Валерія Лутковська: В України немає механізму та процедури для обмінів громадян

23 Грудня 2020, 15:03

Колишня Омбудсман та експредставниця України в Тристоронній контактній групі щодо процесів де факто обміну ув’язненими в рамках війни Валерія Лутковська заявила, в Україні немає механізму та процедури для обмінів громадян. Про це вона розповіла під час панельної дискусії "Рік після "великого обміну". Як він вплинув на правосуддя у зв'язку зі збройним конфліктом в Україні?".

 

"Найскладніше питання – це механізми та процедури. Тому що механізму як такого немає. І Україна не в стані його самостійно визначити. Переговори дуже складні. Спрогнозувати на кілька кроків вперед – просто неможливо… В України ніколи не буде можливості перевірити, кого ми запитуємо, кого ми включаємо до списку… Тому треба керуватися Конституцією, в центрі має стояти людина, треба звільняти всіх тих, хто незаконно утримується", – зазначила Лутковська.

 

Зазначимо, що дискусію ініціювала Медійна ініціатива за права людини» за підтримки USAID Ukraine.

 

Нагадаємо, що 29 грудня 2019 року відбувся обмін між Україною і Росією полоненими на КПВВ “Майорське” Донецької області. Після цього Офіс президента оприлюднив подробиці про кожного з 76 звільнених.

 

23 грудня під час відеоконференції Тристоронньої контактної групи досягнуто домовленості щодо взаємного звільнення утримуваних осіб до кінця року, як це передбачено підсумками саміту лідерів країн нормандського формату в Парижі.

 

У списку на обмін опинилися і п'ятеро колишніх бійців спецпідрозділу "Беркут" – Павло Аброськін, Сергій Зінченко, Олександр Маринченко, Сергій Тамтура та Олег Янішевський.

 

28 грудня 2019 року Київський апеляційний суд виніс ухвалу про зміну запобіжних заходів на особисті зобов’язання п’ятьом колишнім працівникам спецпідрозділу «Беркут» у справі про розстріли на Майдані.

 

Однак 8 лютого Звинувачені у розстрілі «Небесної сотні» «беркутівці» Олександр Маринченко і Сергій Тамтура повернулися до Києва після того, як в грудні 2019 їх обміняли на полонених українців з ОРДЛО.