Схоже, Україна збирається ще раз наступити на вакцинальні граблі: під тиском чільників Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) глава уряду Юлія Тимошенко пообіцяла зробити все можливе для того, аби Верховна Рада терміново розглянула й ухвалила закон, який дозволить використовувати в Україні прекваліфіковані (перевірені) ВООЗ вакцини без процедури реєстрації – тобто без перевірки якості вакцини. Нагадаємо, навесні минулого року Україна розпочала позапланову вакцинацію від кору та краснухи індійською вакциною, яка також не пройшла національної реєстрації, проте була прекваліфікована ВООЗ і поставлена як гуманітарна допомога від ЮНІСЕФу. Під час проведення вакцинальної кампанії 16-річний школяр у Краматорську помер (Генеральна Прокуратура досі розслідує обставини його смерті), ще кілька десятків дітей потрапили до лікарень із поствакцинальними ускладненнями.
ВООЗ обіцяє Україні 5 млн доз вакцин для профілактики пандемічного грипу. Ще два тижні тому директор Українського центру грипу та гострих респіраторних інфекцій Олександр Гриневич заявляв, що дві вакцини від свинячого грипу проходять реєстрацію в Україні. Окрім вакцини виробництва бельгійської фірми GlaxoSmithKline, яку надає Україні ВООЗ, на реєстрації зараз також перебуває російська вакцина. За словами Гриневича, на процедуру реєстрації піде щонайменше місяць. Тим часом багато європейських країн уже проводять щеплення від каліфорнійського грипу вакциною GlaxoSmithKline, й українські імунологи запевняють – вакцина якісна. Що, звісно, не є приводом для скасування національної перевірки та реєстрації.
Крім того, Верховна Рада спробує подолати вето президента на закон про виділення 1 млрд грн для боротьби з епідемією грипу. Віктор Ющенко заявив, що не дозволить друкувати стільки грошей, водночас Юлія Тимошенко запевняє: це неемісійні кошти, а доходи Національного банку.
Наразі епідемія в країні пішла на спад, хоча у восьми областях та місті Києві епідеміологічний поріг перевищено. Тим не менше, в середу, 25 листопада, карантин у всіх навчальних закладах Києва закінчився. Студенти та школярі вийшли на заняття, діти повернулися до дитячих садочків. Для студентів столична мерія запровадила масковий режим. Також мають носити марлеві пов’язки всі працівники закладів торгівлі та громадського харчування. Станом на ранок 25 листопада епідемія забрала життя 397 українців, із них за останню добу померли 9. Загалом із початку епідемії захворіли майже 1,68 млн українських громадян.