Венедіктова підписала два подання до Міжнародного кримінального суду. Це не означає відкриття справ як в українських судах, але мета України в іншому

Суспільство
12 Жовтня 2021, 14:10

На першому засіданні Міжнародної ради експертів щодо злочинів вчинених в умовах збройного конфлікту за участю її іноземних членів генпрокурорка Ірина Венедіктова підписала два подання до Міжнародного кримінального суду (МКС). Про це повідомляє пресслужба Офісу Генпрокурора.

Одне стосується “параду військовополонених”, захоплення в полон 101 військовослужбовця батальйону “Донбас” та знущань над українськими бійцями на окупованих територіях. Його підготував “Департамент війни” Генпрокуратури. 

Інше подання – про руйнування мостів на Донеччині та Луганщині, ініційоване Луганським обласним правозахисним центром “Альтернатива”. Мости, згідно норм міжнародного кримінального права, є об’єктами інфраструктури подвійного використання, тобто можуть використовуватись як військовими, так і цивільними. Про це Тижню розповів Валерій Новіков голова правління “Альтернативи”.

Як розповів спеціаліст, в організації мали перелік свідків, що дали глибинні інтерв’ю стосовно зруйнованих мостів. В центрі об’єднали зусилля із прокуратурою Донецької та Луганської областей та підготувала матеріали, зібрані протягом багатьох років спостережень.Крім аналізу від Global Rights Compliance LLP, додали інформацію із баз даних “Альтернативи” та проаналізували джерела масової інформації, які стосувались цих об’єктів. Для організації це вже третє подання до МКС, а спільно із прокуратурою – друге.

Сьогодні подання підписала Генпрокуратура, після чого його спрямують до МКС. Усі зібрані факти є військовими злочинами, адже за певних обставин заборонено руйнувати об’єкти подвійного використання, такі як, наприклад, мости, пояснив Валерій Новіков. 

Читайте також: Російська правовійна

До цього “Альтернатива” готувала подання стосовно руйнування об’єктів тепло та газопостачання, яким теж не можна наносити шкоди, адже вони впливають на життя цивільних громадян. Наприклад, перше подання стосувалось руйнування медичних закладів, які не можуть захоплюватись і не можуть бути обстріляні, заборонене вимагання надання позачергової медичної допомоги тощо.

В МКС немає кейсів по справах, каже спеціаліст: “Подання не означає, що справу розглядатимуть як у звичайному українському суді, де є справа, по ній рішення. Там інший підхід до аналізу цих матеріалів”.

Певний час МКС збирає всю інформацію, яка стосується міжнародних військових злочинів, скоєних в зоні збройного конфлікту. Після цього проводиться аналіз і робиться висновок стосовно того, що в Україні є факт міжнародного збройного конфлікту за участі РФ. “Після цього МКС може відкрити польовий офіс в Україні, на що ми й розраховуємо”, – каже фахівець. Тоді представники МКС приїдуть в Україну і за всією наявною інформацією проводитимуть глибинне розслідування.

“Те, що ми надсилаємо ці подання – сигнал, що військові злочини є, але для того, щоб в них запевнитись, треба детальне розслідування, яке може здійснювати МКС. Тому ці всі подання, які ми готуємо, вони накопичуються в МКС і в подальшому їх ретельніше розслідуватимуть в Україні після того, як відкриють польовий офіс”, – резюмував Валерій Новіков.