В науковому огляді Тижня поговоримо про ефективність вакцинації в Ізраїлі та звіт із тестування вакцини від AstraZeneca, яку у індійського виробника закупив уряд. А також про те, чи є сенс приймати вітамін D під час лікування від COVID-19.
Вакцинація в Ізраїлі
Станом на 19 лютого Ізраїль є лідером серед усіх країн за часткою населення, що була вакцинована принаймні однією дозою вакцини – 82,4%. У журналі The Lancet вийшов проміжний звіт ефективності однієї та двох доз вакцини BNT162b2 від компаній Pfizer та BioNTech в реальних умовах масового щеплення населення.
Читайте також: «Газові» протести на Донбасі і навіяні фобії
Науковці із Медичного центру імені Хаїма Шиби в Рамат-Гані, найбільшого ізраїльського госпіталю із 9647 осіб медперсоналу, проаналізували вплив вакцинації на кількість заражень серед своїх співробітників. Станом на 24 січня 7214 працівників отримали першу дозу вакцини, 6037 – обидві дози. Від них вимагалося негайно повідомляти про пов’язані із COVID-19 симптоми, ПЦР-тестування проводилося в той же день, і, як стверджують вчені, вони змогли виявити усі випадки заражень в госпіталі. З 19 грудня (моменту старту вакцинації) до 24 січня усього 170 людей заразилися коронавірусом, з них 52% були невакциновані, 46% отримали першу дозу вакцини, і усього 2% (або троє медпрацівників) – другу. Протягом двох тижнів з моменту першого щеплення кількість заражень знизилася на 30%, на 3-4 тижні – на 75%. Кількість хворих із симптомами, в порівнянні з невакцинованими, знизилася ще більше – на 47% протягом двох тижнів з початку вакцинації, і на 85% на 3-4 тижні. Таким чином навіть перша доза вакцини суттєво впливає на зменшення кількості нових інфекцій та кількість симптоматичних випадків хвороби.
Ефективність вакцини від AstraZeneca
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов 21 лютого повідомив, що перша партія у 500 тис. доз вакцини CoviShield від індійського виробника Bharat Biotech уже відвантажена для поставки в Україну. Ця вакцина виготовляється в Індії за ліцензією від Оксфордського університету та компанії AstraZeneca. Проте дані щодо ефективності оригінальної вакцини суперечливі. 19 лютого у журналі The Lancet вийшов звіт від виробників щодо ефективності різних режимів введення вакцини. Дослідження проводилися на 24 422 добровольцях, набраних у Великій Британії, Бразилії та Південно-Африканській республіці.
Читайте також: Подивитись у дзеркало. Як змінилося українське суспільство за 10 років
Загальна ефективність після введення двох доз вакцини склала 66,7%. Проте ефективність різна в залежності від того, з яким інтервалом вони вводяться і який розмір другої дози (повна, або зменшена вдвічі). Ефективність першої дози протягом 22-90 днів з моменту введення в середньому становила 76% (від 59,3 до 85,9%). Найкраща ефективність досягалася після введення двох стандартних доз з інтервалом більшим за 12 тижнів (81,3%, від 60,3% до 91,2%). Якщо ж другу дозу вводили раніше за шість тижнів, ефективність падала до 55%. Вірогідно, це пов’язано із архітектурою вакцини. Це векторна вакцина, в якій гени коронавірусу вбудовані в безпечний для людей аденовірус. Можливо, імунна відповідь на аденовірус в разі швидкого введення другої дози заважає імунній системі виробити антитіла до коронавірусу. Є ще один момент – так як дослідження проводилися до грудня минулого року, то вони не захопили початок розповсюдження нових штамів у Великій Британії, Бразилії та ПАР. Дія вакцини від AstraZeneca проти них поки що достеменно невідома, проте є свідчення про нижчу ефективність, через що Південно-Африканська республіка навіть відмовилася від використання цього препарату.
Вітамін D
Тиждень уже писав про відсутність позитивного впливу на перебіг хвороби прийому вітаміну С та добавок цинку. 17 лютого у журналі JAMA вийшла робота науковців із Університету Сан-Паулу, Бразилія, про відсутність ефекту від прийому великих доз вітаміну D, про позитивну дію якого проти коронавірусу багато спекулювали. Вчені набрали групу із 240 добровольців з медіанним віком 56 років із підтвердженим діагнозом COVID-19 з середніми чи сильними симптомами. Їх розділили на групу плацебо і тих, хто разово отримав 5 міліграмів вітаміну D3 (така доза рекомендована для прийому тих, хто має нестачу вітаміну D).
Читайте також:Die Welt: Роботи створюють серйозні проблеми
За результатами дослідження, час, який провели люди з обох груп в госпіталі не відрізнявся – в середньому 7 днів (від 4 до 10 для експериментальної групи і від 5 до 13 для групи плацебо). На смертності це також суттєво не позначилося – 7,6% проти 5,1%, як і на потребі в штучній вентиляції легень (7,6% проти 14,4%). Висновок науковців – немає статистичної різниці для перебігу хвороби, чи приймає людина під час лікування велику дозу вітаміну D, чи ні.