«Візове питання – одне із найчутливіших в Україні. Це те, що може дати дійсно додаткову вартість в стосунках України з ЄС в умовах кризи довіри, стагнації відносин. Наразі дійсно триває процес реалізації відповідного плану, який мав би привести Україну до переговорів про відміну віз на короткострокові поїздки. Попри обіцянки президента Януковича і чинної влади зробити це ще до чемпіонату з футболу, не було реалізовано. І навряд чи буде реалізовано найближчих рік-два. Тому зараз я вважаю, що треба максимально використовуючи існуючі механізми», – вважає Чалий.
На його думку, один із таких механізмів – «угода про спрощення оформлення віз, яка підписана ще 2007 року і дає можливість певної лібералізації візового режиму». Відповідні зміни до угоди про спрощення оформлення віз напередодні підтримав комітет Європарламенту.
«Вони зводяться не тільки до не дуже популярного всередині України розширення цих привілей для власників службових паспортів, але є й позитивні моменти, що стосуються довгострокових віз. Сьогодні мова йде про те, щоб не видавались довгострокові візи на кілька тижнів, що створює певну ілюзію, а термін фіксувався – на рік, два, п’ять», – зазначив експерт.
Інший момент візових відносин з ЄС, за словами Чалого, це розширення таких пільгових категорій, включаючи недержавні організації, релігійні громади.
«Надалі було би правильно розповсюдити цю угоду на всі категорії громадян України, щоб вигравали від неї не певні категорії, починаючи від депутатів, дипломатів, офіційних представників, журналістів, представників перевізників і так далі, але й все населення», – додав він.
Однак, на етапі впровадження досягнутих домовленостей виникли додаткові політичні вимоги, які пов’язані зі складною внутрішньо-політичною ситуацією в Україні, продовжує Чалий.
«Я вважаю, що це не конструктивно, тому що це не так б’є по владі, як по простих громадянах. Влада вже давно їздить без віз на короткострокові терміни в Європу. А тому я підтримую рішення комітету Європарламенту (про внесення змін до візової угоди з Україною – Ред.). Це одна з ланок підтримки цього рішення вже в Європейській комісії, в Раді ЄС. А тому я впевнений, що воно увійде в дію найближчим часом. І можливо хоча б заповнить якоюсь мірою той вакуум стосунків, який наростає», – зазначив експерт.
Між тим Чалий не погоджується з формулюванням про певні поступки Україні.
«Це зобов’язання країн Шенгенської зони як сторони угоди з Україною. Це ніякі не поступки. В іншому випадку, якщо вони не хочуть робити дорогу з двохстороннім рухом з Україною, то це не призведе ні до чого. Ми просто зробимо величезну паузу. Чому ми повинні бути залежними від недолугості правлячого режиму? Я вважаю, що це неправильна політика. Варто зауважити, що серед тих представників Європарламенту, хто підтримав відповідне рішення (про внесення змін до візової угоди з Україною – Ред.) є чимало наших сусідів. Вони краще розуміють ситуацію і дивляться трошки далі, ніж майбутні парламентські і президентські вибори в Україні», – повідомив Чалий.
«Я переконаний, що ми все рівно повернемося на шлях євроінтеграції, скоріше після президентський виборів в Україні. А от втрачати сьогодні цю можливість не варто», – додав він.
За словами експерта, наразі продовжується візовий діалог між ЄС та Україною.
«Однак, на жаль, навіть перша частина підготовки законодавства не була зроблена у визначені терміни зі сторони України і на цьому етапі нас обійшла навіть Молдова, яка почала цей процес пізніше. Зараз постає питання в парламенті. Він має розглядати не закони, які розділюють країну, а саме ті, що працюють на громадян», – заявив експерт.
За словами Чалого, наразі потрібно завершити законодавчу частину реалізації угоди щодо безвізового режиму, а також імплементацію цих законів.
«Я думаю, що ця пауза затягнеться у зв’язку з парламентськими виборами, але зразу після них прийде протверезіння. І виявиться, що дуже багато часу втрачено в тих питаннях, які можуть стати в тому числі і позиціями Януковича до президентських виборів. А говорити про впровадження безвізового режиму можна буде після 2015 року. Втім, до цього повинна бути реальна робота, а не імітація… Однак, чомусь парламентська більшість орієнтована зовсім на інші питання, незважаючи на вказівки керівництва держави», – зауважив він.