Згідно з результатами дослідження, практично всім респондентам доводилось вирішувати робочі завдання під час відпустки. У 10% таке ставалось лише один раз — двічі, але у більшості все ж це звична практика: майже третина відпускників досить часто дистанційно вирішують робочі питання, і така ж кількість займається роботою майже кожну відпустку.
Загалом, 95% так чи інакше приділяли робочим питанням час, відведений для відпочинку.
Найнижчий показник тих, кому доводилось працювати під час відпустки — 91% – серед людей віком 21-30 років.
У віці від 30 до 40 кількість тих, кому доводилось працювати у відпустці, вже 97%, а після 40 дуже рідко можна зустріти тих, кому пощастило провести всі свої відпустки без роботу — таких лише 1%.
У сфері інформаційних технологій або у сфері послуг відсоток тих, хто не працює під час відпустки, найвищий — 12% і 7% відповідно.
Половина респондентів зазначили, що у відпустці повинні залишатись на зв’язку (47%), більше третини (37%) вказали, що для них це необов’язкова вимога, десята частина респондентів (12%) зобов’язана «бути на телефоні» лише у виняткових випадках , і лише 3%упевнені, що можуть бути поза зоною досяжності. Серед останніх найбільше працівників виробництва (6%), сфери послуг (8%) і технічних спеціалістів (4%).
У той же час 41% вважає, що якщо не відповідатиме на телефон під час відпустки нічого особливого не станеться, просто буде неприємна ситуації, 24% заявили, що ризикують зіпсувати стосунки з керівництвом або колективом, 6% загрожують фінансові санкції, штраф, звільнення, догани.
29% не можуть уявити собі ситуацію, коли б вони відмовляться бути на зв’язку. Якщо серед молодих спеціалістів тих, хто не уявляє відпустку без роботи, лише 25%, то серед людей після 40 років уже майже половина — 41%.
Найчастіше під час відпустки доводиться вирішувати нагальні питання, відповідати на запити керівництва і курувати постійні проекти.
Частіше, ніж у інших, термінові питання виникають у банківських працівників – 83%, спеціалістів із продажів -74%, IT-спеціалістів -75%, а найменше – у транспортній – 63% і виробничій сферах – 61%.
41% керівників під час відпустки перевіряють роботу підлеглих своїми дзвінками, 29% – запитами на електронну пошту, 6% – з’являються в офісі. З іншого боку, 15% працівників зв’язуються з керівництвом першими.
27% керівників дозволяють собі і підлеглим відпочити один від одного повністю.
Як відомо, згідно з даними опитування порталу hh.ua, переважна більшість українців – 75% бере відпустку один-два рази на рік. Більше двох разів – лише 16% опитаних, а 8% беруть відпустку лише раз на декілька років.