В Раді схвалили за основу законопроєкт про обіг цивільної зброї. Як та що пропонують врегулювати

23 Лютого 2022, 17:30

У пояснюючій записці до проєкту закону йдеться про близько 1,3 млн. одиниць зброї в Україні станом на сьогодні за інформацією МВС. При цьому випадків використання легальної зброї є надзвичайно мало.

Найбільше у Раді законопроєкт підтримали у фракціях "Слуга народу" та "За майбутнє". За інформацією громадянської мережі ОПОРА, серед представників ОПЗЖ жоден депутат не проголосував "за" врегулювання права на цивільну зброю.

Один з авторів закону Олександр Федієнко зазначив, що законопроєкт №5708 відрізняється від непідтриманого парламентом минулого проєкту звуженням можливостей отримання права на зброю. 

Читайте також: Експерт: в Україні «гуляє» 3,5 млн одиниць нелегальної зброї

Як пише автор законопроєкту, власники цивільної зброї можуть застосовувати її для захисту життя, здоров'я і власності для оборони або в разі крайньої необхідності.

Ще один ініціатор проєкту Іван Юнаков зауважив, що наразі проблеми дістати зброю у нелегальний спосіб в Україні немає, а впровадження обліку її отримання допоможе робити це в рамках закону.

Документ визначає характеристики та категорії зброї, зокрема забороненої до цивільного обігу, регулює створення Єдиного державного Реєстру цивільної зброї та розділяє цивільну та спеціальну зброю. Власників також не обмежуватимуть у кількості цивільної зброї, яку вони можуть отримати.

Не зможуть отримати цивільну зброю люди із медичними протипоказаннями, непогашеною судимістю за кримінальні порушення, притягненнями за адмінправопорушення за певними статтями., через судове обмеження, деякі категорії зброї (категорія D та В) можуть отримати лише повнолітні громадяни, пройшовши спеціальну підготовку щодо поводження зі зброєю та люди, чия робота пов'язана із ризиком.

За даними Small Arms Survey в Україні в незареєстрованому обігу перебуває від 3 до 5 млн одиниць вогнепальної зброї, йдеться у пояснювальній записці нового законопроєкту. Раніше Тиждень публікував інфографіку про обіг зброї в Україні. Станом на 2018 рік за оцінкою низки експертів та Української асоціації власників зброї, ця цифра варіювалась від 2 до 5 млн.

Зросла і загальна кількість одиниць зброї – якщо зараз у Законі йдеться про близько 1,3 млн, то за даними Нацполіції у 2018 році ця цифра складала понад 880 тисяч.

Загалом українці розділяються у поглядах на те, чи повинні цивільні боронитись від ворога зі зброєю. Серед опитаних Центром Разумкова українців у січні цього року, на запитання про готовність захищати Україну зі зброєю в руках майже 45% респондентів відповіли, що готові долучитися до захисту країни у будь-який спосіб. Трохи більше ніж 45% що вважають це справою військових.

При цьому, станом на 2015 рік ставлення українців до пропозиції дозволити цивільний обіг зброї було не надто позитивним – лише 11,5% опитаних фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" відповіли, що підтримують такі впровадження. 

Читайте також: Плуг чи зброя?

Поза тим в парламенті також розглядали і альтернативний законопроєкт №5708-1, автором якого є нардепи від "Голосу" Андрій Шараськін та Олександра Устінова, "Слуги народу" Мар'ян Заблоцький тощо. У цьому документі пропонувалось надати власникам права доступу до зброї самозахисту і саме право на захист, в той час як владний проєкт не передбачає такої позиції.

Автори альтернативного проєкту заявляли про лобіювання іншого законопроєкту конкурентів у МВС та небажання міністерства встановлювати право на захист. В кінцевому результаті проєкт №5708-1 знято з розгляду.