Венеціанська комісія оприлюднила висновок щодо судової реформи в Україні

23 Жовтня 2015, 14:20

Сьогодні Венеціанська комісія на своєму пленарному засіданні надала позитивний висновок щодо проекту змін до Конституції України в частині правосуддя, затвердженого Конституційною Комісією 4 вересня 2015 року. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив глава Мін'юсту України Павло Петренко.

«Венеційська комісія схвалила рекомендації щодо судової реформи і серед іншого дала можливість українській державі перезавантажити судову систему через формування нових судів і набір суддів», – йдеться у повідомленні.

Зокрема, згідно з повідомленням прес-служби президента України, в остаточному висновку Венеціанської комісії щодо проекту зазначається, що «остання версія змін до Конституції є дуже позитивною і добре підготовленою та заслуговує повної підтримки».

«Венеціанська комісія привітала зокрема скасування випробувального терміну для суддів, скасування «порушення присяги» як підстави для звільнення суддів, запровадження конкурсних процедур при призначенні суддів на посади, формування Вищої ради правосуддя таким чином, щоби більшість складали судді, обрані суддями, проведення реформи прокуратури та забезпечення гарантій її незалежності (насамперед, через позбавлення Верховної ради повноважень щодо висловлення недовіри Генеральному прокурору), а також позбавлення прокуратури повноважень щодо здійснення загального нагляду, запровадження інституту конституційної скарги тощо», – йдеться у повідомленні.

«Венеціанська комісія вітає, що, дотримуючись її рекомендацій, розробники законопроекту вилучили повноваження Верховної ради щодо призначення, а Президента – щодо звільнення суддів та передали їх Вищий раді правосуддя. Водночас, Венеціанська комісія рекомендує чітко вказати, що Вища рада правосуддя має повноваження також щодо переведення суддів та їх просування по службі, хоча Президент може у перехідний період мати роль в цьому процесі з міркувань національної безпеки», – сказано в тексті.

Також Венеціанська комісія зазначає, що «тільки грубі дисциплінарні проступки можуть потягнути за собою звільнення суддів Конституційного суду».

«Венеціанська комісія наголосила, що звільнення всіх суддів, крім виключних випадків, таких як зміна конституційного ладу, не відповідає європейським стандартам та принципу верховенства права. У той же час, це не виключає оновлення суддівського корпусу через механізми реорганізації окремих судів, а також оцінювання всіх суддів на їх відповідність критеріям професіоналізму, етичності та доброчесності, що співпадає з позицією Конституційної Комісії», – наголошують у прес-центрі Порошенка.

Зазначається, що Венеціанська комісія привітала конструктивну  співпрацю із Конституційною Комісією та зазначила, що «після стількох спроб, протягом багатьох років реформування положень Конституції України з питань правосуддя, настав час проводити давно назрілу реформу для того, щоб, нарешті, рухатися в напрямку досягнення незалежного правосуддя. Венеціанська комісія вважає дані конституційні зміни важливим кроком на шляху до досягнення цієї мети».

Зазначимо, раніше президент України зазначав, що Венеціанська комісія до кінця поточного тижня повинна оприлюднити висновки щодо проекту змін до Конституції України щодо судової реформи.

Як повідомлялося, Петро Порошенко є противником радикальних змін у суддівській владі.

Нагадаємо, у Мін'юсті порахували, скільки років потрібно для перевірки усіх суддів.