«Важка техніка їхала 15 годин поспіль». Архівне відео з розповідями працівників зони відчудження ЧАЕС після звільнення від окупантів

26 Квітня 2023, 17:01

Героями опублікованого до річниці Чорнобильської трагедії відео проєкту «Український Свідок» стали працівники зони відчуження, а також мешканці прилеглих до зони сіл. Матеріал зняли на початку квітня 2022 року, щойно російську армію вигнали з Київщини.

Місцевий єгер на ім’я Василь розповів про літаки, які заходили в український повітряний простір з боку Білорусі: «Вони пускали ракети, які потім долітали до Києва. Відразу розвертались і летіли назад». А жителька одного із сусідніх сіл розповіла, що важка техніка росіян безперервно їхала повз її будинок упродовж 15 годин.

Окупацію АЕС згадує провідний інженер служби фізичного захисту. Каже, росіяни були у повному спорядженні, колоною з БМП та броньованими вантажівками, БТРами та танками Т-72. «Це було повноцінне захоплення», — згадує чоловік російську окупацію Чорнобиля.

Читайте також: «Вони тут і жили в цьому лісі, і багато поспалювали», – як виглядає зона ЧАЕС після втечі окупантів

Російські солдати залишали зону відчуження, на тралах вивозячи власну побиту техніку та вкрадені українські сільгоспмашини разом із легковиками місцевих жителів. Відступаючи, вони забрали у полон нацгвардійців, які охороняли ЧАЕС. Частина з них вже повернулась додому під час кількох обмінів восени та взимку. Але значна кількість захисників електростанції все ще у полоні – ймовірно, на території Росії.

У березні минулого року українська розвідка повідомляла, що окупаційні війська готують на території ЧАЕС теракти. На щастя, цього не сталося: жодних пошкоджень, які могли б становити радіаційну небезпеку, на території електростанції не виявили.

Чорнобильська АЕС перебувала під російською окупацією 36 днів. Російська армія поспіхом залишила зону відчуження ввечері 31 березня 2022 року.


«Український свідок» – проєкт, створений 25 лютого 2022 року – на другий день після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Головна мета проєкту – документування подій війни та поширення фото і відео-матеріалів в Україні і за кордоном.