26 січня у приміщенні Києво-Печерської лаври відбулось чергове засідання Священного Синоду УПЦ (МП). На попередньому синоді, який відбувся 23 грудня минулого року, було ухвалено рішення, що головуючим під час проведення Священного Синоду УПЦ (МП), на час хвороби Митрополита Київського і всієї України Володимира, має бути митрополит Одеський та Ізмаїльський Агафангел (Саввін). Отже, більшість на синоді становили ієрархи так званої промосковської частини УПЦ.
Напередодні синоду у пресі з’явилась інформація, що Москва зацікавлена у встановленні повного контролю над УПЦ і хоче домогтися призначення на час хвороби митрополита Володимира, тимчасово виконуючим обов’язки предстоятеля УПЦ креатури Кремля митрополита Агафангела. У зв’язку з поширенням цих чуток секретарю глави УПЦ (МП), керівнику відділу зовнішніх церковних зв’язків архієпископу Переяслав-Хмельницькому і Вишневському Олександру, навіть довелося давати роз’яснення ЗМІ, що такої посади, як «виконуючий обов’язки предстоятеля», в церкві немає, крім того, митрополит Володимир сам виконує всі свої обов’язки.
Читайте також: Проросійські та помірковані єпископи УПЦ(МП)
Іншим опосередкованим підтвердженням того, що РПЦ веде активну (але приховану від стороннього ока) роботу з посилення свого впливу на діяльність УПЦ, став візит в Україну, що відбувся за день до проведення синоду, голови відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон (Алфеєв), якого деякі аналітики називають одним із можливих претендентів на посаду предстоятеля УПЦ (МП). Митрополит Іларіон зустрівся з ієрархами УПЦ та відвідав у лікарні Митрополита Київського та всієї України Володимира й «побажав йому швидкого одужання».
Одночасно, незадовго до проведення синоду, промосковські владики намагались вплинути на ситуацію в церкві, зокрема, за допомогою силових структур. Як повідомив у своєму блозі працівник синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ (МП) Дмитро Марченко, митрополит Одеський Агафангел і митрополит Донецький Іларіон ініціювали перевірку державними органами (зокрема, податковою) рахунків Київської митрополії та діяльності двох інших постійних членів синоду, що було сприйнято як спроба прибрати конкурентів у боротьбі за владу в церкві. Проте аудит жодних фінансових зловживань не виявив. Також напередодні засідання синоду Дмитро Марченко написав в іншому своєму пості, що митрополит Агафангел привласнив печатку Блаженнішого Володимира, «якою він досить сумнівно оволодів й вдав, що нічого не трапилось». Крім того, припускається, що аудит спрямований не так проти єпископів Київської митрополії, як проти самого Митрополита Володимира.
Відповідно до Журналу засідання Священного Синоду, опублікованого на сайті УПЦ (МП) , окрім інших, були ухвалені такі важливі адміністративні рішення, як: тимчасове управління Київською єпархією було доручено митрополиту Вишгородському і Чорнобильському, наміснику Святої Успенської Києво-Печерської лаври Павлу (Лебідю). Нагадаємо, що 23 грудня того року на засіданні попереднього синоду управління Київською єпархією на час хвороби Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України було доручено колегіальній комісії на чолі з архієпископом Переяслав-Хмельницьким і Вишневським Олександром.
Також, за результатами заслуховування доповіді митрополита Павла «щодо аудиторської перевірки будівельних робіт і фінансування будівництва Кафедрального собору Воскресіння Христового та Духовно-просвітницького центру УПЦ» архієпископа Олександра було звільнено з посади настоятеля храму Всіх Святих комплексу кафедрального Свято-Воскресенського собору. Також було звільнено і протоієрея Георгія Коваленка з посади ключаря та голови Парафіяльної ради Свято-Воскресенського кафедрального собору м. Києва. Звершувати контроль над ходом та фінансуванням будівництва кафедрального собору доручено митрополиту Черкаському і Канівському Софронію.
Читайте також: Ексклюзивне інтерв'ю митрополита Софронія
Крім цього, синод ухвалив рішення затвердити склад Комісії з підготовки змін та доповнень до Статуту про управління Української православної церкви (редакції 2007 року), до якої увійшли: митрополит Донецький і Маріупольський Ілларіон – голова комісії, митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар, митрополит Черкаський і Канівський Софроній та інші.
Нагадаємо також, що саме через зміни та доповнення до Статуту УПЦ (МП) й точились основні суперечки влітку того року під час проведення Помісного Собору . Отже, від рішень новоствореної комісії залежить не лише питання управління, а й форма самого існування УПЦ (МП). Проте вже зараз можна сказати, що внаслідок ухвалення таких рішень вплив митрополита Володимира та його найближчого оточення на УПЦ (МП) суттєво послаблений. А яку роль у цьому процесі відіграє відомий як «проукраїнський» митрополит Софроній, стане зрозуміло найближчим часом.