В Україні щодня застосовують тортури до більше 2 тисяч людей

26 Червня 2011, 14:14

Як вважає експерт Харківської правозахисної групи Борис Захаров, головна причина тортур в міліції – необхідність виконувати план розкриття злочинів, поставлений перед правоохоронцями нинішнім міністром МВС.

Захаров вражає, що мета важливіше засобів, а тому жертвами стають безневинні люди. За допомогою жорстоких знущань можна вибити зізнання в будь-якому злочині.

«Ця проблема за розмахом більше, ніж епідемія туберкульозу. На туберкульоз хворіють більше півмільйона, а за минулий рік тортури застосовували до 800 тис. чоловік», – сказав Захаров.

При цьому, за його словами, випадки розслідування катувань вкрай рідкісні і то не за ст. 127 Кримінального кодексу («Заборона тортур»).

«Застосовуються в основному ст. 365, 364 («Зловживання службовим становищем» або «Перевищення службових повноважень»). Виходить – якщо трошки побив, це зловживання, а якщо сильно побив, це перевищення». – розповіла експерт Харківської правозахисної групи Людмила Клочко.

За словами правозахисників, Європейський суд з початку року прийняв 4 рішення, в яких визнав, що держава Україна порушила ст. 3 Європейської конвенції з прав людини («Заборона тортур і жорстокого поводження»). Сума компенсаціїії потерпілим склала майже € 100 тис., її має відшкодувати держава, а не винні у злочині особи.

За словами Клочко, в Україні діє Закон «Про виконання рішень Європейського суду і про застосування судами Україні практики Європейського суду», в ньому передбачено регресний позов, коли винні органи повинні відшкодувати держбюджету суму сатисфакції. Але насправді таких позовів Міністерство юстиції не пред'являє.

Проти катувань в правоохоронних органах правозахисні організації виступали неодноразово.

Як повідомлялось, 23 червня відбулася акція протесту біля будівлі Генпрокуратури в Києві та 10 областях України.

Нагадаємо, у середині березня Харківська правозахисна група закликала президента Віктора Януковича відправити у відставку міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова, оскільки в з початку нинішнього року в міліції загинуло 15 осіб.

Загалом, правозахисники заявляють, що протягом 2010 року в Україні значно збільшилася кількість порушень прав людини з боку МВС. Зокрема, почастішали повідомлення про катування та інші форми незаконного насильства, до яких вдаються працівники органів внутрішніх справ, інколи з летальними наслідками.

Водночас, за інформацією Генпрокуратури, лише за останні два роки зареєстровані понад 13 тисяч заяв і повідомлень про катування та інше жорстоке поводження з людьми в органах внутрішніх справ.