В Україні загинув перший солдат-доброволець із Тайваню. Реакція української влади може «оголити» напругу між Києвом та Китаєм — Politico

8 Листопада 2022, 20:03

Днями стало відомо про загибель тайванського солдата Джонатана Ценга під час бою в Україні. Видання Politico пише, що це може певним чином «оголити напругу» щодо дипломатичної позиції України у питанні загрози автономії острова Тайвань від Китаю.

З одного боку, деякі українські посадовці вшанували героїзм 25-річного Ценга, який загинув у бою проти росіян минулого тижня в Луганській області. Він є першим відомим солдатом зі Східної Азії, який загинув у боротьбі проти російських військ.

Утім, варто пам’ятати про мотиви Ценга долучитись до війни в Україні. Багато тайванців — у тому числі Ценг — проводять паралелі між опором Китаю та екзистенційною боротьбою України проти Росії. Про це неодноразово заявляла й українська влада. Поза тим, політичні реалії змушують президента Володимира Зеленського займати обережну позицію щодо авторитарного партнера Росії.

«Зеленський чудово знає, що він не може ризикувати протистоянням Китаю, і хоче перешкодити Пекіну надати ще більше підтримки чи відправити зброю Путіну», — пише Politico. Крім того, минулого місяця Україна утрималася від прийняття резолюції ООН про репресії Китаю проти мусульманської уйгурської меншини. Дипломати у коментарях виданню також відзначили, що до Китаю з його інфраструктурою майже напевно будуть прохання зіграти передову роль у відбудові України.

Смерть Ценга стала шоком для Тайваню частково через те, що участь тайванських добровольців в Українському міжнародному легіоні та інших силах здебільшого залишилася поза увагою. Тайванські медіа повідомляють, що до боротьби приєдналися близько 10 бійців з острова. Ценг прибув до України у червні і два місяці тому приєднався до батальйону «Карпатська Січ», а до цього пройшов п’ятирічний тайванський військовий вишкіл.

Заступник начальника 49 стрілецького батальйон ЗСУ «Карпатська Січ» Руслан Андрійко назвав смерть Ценга важкою втратою і висловив «велику повагу родині та Тайваню за такого сина».

«Залишити мирне життя, дім, родину, щоб потрапити в пекло війни, багнюки, дощу, морозу, холодного окопу, в якому б’ються гарячі серця побратимів під постійними обстрілами і тижнями без сну… Джонатан прожив свої останні дні. в таких умовах», – написав Андрійко.

Утім, видання пише, що навряд смерть Ценга змінить обережну дипломатію України з Сі Цзіньпінем — найбільшим торговим партнером, незважаючи на те, що китайський лідер навіть не хоче поговорити із Зеленським.

Крім того, «безмежна» дружбу між Москвою та Пекіном наразі залишається стійкою. Ввід початку війни Сі розмовляв по телефону та особисто з Путіним, тоді як неодноразові спроби України якось сконтактувати виявилися марними.

«Посередники Зеленського намагалися попросити Китай провести дзвінок із Сі одразу після початку війни. Відповіді немає», — сказав Politico неназваний дипломат, — Незважаючи на це, вони дуже обережні, щоб не сказати нічого критичного щодо Пекіна».

«Китай буде твердо підтримувати Росію у згуртуванні та керівництві російським народом під керівництвом президента Путіна для досягнення стратегічних цілей розвитку, незважаючи на всі труднощі та збурення», — заявив міністр закордонних справ Ван Ї під час телефонної розмови із російським колегою Сєргєєм Лавровим.

Тим часом острів не полишає допомоги Україні. На знак солідарності Тайвань надав понад 30 мільйонів доларів гуманітарної допомоги та приєднався до санкцій проти Москви.

«Коли ми спостерігали за бійнею російського вторгнення, Тайвань пишається тим, що відіграє роль у зусиллях допомогти українцям у їхній боротьбі за захист своєї країни та свободи», — сказала президент Цай Інвень у вересні.

Сам Джонатана Ценг незадовго до смерті опублікував у Facebook значок українсько-тайванських прапорів, які причепив на форму. Він додав: «Сподіваюся, я не буду ганьбою для збройних сил Тайваню».