Ситуація з Коломойським та Укрнафтою навряд чи може стати прикладом початку наступу на олігархів. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловив директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.
Він пояснює це тим, що більше ніхто не має такого ресурсу – бізнесового, публічного, адміністративно-регіонального й навіть силового – для того, щоби прямо, відкрито зробити виклик владі й президенту.
«Конфлікт цей дуже небезпечний для країни. Потрібно сьогодні всім сторонам піти на компроміс. Коломойському треба погодитися з рішенням ВРУ, тому що це рішення не однієї особи, це рішення вищого законодавчого органу. І потрібно всім зрозуміти, що поглиблення цього конфлікту, тим більше з використанням напівзаконних збройних формувань, підриває внутрішню стабільність держави», – зауважує Карасьов.
На його переконання, у цьому протистоянні переможців не буде.
«Будуть тільки переможені. І сам Коломойський, і президент і, зрозуміло, країна. Такий виклик на тлі багатьох інших зовнішніх викликів, на тлі подій на Донбасі є дуже небезпечним і може спричинити непрогнозовані наслідки в політичному житті України».
Крім цього, політолог додав, що інцидент із Коломойським навряд чи спричинить розкол у парламентській більшості, але загальмувати роботу коаліції може.
«До розколу в парламентській більшості не дійде. Тому що тоді потрібні будуть нові вибори до парламенту, до яких ніхто не готовий, тим більше на тлі падіння рейтингу.
Тому розколу коаліції не буде. Інша справа, що нормальної роботи коаліції і, таким чином, парламенту – ми можемо не дочекатися», – припустив Карасьов.
Як відомо, 19 березня Рада ухвалила поправки в закон про акціонерні товариства, які позбавлять Коломойського контролю над "Укртранснафтою".
Після цього на підприємстві були здійснені кадрові зміни, що й стало причиною конфлікту.
19 березня Коломойський прибув із озброєними людьми в офіс «Укртранснафти» розбиратися із «рейдерським захопленням компанії». Уночі будівлю взяла під охорону столична міліція. 20 березня Коломойському вдалося узгодити окремі аспекти щодо керівництва «Укртранснафтою» з прем’єром та президентом.
22 березня будівлю «Укрнафти» почали обносити залізним парканом, а вхід до держпідприємства заблокували автоматники. За даними МВС, охорону «Укранфти» наразі здійснює приватне підприємство, а не батальйон «Дніпро-1», як до того припускалося.
Нагадаємо, формально державі через НАК "Нафтогаз України" належить 50%+1 акція компанії. Іншу частку (близько 42% акцій), а також менеджмент компанії контролює група Приват Ігоря Коломойського, що дозволяло йому роками не виплачувати державі дивіденди.