Ціна куріння висока. І йдеться не лише про щоденні матеріальні витрати, що відчутно б’ють по кишені, а й про високі ризики для здоров’я, яким розплачуються курці за свою шкідливу звичку. Незважаючи на це, у 2019 році у світі налічувалося 1,1 млрд курців, і, згідно з прогнозами дослідників Global Burden of Disease.
Розлучитися з сигаретами завдяки зусиллям волі вдається небагатьом, нікотинзамісна терапія не допомагає, і люди знову беруть до рук сигарети. Завдяки різноманітності електронних пристроїв купити вейп недорого може дозволити собі кожен.
Місяць вейпінгу замість куріння
Про загальний вплив на здоров’я електронних сигарет є багато досліджень, які подекуди можуть суперечити один одному. А ось наскільки вони знижують ризик розвитку серцево-судинних захворювань вирішили з’ясувати вчені з Американського коледжу кардіологів (ACC).
І у 2019 році вони вирішили з’ясувати це за допомогою 114 добровольців. Для експерименту було відібрано курців старше 18 років, які викурювали 15 або більше цигарок на день протягом двох або більше років. Протягом місяця вони мали повністю замінити звичайні сигарети електронними девайсами. Учасників розділили на 2 групи – одним дісталися «електронки» з нікотином, а іншим без нікотину. Перший раз їх кровоносні судини були досліджені перед початком експерименту, другий після його закінчення.
Перша діагностика не виявила серцево-судинних захворювань у жодного з учасників дослідження. Потік крові артеріями викликає їх розширення, і саме цей показник — дилатацію, опосередковану потоком (FMD) — вимірювала команда вчених у всіх добровольців. Чим еластичнішою є стінка артерії, тим сильніше вона розширюється. А ось жорсткі артеріальні стінки, покриті бляшками холестеринів, втрачають свою здатність розширюватися, що підвищує ризик серцевого нападу і інсульту.
Що показав експеримент
Результати дослідження виявилися обнадійливими. У людей, що не палять, показник дилатації був 7,7%, а у курців до переходу на електронні сигарети — 5,5%. Після переходу на електронні пристрої, що містять нікотин, для вейпінгу з традиційних сигарет команда виявила, що курці набрали 6,7%. Це означало, що покращення спостерігалося протягом декількох коротких тижнів після переходу. За словами дослідників, жінки показали найкращі результати порівняно з чоловіками у всіх групах.
З кожним 1% підвищення FMD сукупний скоригований відносний ризик серцево-судинних захворювань знижується на 13%.
Професор Джон Бріттон, директор британського центру вивчення тютюну та алкоголю в Ноттінгемському університеті, розповів про це дослідження, сказавши: «Це рандомізоване дослідження дає чіткі докази зниження маркера ризику серцево-судинних захворювань у людей, які відмовляються від куріння на користь вейпінгу.
Висновок дослідження про те, що вейпінг менш шкідливий, ніж куріння, інтуїтивно вірний на підставі нижчого діапазону та рівнів викидів, які, як відомо, є в парах порівняно з тютюновим димом».