Три чверті респондентів заявили, що роботодавці порушують їх трудові права. Найчастіше роботодавці порушують право працівників на відпустку, на гідну оплату праці та компенсації у разі звільнення. Четверта частина респондентів вказала на проблеми із забезпеченням додаткових благ для співробітників (харчування, мобільний зв’язок – ред..), матеріальних компенсацій у разі хвороби чи часткової втрати працездатності, а також щодо порушення права на підвищення трудової кваліфікації і професійного навчання.
Попри часті випадки порушення трудових прав, респонденти не готові активно їх відстоювати. Лише п’ята частина (20%) звертаються до роботодавця чи у профспілку. В той час як 27% опитаних обурюються, однак діяти не наважуються, 26% – спокійно ставляться до незначних порушень, а в разі значних утисків – шукають іншу роботу. 18 % опитаних – не вірять у результативність боротьби за дотримання трудових права.
Разом з тим 78 % респондентів зазначили, що хоча б раз у житті намагалися відстоювати свої трудові права. Найчастіше працівники розмовляли із роботодавцем, намагалися пояснити, що їх не влаштовує. 30 % радилися із колегами і просили поради. Небагато з опитаних консультувалися з юристом. А випадки звернення до суду чи в профспілку траплялися доволі рідко.
В більш ніж половині випадків (53 %) індивідуальна боротьба респондентів за їхні права зазнавала фіаско. Лише десятій частині опитаних удалося відстояти власні трудові права або вирішити питання, що їх не влаштовували.
Водночас, приблизно 10 % респондентів засвідчили, що роботодавець забезпечує їхні трудові права. Дані було отримано у результаті опитування, яке відбувалося серед зареєстрованих користувачів сайту hh.ua у квітні 2013 року. В опитуванні взяли участь 1234 респонденти, серед яких 45 % – чоловіки і 55 % – жінки, віком від 21 до 40 років.