Як повідомили в Нацбанку, востаннє настільки значним обсяг вільних ресурсів в системі був ще два з половиною роки тому , пише "Коммерсант-Украина". Тоді, 15 липня 2010 року, був досягнутий абсолютний максимум залишків коштів на кореспондентських рахунках – 34,37 млрд грн.
З офіційної статистики випливає, що таку велику суму банки не могли отримати від НБУ. З початку року регулятор видав п'ятьом кредитним установам рефінансування всього на 153,5 млн грн.
Приплив коштів був забезпечений гривневими депозитами.
У 2012 році населення поклало на рахунки банків у національній валюті 26 млрд грн, з яких 6,4 млрд грн надійшло в грудні.
З урахуванням приросту валютних депозитів і нарощування залишків на рахунках підприємств в банки в кінці минулого року надійшло в цілому 31 млрд грн.
У той же час у зв'язку із закінченням року вони не поспішали з видачею нових позик, тому обсяг кредитного портфеля скоротився на 5,8 млрд грн. За рахунок надлишків, які виникли, ставки на міжбанківському ринку почали знижуватися і 15 січня досягли 4,4%.
Це вже призвело до зниження ставок за короткими депозитами. Індекс UIRD в січні впав на 1,11 процентного пункту (п.п.) – до 18,62% річних по тримісячних депозитах. Шестимісячні вклади подешевшали на 0,65%, а 9-12 місячні – всього на 0,2-0,3 п.п.
Експерти очікують ще одну хвилю зниження – на 2-3%, пише видання.
Здешевлення депозитних ставок в перспективі повинне буде спричинити зниження вартості кредитів. "Якщо Нацбанк буде продовжувати політику умовно фіксованого курсу і паніки не буде, то протягом півроку ставки як на депозити, так і на кредити мають скоротитися на 4-6 процентних пункти", – очікує головний фінансовий аналітик агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран.
Банкіри визнають таку ймовірність. "Очікувати здешевлення кредитних продуктів варто не раніше, ніж через місяць. Це обумовлено тим, що банкам необхідний час, щоб розмити більш дешевими ресурсами в своїх балансах дорогі. Вважаю, рівень скорочення ставок по кредитах буде відповідне до зниженням їх по депозитах", – говорить заступник голови правління "Банку Національний кредит" Людмила Міщук.
Мова може йти про здешевлення позик на купівлю автомобіля, іпотека ж залишиться недоступною, відзначають експерти. Також навряд чи подешевшають високоприбуткові кредити (приміром, швидкі кредити готівкою).
Нагадаємо, 12 грудня тодішній глава НБУ Сергій Арбузов заявив, що Нацбанк допускає зниження ставок по депозитах у гривні до 15-17% в 2013 році.