Верховна Рада попросила у Патріарха Константинополя автокефалії для української церкви

16 Червня 2016, 11:20

Парламент підтримав «Звернення Верховної Ради України до Всесвятості Варфоломія, Архієпископа Константинополя і Нового Риму, Вселенського Патріарха щодо надання автокефалії Православній Церкві в Україні». За таке рішення проголосували 245 народних депутатів.

«Після подій 2014 року Україна вже ніколи не буде ані політичною, ані церковною колонією Росії. Як свідчить стан Православної церкви в Україні, вона вже давно за всіма належними критеріями готова до статусу Помісної автокефальної церкви: сучасна Україна – це самостійна держава, суверенітет якої визнається усім світом; український народ має власну самобутню культуру, яка плекає його ідентичність; нарешті, кількісні показники життя православної церкви в Україні свідчать, що ця церква не лише досягла необхідного для автокефального буття рівня, але й стане найчисельнішою православною церквою світу, якщо зможе подолати поділ», – йдеться у тексті звернення.

Вихогдячи з цього, українські депутати закликали Варфоломія: – визнати нечинним акт 1686 року (про передачу Київської православної митрополії у підпорядкування Московського патріархату від Константинопольського – Ред.) як такий, що був ухвалений з порушенням священних канонів Православної церкви; – взяти активну участь у подоланні наслідків церковного поділу шляхом скликання під егідою Вселенського патріархату Всеукраїнського об’єднавчого Собору, який би вирішив усі суперечливі питання та об’єднав українське православ’я; – заради блага Православної церкви в Україні та цілісності українського народу видати Томос про автокефалію Православної церкви в Україні, на основі якого вона могла посісти належне місце у родині Помісних православних церков. 

Зокрема, українські депутати послалися на рішення щодо проголошення автокефалій у ХХ столітті з боку Московської патріархії (США, 1970, Чехословаччина, 1951), а також інші рішення про нормалізацію церковного життя Православних церков Естонії (1996), Болгарії (1998) та Чехії і Словаччини (2014). 

Нагадаємо, на середину червня запланували проведення глобального православного Собору на Криті. Собор не проводили уже понад тисячоліття. Серед тем, які планувалося розглянути, були питання сім'ї, посту, місії церкви в сучасному світі і проблеми представників діаспори тощо.

Московський Патріархат наполягав на знятті з розгляду під час Собору «спірних питань», зокрема й питання автокефалії.

Як повідомлялося, 13 червня стало відомо, що РПЦ відмовилася від участі у Всеправославному соборі, який передбачалося провести 16-27 червня на Криті, і наполягає на перенесенні події. До цього в останні дні відразу кілька помісних Православних церков – Болгарська, Антіохійська і Грузинська – відмовилися від участі в Соборі, а Сербська церква виступила за його перенесення.