Верховна Рада в одному з «безвізових законів» скасувала відповідальність екс-нардепів за голосування 16 січня

25 Лютого 2016, 11:21

Депутати Верховної Ради внесли зміни у примітки 3 та 4 статті 364 Кримінального кодексу, які суттєво послабили можливу відповідальність ініціаторів голосування за «диктаторські закони» 16 січня 2014 року. Про це написали у матеріалі "Закони 16 січня. Чому не карають винних" для «Українського тижня» журналісти Андрій Голуб та Станіслав Козлюк.

Зокрема, йдеться про закон №1261-VII, ухвалений ще 13 травня 2014 року. У вказаному документі, який входить до пакету законів про візову лібералізацію з ЄС, статтю 364 Кримінального кодексу змінили так, щоб по ній можна було судити тільки за майнові злочини. Таким чином, депутати декриміналізували обвинувачення стосовно трьох екс-нардепів (Олександра Єфремова, Олександра Стояна та Сергія Гордієнка), яких судять за «диктаторські закони» саме за ст. 364. Вказану поправку до закону вніс народний депутат та екс-регіонал Антон Яценко.

Інформацію про наслідки указаних змін до Кримінального кодексу журналістам підтвердив начальник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.

Слідчий зауважив, що внесені Яценком зміни створили колізію, адже у перехідних положеннях документу зазначається, що прийнятий 13 травня закон не має зворотної дії. Тобто всі злочини, у яких не визначена матеріальна шкода, інкриміновані підозрюваним по ст. 364-367 до 4 липня 2014-го теоретично можуть вільно розглядатися в судах. Проте відповідно до вимог Конституції, якщо мова йде про послаблення покарання, то закон зворотну дію має. Тобто злочин, який могли вчинити депутати, проголосувавши руками за «драконівські закони», потрібно оцінювати грошима. Таким чином виникає правова колізія.

«Про проблеми із цими змінами ми дізналися у 2014-му році, у липні, після вступу закону в силу. Ми почитали текст і зрозуміли, що це несе загрозу для наших проваджень. Стало цікаво подивитися обґрунтування, пояснювальну записку і висновок головного експертного управління Верховної Ради. Хотілося зрозуміти, як вони їх взагалі оцінювали. Проте виявилося, що порівняльних таблиць, підготовлених до другого читання законопроекту 4556 немає. Проглянули стенограму засідання Ради і виявилося, що голосування відбулося взагалі без них (таблиць – Ред.). Зробили ряд дзвінків до парламенту і нам пояснили, що таблиці виготовлялися вже після голосування і туди могли внести якісь зміни», – розповів Горбатюк.

На офіційний запит Тижня у прокуратурі відповіли, що дійсно з 18 травня 2015 року розслідують кримінальне провадження за фактом службового підроблення закону №1261-VII, "тобто внесення до нього завідомо неправдивих відомомстей, які депутати не розглядали, і за які не голосували". Наразі встановлено, що Яценко вніс свою поправку з порушенням Регламенту.

Наразі закон "13 травня" адвокати використовують у якості основної лінії захисту Єфремова, Стояна та Гордієнка. Це зафіксовано у низці рішень судів, зокрема в ухвалі від 30 листопада 2015 року, якою суд повернув обвинувачення стосовно екс-нардепів на доопрацювання у прокуратуру.

«Так, в порушення закону прокурором у обвинувальному акті не звернуте уваги на те, що Законом України 1261-/ІІ від 13.05.2014 усунуто злочинність і караність діяння за ст . 364 КК України у випадку відсутності матеріального характеру наслідків, що були спричинені злочином», – йдеться у рішенні суду.

Окрім того, відомий адвокат Євгенія Закревська у коментарі повідомила, що ухвалена поправка Яценка матиме суттєві наслідки не тільки у справі про "диктаторські закони".

«Скажімо, це і Олена Лукаш, і Олександр Єфремов та інші. Крім того, ці зміни можуть ускладнити притягнення до відповідальності працівників ДАІ, причетних до переслідування автомайданівців. Безпідставні обшуки, незаконне спостереження чи прослуховування, складення «липових» протоколів – всі ці дії не можуть тепер кваліфікуватись за ст. 364 КК», – наголосила адвокат. 

Детальніше про це читайте у черговому номері "Українського тижня" та на сайті Тижня у матеріалі "Закони 16 січня. Чому не карають винних".

Автор:
Тиждень