Більшість українців (60%) підтримують введення на Донбас міжнародних миротворчих сил, про що свідчать результати соціологічного дослідження Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва та соціологічної служби Центру Разумкова.
Негативно до такої ідеї ставиться 21% респондентів, 19% – не визначилися з відповіддю.
Згідно з раніше проведеними опитуваннями, введення миротворців на Донбас в травні 2016 року підтримували 58% українців, в жовтні 2015 – 53%.
Найвища підтримка цієї ідеї – в центрі і на заході України (67%), найнижча – на півдні (36%). На сході країни 55% респондентів позитивно ставляться до введення миротворців.
Відповідаючи на питання про політичне майбутнє "ДНР/ЛНР", 55% українців вважають, що ці території повинні залишитися в складі України на тих же умовах, що і раніше, кожен п'ятий респондент бачить їх частиною України, але більш незалежними від Києва. Разом з тим 7% бачать їх в майбутньому незалежними державами, а 2% – в складі РФ.
На питання про те, якою має бути політика України стосовно непідконтрольних територій, 23% опитаних відповіли, що слід офіційно визнати ОРДЛО окупованими і припинити будь-які контакти з цими територіями, в тому числі переміщення людей.
У той же час 22% респондентів сказали, що необхідно тримати економічну блокаду, але зберігати гуманітарні відносини. Така ж кількість українців вважає, що слід дозволити торгівлю критично важливими товарами, максимально підтримувати гуманітарні зв'язки з ОРДЛО, 15% опитаних вважають, що слід прагнути до максимального розвитку зв'язків з непідконтрольними територіями.
Крім того, 55% українців вважають, що слід посилити контроль за перетином лінії розмежування, 69% виступають за посилення контролю над здійсненням виплат внутрішньо переміщеним особам, щоб уникнути зловживань.
Приблизно порівну розділилися прихильники (38%) і противники (40%) спрощення режиму перетину лінії розмежування і отримання перепусток.
Разом з тим 33% опитаних виступають за зняття обмежень на соціальні та пенсійні виплати українцям, які проживають на непідконтрольною території, 42% – не підтримують таку ідею. Чверть респондентів не визначилися з відповіддю на таке питання.
Відповідаючи на питання про рішення, які слід прийняти для досягнення миру на Донбасі, опитані вказали, що слід примусити Росію припинити втручання в конфлікт через міжнародний тиск і посилення санкцій (38%). Для цього слід успішно відновлювати нормальне життя на підконтрольних Україні територіях Донбасу (28%), військовою силою відновлювати контроль над територіями "ДНР/ЛНР" (14%), надати їм особливий статус в межах України (12%), провести там законні вибори (12%).
Дослідження було проведене 9-13 червня. Опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах, за винятком Криму і окупованих територій Донецької і Луганської областей. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Зазначимо, упродовж року точиться активна дискусія навколо доцільності ввести на Донбас озброєну місію ОБСЄ. Україна наполягає на такій необхідності, Росія допускає лише особисте озброєння спостерігачів, сама ОБСЄ наразі схиляється до цивільної місії і не поспішає створювати інших. Детальніше читайте в матеріалі "Збройна місія ОБСЄ на Донбасі. Позиції сторін".