Вбивство мера Ґданська: акт ненависті або політичне полювання

Світ
15 Січня 2019, 17:33

"Ґданськ щедрий, Ґданськ ділиться добром, Ґданськ хоче бути містом солідарності", – такими були останні слова мера польського міста Павела Адамовіча, які він промовив зі сцени під час благодійного концерту "Великий оркестр святкової допомоги". Вже через мить невідомий чоловік з натовпу вибіг з ножем та завдав йому смертельних ударів. Так, злочинець встиг вигукнути в мікрофон, що він несправедливо відсидів у в'язниці через провину опозиційної партії "Громадянська платформа", членом якої колись був Адамовіч. "Ало, ало! Мене звуть Стефан Вільмонт. Я невинно сидів у в’язниці, мене туди посадила "Громадянська платформа", тому помер Адамовіч",- закричав він.  

 

Мер Ґданська отримав три ножові удари. Політику спочатку надали допомогу на місці, згодом доправили до лікарні. Він пережив операцію, але його стан описувався як дуже важкий. Тривалий час він був у комі, 14  січня помер.

 

Як відомо, у листопаді цього року Адамовіча вшосте переобрали на посаду мера міста.

 

Загибель Адамовіча є втратою також і для України. Посол України в Польщі Андрій Дещиця заявив, що Адамовіч – "великий поляк і друг України".

 

Екс-в'язень і психічно хворий

 

Як зазначає Gazeta Wyborcza, 27-річний Стефан В. провів п'ять з половиною років у в'язниці за крадіжки у відділеннях банків. Він вийшов на свободу на початку грудня минулого року. Після нападу на Адамовіча, чоловік був переведений в обласну психіатричну лікарню, де, після консультації з лікарем, його перевезли в поліцейську кімнату для затриманих. Вже 14 січня вранці він прийшов до прокуратури на допит. У результаті суд Ґданська арештував його на три місяці. Чоловіку висунули звинувачення у навмисному вбивстві з мотивів, які заслуговують на особливе засудження. Однак він не визнав себе винним у злочині. "Він весь час говорить про свою ненависть до "Громадянської платформи". Вважає, що несправедливо опинився у в’язниці у часи, коли при владі була "Платформа" – повідомив один з офіцерів поліції. 

 

 

Своєю чергою, у Варшаві під гаслом "Стоп ненависті" пройшла мовчазна хода, щоб вшанувати пам'ять Павела Адамовіча. В акції взяли участь тисячі людей та політики з різних партій. Крім того, подібні марші відбулися у Ґданську, Кракові, Вроцлаві, Кракові,Катовицях, Познані та Щеціні.

 

 

Відомо, що у травні 2014 року Стефан В. був засуджений до 5,5 років в'язниці за пограбування кредитних спілок у Ґданську, а також банку Crédit Agricole. Зі зброєю в руках він залякував персонал і забирав гроші з каси. Чоловік вкрав небагато, загалом близько 15 тисяч злотих (близько 112294 грн, – Ред). Вже на початку грудня 2018-го його звільнили. За інформацією польських ЗМІ, він багато років має психічні проблеми. Хоча, як ув'язнений він був ізольований від інших засуджених, терапія була припинена, оскільки пацієнт відмовився продовжувати приймати ліки.

 

Який саме мотив був у нападника? Він вигукнув зі сцени, що був невинно ув'язнений через провину "Громадянської платформи". В соцмережах багато людей стверджують, що через згадку партії, мотив атаки є політичним. Інші переконані, що це психічний розлад. Певна річ, у Польщі розкол у суспільстві останнім часом лише зростає. Гучні заяви євроскептиків з правлячої партії ПіС, чи головних борців проти "бандеризму" з праворадикальної Kukiz'15, й інших націоналістичних організацій лише посилюють мову ненависті. Вербальне насильство в Інтернеті може викликати набагато сильніший ефект – воно перетворює слова в пістолет або ніж.

 

"Ненависть іде згори"

 

Польський дисидент, у минулому політв’язень, засновник і головний редактор Gazeta Wyborcza Адам Міхнік зазначає, що Адамовіч був "видатною особистістю демократичної та самоврядної Польщі". "Він був продовжувачем кращих традицій Ґданська, міста, для якого він так багато зробив. Він вірив у самоврядний, толерантний, плюралістичний і різнобарвний польський проект; доброзичливий до сусідів…Він міг іти на компроміс, коли це було можливо, і був безкомпромісним, коли це було необхідно. Польська демократія без Павела буде біднішою і сумнішою", – пише він.

 

Водночас польський політик, який протестував разом із рухом "Громадяни Польщі" проти політики ПіС, Владислав Фрасинюк переконаний, що мова ворожнечі "контролюється політиками, ненависть йде згори". "Ми повинні змусити політиків припинити накручувати емоції і починати дебати. Про державу, її фундамент, цінності, принципи, які жоден учасник демократичної політичної гри не повинен порушувати. Але якщо ми не почнемо говорити нормально, це врешті-решт призведе до громадянської війни. Повторюю: потрібне перезавантаження політиків", – попереджає опозиціонер.

 

Крім того, мер міста Ополе Аркадіуш Вішнєвський написав, що смерть Адамовіча не є результатом поганої безпеки на сцені в Ґданську, це результат мови ненависті. "Ми можемо створити кордон безпеки навколо нас, витрачати тисячі злотих на безпеку, але я не хочу жити в такій Польщі. Я не хочу виконувати громадські функції, оточуючи себе охоронцями, що відокремлюють мене від людей, яких я представляю…Але якщо членом уряду є людина, яка кричить на мітингах гасла про чистоту раси, важко прокоментувати і сподіватися на зміни", – наголошує він.

 

Ба більше, оглядачка польського журналу Polityka Ягенка Вільчак відзначає, що на мера Ґданська давно атакували нерозбірливо, включно з державними ЗМІ. На її думку, ПіС докладала усіх зусиль, щоб він не виграв вибори. "Шкода, що політики знаходяться на спільному фронті проти насильства лише тоді, коли відбувається насильство. Немає сумніву, що вони несуть частину провини за подібну подію", – пише журналістка. Своєю чергою, прес-секретар ПіС Беата Мазурек запевняє, що Адамовіч не був політичним опонентом партії, а "жертвою злочинної агресії".

 

Між тим, заступник головного редактора Gazeta Wyborcza Ярослав Курський назвав напад на Адамовіча "політичним злочином". "Вчора в Гданську мав місце політичний злочин, продумана й запланована спроба вбивства політика, обраного на загальних виборах, політика з недавно відновленим великим демократичним і політичним мандатом", – написав він у Twitter.

 

"Німець, злодій, гомопропагандист і маріонетка ЄС"

 

Оглядач Gazeta Wyborcza Міколай Хшан також погоджується, що Адамовіч був об’єктом "сеансів ненависті". На його думку, особливу роль тут відіграло проурядове телебачення TVP. "Відра отрути, які лилися з екранів, десь повинні були осісти. Це було видно на форумах, але можливо в чиїхось головах завдяки ним визрівав план радикальних дій", – пише автор.

 

По-перше, Адамовіча звинувачували у тому, що він не був поляком. Качинський стверджував, що Музей Другої світової війни, який захищав Адамович, мав "не польську програму". По-друге, його називали злодієм. Як відомо, Адамовіч зробив помилку в деклараціях про власність. Подібних випадків серед політиків було більше, але він просто став зручним хлопчиком для биття. Крім того, його прозвали так званим "гомопропагандистом", адже він дозволив реалізувати програму статевого виховання у Ґданську.

 

Також його називали "маріонеткою ЄС". У 2017 році націоналістична "Всепольська молодь" видала Адамовічу так зване "свідоцтво про смерть" від імені "польської нації", оскільки разом з іншими мерами він підписав документ про міграцію. Для націоналістів документ був де-факто запрошенням для біженців. Громадська думка засудила таку акцію, однак слідчі не виявили жодних ознак злочину. Згодом прокуратура припинила розслідування, обмежившись лише заявою про "незадоволеність".