В Уряді почали приховувати дані про видобуток енергетичного вугілля через пришвидшення обвалу в його видобутку на тлі зростання дефіциту (Оновлено)

Економіка
25 Жовтня 2021, 18:10

У жовтні надходження вугілля продовжує відставати від його спалювання. 23 жовтня Слов'янська ТЕС на Донеччині зупинила свою роботу через нестачу антрацитового вугілля. Раніше понад 2 десятки енергоблоків різних ТЕС та ТЕЦ призупинили роботу через нестачу палива.

Причому це стосується не лише антрациту, який на підконтрольній території не видобувають, але й газового вугілля, яке є в достатній кількості, пояснює експерт. Однак за останній час різко зменшився його видобуток. 

ДТЕК Ахметова, яка залишається монополістом в галузі, щоб зберегти надприбутки, відмовилася від видобутку на менш ефективних старіших шахтах Донеччини (Добропіллявугілля) і достроково повернула їх державі. Найбільш критична ситуація на ТЕС державної Центренерго. На Трипільській, Зміївській та Вуглегірській ТЕС запаси палива менші не лише порівняно із затвердженим Міненерго планом, але навіть порівняно із мінімальним гарантованим рівнем запасів, додає Крамар.  

“Критична ситуація із забезпеченням вугілля є наслідком багаторічної монополізованості його внутрішнього видобутку ДТЕК Ріната Ахметова, і, як наслідок, відсутності біржового ціноутворення та стимулів для нарощування видобутку в середині країни. У результаті, наприклад, торік видобуток зменшився на 4,5 млн тонн енергетичного вугілля і в поточному році ці втрати не були компенсовані. При цьому на більшості ТЕС ДТЕК ситуація краща. До речі, попри дефіцит вугілля на складах ТЕС, експорт електроенергії з Бурштинського енергоострова, де вона виробляється ДТЕК Західенерго, продовжується”, зазначає експерт. Дані Укренерго свідчать, що станом на 12.00 25 жовтня він відбувається в обсязі 474 МВт*год. Струм постачається до Угорщини та Румунії, де зараз привабливі ціни. 

Читати також: Ціна недбальства

“Міністр енергетики Герман Галущенко зняв із себе та уряду усю відповідальність за ситуацію, заявивши, що за дотримання графіка накопичення вугілля на складах несуть відповідальність генеруючі компанії. Замість відповідати за провали, в уряді вирішили зробити ставку на приховування інформації”, каже Крамар. Зокрема, нещодавно оприлюднені держстатом дані про виробництво окремих видів промислової продукції у вересні вперше за багато років не відображають кількість видобутого енергетичного вугілля та зменшення його кількості порівняно із періодом 2020-го. 

“Станом на 26 жовтня поки що немає інформації щодо обсягів видобутого у вересні енергетичного вугілля і на сайті Міненерго (після публікації у Міненерго надали Тижню необхідну інформацію про обсяги видобутку у вересні. Детально про це тутРед.). Хоча це може бути лише свідченням того, що обвал там виявився ще більшим, аніж у липні-серпні, коли на українських копальнях було отримано на 215 тис тонн енергетичного вугілля менше, аніж у ті ж місяці торік”, — пояснює експерт.

Раніше, 22 жовтня, ДТЕК Ахметова через суд заблокував імпорт електроенергії попри рекордно низькі запаси вугілля, повідомляє “Еспресо”.

На початку жовтня виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук також заявив, що осінньо-зимовий період 2021-2022 років буде складним і  споживання електроенергії в Україні може бути обмеженим, йдеться у повідомленні.