В Україні офіційно опублікували закон про зміни до Конституції в частині правосуддя

30 Червня 2016, 10:28

В Україні офіційно оприлюднили закон "Про внесення зміни до Конституції України (щодо правосуддя)".

Відповідний закон №1401-VIII опублікований у парламентській газеті "Голос України" №118, датованій середою, 29 червня.

Напередодні, у вівторок, президент України Петро Порошенко пообіцяв, що в середу, 29 червня, будуть опубліковані зміни до Конституції України в частині правосуддя.

Згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями цього документа, зміни до Конституції щодо правосуддя набувають чинності через три місяці з дня, наступного за днем ​​публікації відповідного закону, тобто з 30 червня 2016 року.

 У той же час положення, яке стосується визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду (МКС), вступає в силу через три роки.

Як повідомлялося, 2 червня 2016 року Верховна Рада прийняла в цілому закон про внесення зміни до Конституції щодо правосуддя.

У той же день Верховна Рада також прийняла нову редакцію закону про судоустрій і статус суддів, який повинен імплементувати конституційні зміни.

Зміни до Конституції в частині правосуддя підвищують віковий ценз для заняття посади судді – ним може стати громадянин України, не молодший 30 років (раніше – не молодший 25 років). Як і раніше суддею можна буде працювати до 65 років. Крім того, збільшений стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення на посаду судді – тепер це п'ять років (було три роки). Також в Основному законі більше немає вимоги про те, що претендент на посаду судді повинен не менше 10 років проживати в Україні.

Замість Вищої ради юстиції в Україні з'явиться Вища рада правосуддя, повноваження якої будуть ширшими, ніж у ВРЮ. Так, Вища рада правосуддя буде приймати рішення про звільнення судді з посади та переведення в інший суд, давати згоду на затримання чи арешт судді, а також приймати рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя. Також прописаний порядок формування Вищої ради правосуддя, яка буде складатися з 21 члена.

Призначає суддю на посаду Президент України за поданням Вищої ради правосуддя. Згідно зі змінами до Основного закону, будь-яка особа може подати конституційну скаргу до Конституційного суду, якщо вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні по її справі закон України суперечить Конституції держави.

Із Конституції вилучили норми, які передбачали наглядові функції прокуратури. Згідно з прийнятими змінами, ліквідується інститут "народних засідателів".

Крім того, тепер Конституція передбачає, що "Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським Статутом, проект якого вносить до Верховної Ради президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Згоду на затримання і арешт судді тепер буде давати не Верховна Рада, а Вища рада правосуддя ".

Раніше, 1 лютого Конституційний суд визнав документ відповідає Конституції (вимогам статей 157 і 158 Основного закону).