Відтак в Угорщині будуть оподатковувати харчові продукти з високим вмістом цукру, солі і вуглеводів, а також продукти, які містять більше 20 міліграмів кофеїну на 100 мл продукту. До таких продуктів відносять, зокрема, чіпси, закуски, солені горішки, енергетичні напої, деякі види фасованої продукції, як наприклад, шоколад, цукерки, торти, печиво, джеми, морозиво та супи швидкого приготування.
Незважаючи на свою назву («Податок на гамбургери») самих гамбургерів обкладати податком не будуть.
Сума податку складе 300 форинтів ($ 1,63) за літр енергетичних напоїв, 400 форинтів на кілограм чіпсів або інших солених закусок, 100 форинтів на кілограм морозива тощо. Отримані кошти будуть спрямовані на охорону здоров’я.
Податок будуть сплачувати виробники або ж, якщо продукція імпортується, – дистриб’ютори продукції.
Запровадження «Податку на гамбургери» спрямоване на збереження та покращення здоров’я угорців у відповідність до міжнародних стандартів. А також на покращення економічного і соціального розвитку країни. Чим менше угорці витрачають на шкідливі звички і шкідливу їжу, тим менше уряду доведеться виділяти коштів на охорону здоров’я, зазначено в Законі.
Тим часом, в Україні Верховна Рада планує внести зміни в Податковий кодекс, що передбачають диференціацію оподаткування суб'єктів малого бізнесу.
Нагадаємо, у травні заступник голови Державної податкової служби (ДПС) України Олександр Клименко заявляв, що новий урядовий законопроект щодо спрощеної системи оподаткування розділяє підприємців на кілька категорій згідно з рівнем доходів.
Як відомо, Податковий кодекс набув чинності з 1 січня 2011 року. Його прийняття супроводжувалося масовими протестами. З 1 квітня в чинність вступили норми кодексу, що регулюють сферу малого й середнього бізнесу.