Вацлав Гавел/ Правда і любов переможуть брехню і ненависть

Історія
19 Грудня 2011, 17:25

З того часу Вацлава Гавела мучили проблеми зі здоров’ям, він переніс декілька важких операцій, у 1996 році втратив кохану дружину Ольгу, розпалася держава, президентом якої він був, а протягом періоду, коли очолював Чеську Республіку, не був дуже популярним, його критикувала велика частина політиків та суспільства. Те, що при цьому Вацлав Гавел дожив до 75 років, уже є чудом. Можливо, саме завдяки усім труднощам, він цінував життя, був дійсно щасливий, що живе на землі, і боровся до останнього подиху за те, щоб пожити з нами якнайдовше.

Помер перед Різдвом, а за словами українців, які висловлювали нам своє співчуття з приводу його смерті, знаком того, що йдеться про святу людину. Чи дійсно це так, судити іншим. Беззаперечним є те, що Вацлав Гавел завжди боровся проти безчинства сильних світу цього, заступався за право окремої людини на свободу, не дивлячись на погрози чи гноблення в часи комуністичної влади перед Оксамитовою революцією 1989 року, або після неї, коли його багато хто висміював та критикував.

У 1976 році Вацлав Гавел зустрів незнайомих молодих митців, яких комуністичний режим хотів засудити лише за виконання музики, що не подобалася тодішньому режимові як прояв незалежного волевиявлення, молоді люди були звинувачені у тому, що були хуліганами і волоцюгами. Завдяки бажанню захистити кількох неосвічених митців з низів суспільства від злої волі ніби-то всевладного режиму виник рух «Харта 77», який пізніше стала рушієм повалення комуністичного режиму у Чехії та Словаччині. Уже на посту президента вільної Чехословаччини, а потім і Чеської Республіки, підтримував дисидентів, ув’язнених журналістів та представників невладних організацій чи замовчуваних митців з Білорусії, Росії, Барми, Куби, Тибету та інших країн.

Доки на світі будуть живі люди, які не боятимуться безчинства сильних, заступатимуться за свободу інших та керуватимуться гаслом«Правда і любов переможуть брехню і ненависть», яке стало символом чесько-словацької Оксамитової революції 1989 року та його президентства, Вацлав Гавел буде поміж нас.

Дякуємо за пам’ять.

Посольство Чеської Республіки в Україні.

Позначки: