніекс застеріг Київ від ізоляції окупованих територій Донбас.

Права людини на непідконтрольних українському уряду територіях Донбасу постійно перебувають у полі уваги Верховного комісара Ради Європи (РЄ) з прав людини Нільса Мужнієкса. Минулого тижня він здійснив свій шостий за останні два роки візит в Україну. У Києві він спілкувався з президентом, міністрами закордонних справ і фінансів, представниками СБУ, громадськими діячами. А в Донецьку – із самопроголошеним "заступником омбудсмена "ДНР".

За словами Мужнієкса, від липня минулого року, коли він востаннє відвідував Донецьк, життя у місті стало спокійнішим і "більш нормальним", але відчуття ізоляції набагато зміцніло. Комісар пояснює це тим, що більшість гуманітарних і міжнародних організацій втратили можливість працювати на територіях так званих "ДНР" і "ЛНР". І якщо минулого літа на Донбасі паралельно циркулювали українські гривні та російські рублі, то сьогодні 90 відсотків грошового обігу там займає рубль, зазначає він.

Комісар переконаний, що українська влада повинна мінімізувати ізоляцію Донбасу. "Я знаю, що це складно, що не все – в руках України, але необхідно підтримувати контакти з людьми того регіону, намагатися втримати їхні серця і думки, бо це відповідатиме інтересам майбутнього покоління українців", – переконаний Мужнієкс.

Під час візиту до непідконтрольних Києву районів Донбасу Мужнієкс відзначив поліпшення ситуації, "особливо з українського боку", на пропускних пунктах, де створені більш комфортні умови для людей, які перетинають лінію розмежування. Проте, зауважує комісар, черги на блокпостах з обох боків досі "дуже-дуже довгі".

Повідомлення про те, що виплати пенсій людям з так званих "ДНР" та "ЛНР" на контрольованих українським урядом територіях були призупинені, "дуже стурбували" комісара. "Наскільки я зрозумів, це було зроблено для того, щоб викрити випадки шахрайства з отриманням пенсій тимчасово переміщеними особами, які насправді такими не є, але багато невинних пенсіонерів через це страждають", – сказав правозахисник. Він пояснив, що, з погляду міжнародного гуманітарного права, пенсія – це власність, на яку люди мають право незалежно від того, де вони проживають.

Люди, які потрапили у полон під час бойових дій на Сході України, потерпали від жорсткого поводження як з боку проросійських бойовиків, так і з боку українських збройних сил. Такий висновок Верховний комісар з прав людини зробив після особистих бесід у Києві і в Донецьку з колишніми полоненими.

Читайте також:  Велике переслідування. Українці в російському полоні

"Нас вразила неймовірна схожість цих свідчень", – відзначає Мужнієкс. Колишні ув’язнені розповіли комісару про жахливі умови утримування, приниження, знущання, жорстокі побиття, зґвалтування. "На окупованих територіях це робили незаконні збройні угрупування, а, за словами людей з іншого боку, їх катували не лише члени добровольчих батальйонів, а також СБУ", – розповідає комісар. Він зауважив, що дуже складно встановити, чи ведуться розслідування порушень прав людини представниками псевдореспублік, оскільки "жодна з міжнародних організацій не має доступу в місця, де утримуються ув'язнені на територіях "ЛНР" і "ДНР".

Інша ситуація, за його словами, на підконтрольних українському урядові територіях, де такі порушення прав людини розслідуються владою. Зокрема наразі відкрито 54 справи проти членів батальйону "Айдар" і 11 справ проти членів загону "Торнадо", повідомив комісару військовий прокурор України. "Я вітаю ці кроки української влади, бо таким чином вона показує, що безкарності за нелюдське поводження та порушень прав людини бути не може", – сказав комісар.

Пошук в Україні зниклих безвісти людей Мужнієкс вважає серйозною проблемою, "яка лише ускладниться з часом". За його даними, кількість таких осіб у країні стрімко зростає у порівнянні з іншими країнами Європи. За даними СБУ, які верховному комісару РЄ надали в Києві, наразі кількість зниклих безвісти становить 690 чоловік. У Донецьку комісару Ради Європи назвали цифру 411 осіб. Правозахисник пропонує залучити для вирішення проблеми зниклих безвісти осіб в Україні міжнародні механізми.

Через кілька місяців Мужнієкс оприлюднить звіт щодо результатів свого нинішнього візиту, який надішлють українській владі. І хоча, згідно з мандатом Верховного комісара, ці звіти мають суто рекомендаційний характер, влада країни-члена Ради Європи повинна дослухатися до зауважень, висловлених у ньому.