Вакцини проти COVID-19, міграційні кризи та повернення Талібану. Десять найважливіших світових подій 2021 року

Світ
21 Грудня 2021, 18:30

2021 рік не був таким бурхливим, як 2020-й, який претендував на звання найгіршого року в історії. На початку літа на мить здавалося, що COVID-19 вже був у дзеркалі заднього виду, однак це не так. Загалом 2021 рік приніс і погані і хороші новини. Отже, десятка найвизначніших світових подій у 2021 році від Council on Foreign Relations. Деякі з цих подій триватимуть у 2022 році і надалі.

Дебют угода з AUKUS

15 вересня президент Джо Байден, прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон і прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон оголосили про нове тристороннє партнерство з безпеки під назвою AUKUS. Найважливішою частиною угоди є зобов’язання США надати Австралії технології для будівництва восьми атомних, ( не ядерних) підводних човнів. Аналогічний доступ до американської технології матиме Великобританія. У заяві, що оголошує пакт, такі дії виправдовуються необхідністю збереження безпеки та стабільності в Індо-Тихоокеанському регіоні. Хоч жоден з трьох лідерів не згадав Китай, AUKUS сприймається як відповідь на останні дії КНР. Не дивно, що Пекін засудив пакт як "вкрай безвідповідальний", але Китай був не єдиною країною, незадоволеною угодою. Створення Aukus розлютило Францію, оскільки воно зірвало багатомільярдну оборонну угоду Парижа і Канберри. Згодом Байден визнав, що оголошення пакту було "недолугим", тоді як Франція використала цей інцидент,  щоб наполягати на "стратегічній автономії", тобто здатність Європейського Союзу діяти незалежно від Сполучених Штатів у світових справах.

Міграційні кризи випробовують багаті країни

Спад міжнародної міграції в 2020 році викликаний COVID-19 продовжився в 2021. Проте це не кінець міграційних криз. Показовим прикладом став південний кордон США. До жовтня, кількість "нелегалів" у виросло на 1,7 мільйона в порівнянні з попереднім роком. Це найбільша кількість з 1960 року.

COVID-19, економічні труднощі, політичні та природні катаклізми та вбивство президента Гаїт спричинили сплеск міграції тисячі гаїтян. Однак адміністрація Байдена продовжила жорстку антиімміграційну політику свого попередника Трампа. 

Читайте також: Затримані працівники RT, українець, який перевозив мігрантів, загибель двох військових. Інциденти, які відбулися на кордоні Польщі та Білорусі після початку кризи

У Європейському Союзі порівняно з 2020 роком кількість людей, які в'їжджають нелегально, зросла на 70%. Сплеск мігрантів, які перетинають Ла-Манш з Франції, викликав дипломатичний конфлікт між Парижем і Лондоном. Тим часом політика Білорусі лише підтримує мігрантів, які перетинають її територію, щоб потрапити до Латвії, Литви та Польщі, щоб тиснути на ЄС задля припинення санкцій. Ці кризи навряд чи зникнуть у найближчі роки. Конфлікти, економічні колапси і змінм клімату, ймовірно, призведуть до лише зростання кількості мігрантів.

Іранська ядерна програма 

Рік почався з оптимістичної думки, що ядерна угода з Іраном може бути відновлена ​​через три роки після того, як експрезидент Трамп вийшов з угоди. Джо Байден вважав політику Трампа  "самопричиною катастрофи" і  обіцяв повернутися до угоди. Проте зробити це було легше сказати, ніж зробити. У лютому адміністрація Байдена прийняла запрошення  ЄС знову приєднатися до переговорів. Пізніше Тегеран і Вашингтон відклали початок переговорів до квітня. Вибух на іранському ядерному об’єкті у квітні, спонукав Іран оголосити про збагачення урану до 60% (рівень, який не має цивільного використання, хоч він нижче порогу, необхідного для зброї). Перед президентськими виборами в Ірані в червні відбулося ще п'ять раундів переговорів, на яких перемогу здобув Ебрагім Раїсі. Він відразу ж послабив припущення про близьку домовленість та заявив, що "ситуація в Ірані змінилася завдяки голосуванням народу". Переговори нарешті відновилися наприкінці листопада, однак Іран відступився від поступок, які він зробив у попередніх раундах, підтвердив свою початкову вимогу щодо скасування всіх санкцій накладених адміністрацією Трампа.  В кінці 2021 рік переговори на межі провалу, а адміністрація Байдена стоїть перед питанням, що робити, якщо дипломатія зазнає невдачі.

 

Зміна "ланцюгів поставок"

Протягом десятиліть компанії вважали, що аутсорсинг виробництва є ключем до успіху. Ця стратегія спрацювала: компанії, які відточували свої ланцюги поставок, бачили, що їхні витрати зменшилися, а прибутки зросли. Однак все змінив COVID-19, який показав і негативні сторони ланцюгів поставок: дефіцит і зупинки на аутсорсингу породжують дефіцит і зупинки вдома. Коли пандемія вперше вдарила, фабрики закрилися і багато компаній зменшили запаси, щоб уникнути застрягань із непроданими товарами. Однак коли споживчий попит зріс у 2021 році, коли з’явилися вакцини, багатьом компаніям не вистачало запчастин і матеріалів. Дефіцит транспортних контейнерів у портах у всьому світі ще більше ускладнило справу. Найбільшу увагу привернув дефіцит комп’ютерних чіпів , особливо тих, що використовуються в ігрових консолях та виробництві автомобілів. Ford Motor Company прогнозувала,  що в 2021 році втратить 1,1 мільйона автомобілів через дефіцит напівпровідників.

У дефіциті в 2021 році були бензин, пальмова олія, курка, кукурудза, хлор і хот-доги. Однак навіть, коли запаси були то, не вистачало робочої сили. Лише в Сполучених Штатах кількість робочої сили скоротилася на п’ять мільйонів людей з початку пандемії. Наслідки порушення "ланцюга поставок", спричинені COVID-19, які сприяли світовому сплеску інфляції, можуть тривати роками.

 

Повернення Талібану до влади

Війна США в Афганістані закінчилася так, як і почалася: при владі Талібану. У 2020 році президент Дональд Трамп уклав  угоду з Талібаном, яка вимагала виведення всіх американських військ до 1 травня 2021 року. За два тижні до цього терміну президент Джо Байден наказав завершити повний вихід США не пізніше 11 вересня 2021 року. У міру виведення війська національна армія Афганістану розвалилася, а таліби захопили країну. 

15 серпня впав Кабул, захопивши тисячі іноземців у столиці. США розпочали масштабні зусилля з евакуації американців, які застрягли в Афганістані. Байден назвав відкликання війсьуовиї  "надзвичайним успіхом", однак більшість американців з ним не погодились і його рейтинги впали до нових мінімумів. Високопоставлені особи союзників назвали виведення "безглуздим програшем", адже США витратили на Афганістан понад 2,3 трильйона доларів за два десятиліття (приблизно 300 мільйонів доларів на день протягом двадцяти років).

Читайте також: Повернення талібів: чому так сталося і що буде потім?

Окрім того, в Афганістані загинули понад 2500 військовослужбовців США та 4000 американських цивільних контрактників. Кількість афганців, які втратили життя, ймовірно, перевищила 170 тис.

 

Загострення громадянської війни в Ефіопії

Прем'єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед отримав Нобелівську премію миру 2019 року за посередництво у мирі з сусідньою Еритреєю. Менш ніж через два роки Ефіопія виявилась втягнутою у запеклу громадянську війну. Безпосереднім приводом для бойових дій став наказ Абія ефіопським військовим атакувати північну провінцію Тиграй після того, як сили, пов’язані з Народним фронтом визволення Тіграй (TPLF), пограбували базу федеральної армії. Але конфлікт між Абієм та TPLF  почався задовго до того інциденту.

Після приходу до влади в 2018 році Абій вигнав TPLF з правлячої політичної партії, поклавши край її багаторічному панування в ефіопській політиці. Федеральні сили здобули важливі ранні перемоги, зокрема захопивши  Мекелле, столицю Тіграя. Але у червні 2021 року сили TPLF відбили Мекелле. До листопада TPLF і пов’язані з ним збройні формування просувалися на південь до Аддіс-Абеби, столиці Ефіопії, і на схід до Джібуті, погрожуючи перерізати шлях, який постачає 95% морського імпорту Ефіопії. 

Успіх TPLF підвищив ймовірність того, що Ефіопія може розвалитися , що потенційно спровокує регіональні конфлікти. Навіть якщо бойові дії зайдуть в глухий кут, наслідки будуть  жахливими. Близько двох мільйонів ефіопів стали переселенцями, і всі сторони конфлікту чинили такі воєнні злочини, як етнічні чистки, масові вбивства та групові зґвалтування. Наступний рік може стати ще більш драматичним для цієї країни.

 

Глобальне занепадання демократії

Глобальне занепадання демократії, яке триває  з 2006 року  продовжувалося і в 2021 році. США вперше в своїй історії помітили, що мирна передача влади була порушена  повстанням 6 січня. 

Ця подія у поєднанні із зусиллями багатьох штатів обмежити виборчі права та надати законодавчим органам право скасувати результати виборів призвела до того, що колись було немислимим — Сполучені Штати назвали "відступниками від демократії". Однак США не єдині, кого у цьому звинувачують.

Уряд прем'єр-міністра Нарендри Моді "розправився" з критиками, що змусило Freedom House знизити рейтинг Індії від "вільної" до "частково вільної", а "Репортери без кордонів" назвали  її "одною з найнебезпечніших країн світу для журналістів, які намагаються виконувати свою роботу належним чином".

Президент Бразилії Жаір Болсонару критикував законність виборів у своїй країні, викликаючи розмови про те, що "демократія в Бразилії вмирає". Молоді демократичні режими в  М’янмі, Чаді, Малі, Гвінеї та Судані були скинуті в результаті переворотів. 

Тим часом авторитарні уряди продовжували придушувати інакомислення. Російський опозиціонер Навальний був ув'язнений після повернення з Німеччини до Росії. Сусідня Білорусь затримала пасажирський літак, щоб заарештувати опозиціонера. 

Китай посилив контроль над Гонконгом. Куба заарештувала тисячі протестувальників після найбільших протестів у своїй історії. У грудні президент Байден провів віртуальний саміт з питань демократії, щоб "зосередитися на викликах і можливостях, з якими стикаються демократії". Не було зрозуміло, чи ця подія змогла на щось вплинути, щоб переломити глобальну тенденцію регресу демократії у світі.

 

Джо Байден став президентом

"Америка повернулася". Так Джо Байден неодноразово висловлювався про свою перемогу у 2021 році. Він швидко діяв після вступу на посаду, щоб виконати свою обіцянку зміцнити відносини з союзниками. Він повернув Сполучені Штати до Паризької кліматичної угоди та Всесвітньої організації охорони здоров’я, прагнув відновити ядерну угоду з Іраном і припинив підтримку наступальних військових операцій в Ємені. Відхід від політики експрезидента Дональда Трампа "America First" викликали оплески за кордоном та покращення іміджу США за кордоном. 

Проте протягом року багато іноземних столиць відверто задавалися питанням, наскільки різною та чи стійкою була зовнішня політика Байдена. Щодо критичних питань, таких як Китай і торгівля політика Байдена відрізнялася від політики його попередника більше за тоном, ніж за змістом. 

Байден також стривожив багатьох союзників, особливо в Європі, своєю схильністю до односторонніх дій. Він скасував трубопровід Keystone XL, вивів війська з Афганістану, підтримав відмову від прав інтелектуальної власності на вакцини та створив AUKUS без належних консультацій з партнерами. 

Невдалий вихід з Афганістану, незграбне впровадження AUKUS та повільний темп оголошення послів викликали сумніви щодо компетентності адміністрації Байдена, яка якраз вважалася її сильною стороною. Оскільки рейтинг Байдена падає, то шанси на те, що республіканці повернуть одну або обидві палати Конгресу на проміжних виборах 2022 року, також падають, а союзники США змушені думати, що Трамп і його політика можуть повернутися до Білого дому в 2025 році.

 

Вакцини від COVID-19 та мутації вірусу

Вакцини, створені для боротьби з новими варіантами коронавірусу, можуть приєднатися до вакцин від віспи, поліомієліту, кору, паротиту та краснухи які стали важливим прогресом у порятунку життів та зниженні захворюваності. 

Швидкість, з якою розроблені вакцини проти COVID-19, приголомшлива. Історично на розробку вакцин йшло від десяти до п'ятнадцяти років. Раніше найшвидший термін для виготовлення вакцини, був чотири роки. Саме стільки було потрібно для створення вакцини проти паротиту. Вакцину від COVID-19 були створені менш ніж за рік. 

Не менш важливо, що провідні вакцини проти COVID-19 працювали надзвичайно добре. Обидві вакцини Pfizer і Moderna виявились ефективними більш ніж на 90%  проти перших варіантів COVID-19. 

Читайте також: Чи стане масова вакцинація альтернативою жорсткому карантину

За перші одинадцять місяців 2021 року в 184 країнах було введено 7,4 мільярда доз вакцини. На жаль, велика кількість людей, яка могли вакциновануватися, вирішила не робити цього і багато людей, які хотіли щепитись не могли цього зробити. Це призвело до того, що надзвичайно адаптивний COVID-19 почав мутувати. Варіант Delta, вперше виявлений у грудні 2020 року в Індії, був більш заразним, ніж його попередники, і незабаром став домінуючим штамом у всьому світі. 

У листопаді 2021 року південноафриканські вчені виявили появу варіанту Omicron. За кілька тижнів його виявили у всьому світі . Оскільки 2021 рік закінчується незрозуміло, чи Omicron призведе до того, що світова економіка потрапить у ще один шлейф.

Виклик зміни клімату

 

"Червоний код для людства". Ось як Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, назвав катастрофічну зміну клімату з якою стикнеться людство, якщо викиди не зменшаться.

Екстремальна погода домінувала в новинах у 2021 році, як і протягом більшої частини останнього десятиліття. Рекордна посуха вразила південний захід Америки, рекордні повені спустошили Бельгію та західну Німеччину. Масштабні лісові пожежі охопили Грецію. Пізній сезон мусонів спустошив Індію та Непал. 

Читайте також: Світ про кліматичний саміт COP26 у Глазго: історична обіцянка Індії, відсутність лідерів Китаю і Росії та надії на дотримання правил

Президент Байден зобов’язав США знову приєднатися до Паризької кліматичної угоди у свій перший день перебування на посаді. У вересні Китай погодився припинити фінансування вугільних електростанцій за кордоном, а Ісландія винайшла установку для видалення вуглекислого газу з повітря. На  зустрічі COP-26 в Глазго країни пообіцяли вжити заходів для боротьби зі зміною клімату, в тому числі шляхом скорочення викидів метану. Але обіцянки ще не досягнення. Викиди вуглецю підскочили у 2021 році, коли світова економіка повернулася до життя. 

Позначки: