Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

“Вагнерівці” в Малі: конфлікт набирає обертів

Світ
30 Вересня 2021, 14:51

"У міжнародному готелі в Бамако, столиці Малі, лунає класична музика: фрагмент з опери Ріхарда Вагнера "Валькірія", – розповідає французький часопис Libération. – Той самий, що використаний у фільмі “Апокаліпсис сьогодні”. Невже адміністратор готелю вирішив пограти на нервах французькій делегації, що супроводжує міністра оборони Флоранс Парлі?” Очільниця оборонного відомства приїздила до Бамако персонально. Причина — можлива присутність у Малі бійців приватної російської військової компанії “Вагнера”, що непокоїть французів. “Військова співпраця Франції та Малі триває стільки ж років, скільки минуло від проголошення незалежності колишньої колонії, себто з 1960 року, – пояснив у розмові з Тижнем колишній військовий, учасник кількох миротворчих операцій за межами Франції. – Нинішня громадянська війна в країні триває майже десять років. За цей час, попри велику щедрість Євросоюзу та окремих його членів, майже нічого не змінилося. У навчання малійських військових вкладені великі гроші, та, схоже, не ефективно. Нинішня влада недаремно шукає нагоди змінити курс: прем'єр та міністр оборони Малі навчались у Москві…”

 

Під час візиту до Бамако французька міністерка оборони Флоранс Парлі чітко попередила: якщо угоду з “Вагнером” буде підписано, Франція повністю виведе з Малі свій збройний контингент. Упродовж останніх двох років Париж вже скоротив свою військову присутність на Півночі держави, де розташовані три французькі військові бази. До 2023 планується зменшити контингент кількістю 5100 військових вдвічі. Прем’єр-міністр Малі Чогель Кокалла Майга у виступі на Генеральної Асамблеї ООН звинуватив Париж  у “відстороненні від боротьби із джихадистами у Західній Африці”.  Він поскаржився, що малійцям “не залишається нічого іншого, як шукати будь-які способи, щоб забезпечити у державі спокій”.

 

Жозеп Боррель, Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ політики безпеки, попередив у публічній заяві: “Якщо угоду з приватною військовою компанією буде підписано, це суттєво зіпсує взаємини Євросоюзу та Малі”. Крім французів, появою “вагнерівців” у Малі занепокоїлися німці, естонці а також африканські держави: Камерун, Нігер, Чад, Конго-Браззавіль… Офіційний Бамако запевняє, що нічого не підписано. Тим часом агентство Reuters підтвердило переговори між росіянами та малійцями по семи анонімних джерелах. Згідно з ними, мова приблизно про тисячу військових, сума контракту — €9 млн на місяць.

 

«Виступ прем'єра Майги на сесії ГА ООН пролунав як підтвердження переговорів між його урядом та контраверсійною структурою, яку вважають прихованою армією Кремля, – пише французький щоденний часопис Le Monde. – Майга не соромиться сварити Францію за її “методи та зверхність”. Флоранс Парлі зреагувала: "Звинувачення є непристойними та неприйнятними. Це все одно, що витерти ноги об пролиту кров французьких солдат”, один з яких загинув кілька днів тому.”  Le Monde зазначає: “Окрім можливих дипломатичних ігор, – малійські лідери можуть скористатися міжнародним суперництвом, щоб здобути від своїх нинішніх партнерів більшої заангажованості, коли ж Москва насолоджується нерішучістю західної реакції на появу зловісних найманців, – виникає питання: чи зрікається Малі сьогодні своїх усталених союзництв та чи повертається у бік Москви?”

 

Росія намагається відновити свої впливи в Африці, що існували за часів СРСР. У цій грі “Вагнер” є зручним інструментом, загартованим у спецопераціях в Україні та в Сирії, в Лівії та на Мадагаскарі, а також — у Центрально-Африканський республіці. 

 

Більшість експертів, які висловлюються у французькій пресі, схиляються до того, що Малі, швидше за все, піде на загострення взаємин з Заходом, але не відмовиться від співпраці з парамілітарною російською структурою. “Франція та інші держави ЄС наполягають, щоб хунта, що захопила владу, зорганізувала президентські вибори в Малі у лютому наступного року, – зазначив у інтерв'ю телеканалу TV5 політолог Ролан Маршал. – Натомість ціль хунти — залишитись при владі ще на рік або й більше. Справжня проблема полягає в тому, що росіяни вирішили діяти через приватного оператора. Це дає можливість заперечувати будь-яку відповідальність за зловживання та помилки, вчинені цим оператором, оскільки сам він  у Росії також діє нелегально, навіть якщо його начальник – дуже близький до Владіміра Путіна. Лабораторією, що випробував цей механізм у дії, стала Центрально-Африканська республіка”.

 

Від останнього військового заколоту, що стався в травні 2020, в Малі “існує очевидне бажання стратегічної переорієнтації”, – констатує часопис Le Figaro. Зміну курсу просувають міністр оборони цієї країни Садіо Камара, який навчався в РФ, та прем'єр Чогель Майга, також випускник московського вишу. Газета оприлюднила інтерв'ю з колишнім “вагнерівцем”, Маратом Габідуліним. Попри твердження Кремля, нібито ПВК “Вагнера” не має до офіційної Москви жодного відношення, Габідулін свідчить: “Наша місія полягала у відстоюванні та просуванні інтересів нашої країни. Ми знали, що треба бути готовими до участі у війні. Тут був і патріотичний вимір”.

 

Росія намагається відновити свої впливи в Африці, що існували за часів СРСР. У цій грі “Вагнер” є зручним інструментом, загартованим у спецопераціях в Україні та в Сирії, в Лівії та на Мадагаскарі, а також — у Центрально-Африканський республіці. Чи доведеться ООН виводити з Малі свої 15 000 блакитних шоломів, якщо “Вагнер” там таки отабориться? Імовірність існує. Франція поки що активно бореться, щоб зберегти свої позиції в регіоні Сахеля, але не факт, що втримає. Москва вміє робити своїм колишнім студентам пропозиції, від яких ті не здатні відмовитись.