Так, уже другий рік поспіль відбувається нарощування дефіциту зовнішньої торгівлі у геометричній прогресії. Якщо за даними НБУ в 2009 році дефіцит торгівлі товарами становив $4,3 млрд, то у 2010-му – вже $8,7 млрд. За перші п'ять місяців поточного року він зріс знову більш ніж удвічі (з $1,981 млрд за аналогчний період минулого року до $4,626 млрд) . При тому, що протягом цих місяців Україна купувала, наприклад, російський газ за нижчими, порівняно з тими, які очікуються на друге півріччя, цінами.
За даними НБУ торік стрімке погіршення поточного рахунку компенсувалося за рахунок додатнього сальдо фінансових операцій – $7,9 млрд. Проте цей показник був досягнутий виключно завдяки швидкому нарощуванню зовнішньої заборгованості як держави (на $5,8 млрд), так і приватного сектору ($3,4 млрд.) Аналогічна ситуація складається і цього року.
Проблема поглиблюється у зв’язку з тим, що зростання товарного експорту у 2010-му було досягнуте за рахунок сприятливої кон’юнктури на ринку металопродукції. При зростанні експорту усіх товарів на 29,2%, по чорній металургії відповідний показник сягнув 42,7%. Проте вже в 2011-му цей темп стрімко падав з 50,4% у І кварталі до 30,2% у квітні.
Поступово гальмується і темп зростання в реальному секторі економіки. За перші п’ять місяців поточного року зростання відбулося уже на однозначний показник – 8,6%, тоді як за відповідний період 2010-го було 12,9%. Похила динаміка очевидна.
Детальніше про шанси на існування нинішньої економічної моделі читайте у матеріалі Олександар Крамара “Вперед… у 2008-й!”.
Нагадаємо, у червні Прем`єр-міністр України Микола Азаров заявив, що в Україні не буде фінансової кризи.