"Я не думаю, що Німеччина чи Франція можуть щось вдіяти, щоб домогтися кращих результатів. Очевидно, час замислитися над тим, що можна зробити поза «нормандським форматом», щоб досягти прогресу на Донбасі. Україна та Росія не бажають іти на поступки в одному принциповому питанні: спочатку вибори чи зброя? Я думаю, що це причина, за якою всі ховаються, щоб не рухатися далі", – розповіла Валерія Фор-Мунтян.
Депутатка зазначила, що коли обрали президентом Володимира Зеленського, відновились обміни полоненими та відчувалась нова динаміка. Але з початком пандемії COVID-19 сепаратисти з одного боку, а Росія – з другого скористалися цією ситуацією, щоб закрити контрольно-пропускні пункти та нічого не робити. "І навіть, наскільки я розумію, здійснювати якісь військові провокації. Думаю, незважаючи на «нормандський формат», ці спроби дестабілізації триватимуть, бо це влаштовує і Росію, і сепаратистів", – підкреслила вона.
На думку Валерії Фор-Мунтян, що довше це триватиме, то довше Україна не зможе стати, наприклад, кандидатом до вступу в ЄС або НАТО. "Питання з Альянсом складне, окреме. Але що стосується Євросоюзу, хай як Україна намагатиметься і навіть якщо досягне бажаного рівня економічного розвитку, воєнні дії на її території залишатимуться перешкодою. Я думаю, все це робиться навмисне. Не тільки щоб загальмувати країну в її розвитку, але й щоб завадити вступу України до міжнародних структур", – сказала очільниця групи дружби з Україною.
Валерія Фор-Мунтян наголосила, що наразі у "нормандському форматі" лінію поведінки на Донбасі визначає Владімір Путін. "Так, все залежить від росіян, від їхнього бажання змінювати ситуацію. Я не знаю, наскільки пан Зеленський перебуває в тій самій динаміці, що він був, коли його обрали, бо коронавірус у 2020 році загальмував всі процеси. Але весь цей час, що триває війна на Донбасі, за сепаратистські сили відповідає саме Путін", – резюмувала депутатка французької Національної асамблеї.