У Києві презентували нову радіостанцію – Radio1.ua з виключно українським мовленням.
"Говорити сьогодні, що ми хочемо зробити україномовний продукт, – цього не достатньо. Ми хочемо зробити україномовний актуальний, креативний продукт, наповнений тим, що сьогодні може викликати резонанс. Будь-які спроби заробити на українській музиці не були успішні і часто мої колеги переходили на інший контент, тому що вони там просто більше грошей отримували", – сказала співачка і композитор, переможниця пісенного конкурсу "Євробачення-2004" Руслана Лижичко.
У свою чергу її чоловік і продюсер, засновник студії "Люксен" Олександр Ксенофонтов зазначив, що нове радіо – це спроба неквотної українізації.
"Програми, інформаційне наповнення – все це буде україноцентричне. Там не буде агресії, ми не будемо цього нав'язувати. Це не квоти, це – наша відповідь квотам. Квоти – це заборона, обмеження, те, що викликає спротив. Те, що ми робимо, не має викликати спротиву, тому що це лагідна, дуже конструктивна українізація", – зазначив він.
Один із організаторів проекту, засновник та ідеолог радіо "Львівська Хвиля" Юрій Зелик пояснив, що засновники ставлять перед собою досить амбітне завдання – зробити Radio1.ua популярним на всю Україну.
"Національні ФМ-мережі, які працюють в Україні, як правило, стикаються з проблемою популярності з Заходу на Схід і зі Сходу на Захід за невеликим винятком. Якщо якась мережа популярна на Сході, то на Заході – халепа, і навпаки. Це пов'язано з тим, що пріоритети слухачів у Франківську і Львові відрізняються, можливо, незначно, то в Харкові, Полтаві і у Львові вони різняться принципово. Одне з завдань, яке ми створюємо, – збалансувати інтереси і пріоритети в різних регіонах. Ми спробуємо зробити радіо, яке буде популярне у всіх регіонах України – від Одеси до Львова та Ужгорода включно. Завдання непросте, проте підходи для його вирішення існують", – заявив Зелик.
Водночас автор і реалізатор проектів радіо "Ютар", "Star FM", "Star TV", "Погода ТБ" Юрій Лященко розповів, як організатори проекту планують отримувати кошти для проекту.
"Ми розраховуємо на широку інтернет-аудиторію за кордоном і відповідно плануємо її монетизувати. Ми розраховуємо на допомогу діаспори, донорів. Цей проект не суто бізнесовий. Він має важливу роль для України", – зазначив він.
За його словами, організатори вже мають проект роботи нового радіо на контрольно-пропускних пунктах на лінії розмежування. Далі організатори планують перекрити "сепаратиські" сигнали на українській території.
"Ми розробили проект тимчасового мовлення в зоні АТО. Зокрема, проект малопотужного ФМ-мовлення на КПВВ. Ідея цього проекту в тому, щоб малими передатчиками охоплювати місця дислокації КПП – не секрет, що там є довгі черги. У принципі, ми відпрацювали всі технічні моменти на КПВВ "Зайцеве", котре зараз переміщено в "Майорськ". Також у нас є проект мовлення Radio1.ua на захоплених донецьких і луганських частотах аби перекрити сепаратиські сигнали на українській території ", – додав Лященко.
Як зазначили організатори, для прозорості редакційної політики Radio1.ua створить Наглядову раду «без політиків». До неї увійдуть журналісти, громадські діячі, представники шоу-бізнесу та митці. Їхні імена наразі не називаються.
Нагадаємо, в червні Верховна Рада запровадила квоти на українські пісні по радіо: радіомовники повинні забезпечити не менше 35% пісень державною мовою, які поширюють «у кожному проміжку часу з 07:00 до 14:00 та з 15:00 до 22:00». Водночас радіомовники, які за ліцензійною угодою поширюють не менше 60% загального обсягу пісень мовами Євросоюзу, мають право на квоту у 25% пісень українською. Окрім того, законопроектом передбачено, що «телерадіоорганізації при здійсненні радіомовлення забезпечують не менше 60% добового обсягу ведення передач, в тому числі новинно-аналітичних блоків, розважальних передач (дикторами, ведучими радіопередач) державною мовою».