Румуни думали, ніби екс-міністр туризму Елена Удря надто впливова, щоб боятися прокуратури. У минулому дружина великого бізнесмена, до того ж протеже екс-президента Траяна Бесеску… Але Національне антикорупційне управління Румунії (DNA) заарештувало її за сприяння у відмиванні мільйонів доларів, «зароблених» її колишнім чоловіком на завищених цінах програмного забезпечення для державних установ. Справа проти Удрі – великий плюс для DNA, яке демонструє щораз переконливіші успіхи в боротьбі з корупцією.
Головний прокурор DNA Лаура Кодруца Кевесі, яка в юності була зіркою баскетболу, зробила кар’єру в судовій системі, а згодом, у квітні 2013-го, дістала й найвищу посаду. Були побоювання, що вона не захистить репутацію агентства, але насправді темпи розслідування резонансних справ проти високопосадовців зросли. У 2014 році DNA домоглося засудження 1138 осіб, серед яких 24 мери, 5 депутатів парламенту, 2 колишні міністри та екс-прем’єр Адріан Настасе. Понад 90% висунутих агентством звинувачень закінчилися призначенням покарань.
Таких успіхів не пробачають. За словами Кевесі, торік «щовечора по телевізору йшло вторгнення в моє особисте життя». Один олігархічний телеканал звинуватив її в хабарництві (вона подала до суду за наклеп). У роботу DNA втручався прем’єр-міністр Румунії Віктор Понта, який іще до перемоги на виборах 2012 року назвав агентство наступником проклятої таємної служби комуністичних часів. У жовтні 2013-го відбулася зміна старшого прокурора з антикорупційних справ DNA. А партія Понти вимагала амністії, яка унеможливила б розслідування агентством діяльності високопоставлених політиків.
Сьогодні Понта любить DNA. 42-річний прем’єр, сам колишній прокурор, із гордістю цитує позитивні відгуки на його адресу від антикорупційних органів Європейського Союзу. І зауважує, що закон про амністію «зарізали» в січні й усі розмови про його повернення «несерйозні». Парламентаріїв, проти яких висунуто звинувачення, змушують здавати мандати. А про Кевесі він каже: «Це я її призначив!».
Насправді цю кандидатуру запропонував Бесеску. Вона здобула підтримку Понти в межах домовленості про поділ впливу. Але ентузіазм очільника правлячого кабінету багато про що говорить. «Він засвідчує те, наскільки популярним стало DNA», – каже Крістіан Ґіня, директор аналітичного центру CRPE. За рівнем довіри населення країни воно посідає четверте місце після церкви, збройних сил і служб безпеки. Інсайдери стверджують, що напади Понти мали просто задобрити партію прем’єра. Його програш на листопадових президентських виборах Клаусові Йоганнісу, який ішов під антикорупційними гаслами, лише підкреслює: політичний успіх визначає боротьба з хабарництвом, а не поблажливість до нього.
Вимоги ЄС стосовно дотримання нормативних стандартів відкрили кар’єрні перспективи здібним і чесним юристам (багато з них нині працює в агентстві Кевесі). США активно підтримують антикорупційну роботу в межах політики стримування впливу Росії у Східній Європі. Американські чиновники чітко й недвозначно заявили про це минулого місяця, під час візиту до Будапешта помічника державного секретаря США Вікторії Нуланд.
Утім, хоч антикорупційні зусилля Румунії вже помітили у Вашингтоні й Брюсселі, на іноземних інвесторів особливого враження вони поки що не справили. Торік країна посіла 69-те місце в корупційному індексі берлінської організації Transparency International, тож її рейтинг від 2013 року не змінився. Понта щойно повернувся з Америки, де намагався зацікавити інвесторів. Поза сумнівом, чимало часу він витратив там на розповіді про Кевесі та DNA.