В парламенті намагаються ініціювати повернення до пропорційно-мажоритарної виборчої системи. Чому це може перекреслити досягення виборчої реформи

Політика
22 Грудня 2021, 14:17

Голова фракції "Слуга народу" Давид Архамія вважає, що повернення до змішаної (пропорційно-мажоритарної) виборчої системи може підтримати 300+ депутатів у парламенті. Про це він заявив в інтерв'ю "Інтерфаксу".

За його словами, депутатам складно достатньо познайомитись із виборцем на великих округах, через це створюються "псевдоокрути", які не працюють, а через внутрішню конкуренцію система відкритих списків нібито створює боротьбу між кандидатами всередині політсили, а не з опонентами.

"Я навіть не знаю застережень, які завадили б повернутися до змішаної системи. З новою системою проекспериментували на місцевих виборах – побачили дуже багато негативу", – заявив Арахамія. Голова фракції сказав, що законодавчих ініціатив поки не було, однак багато "слуг" цього очікують.

При цьому 17 грудня 2021 року на сайті ВР зареєстровано законопроєкт №6444 про зміни до Виборчого кодексу щодо відновлення змішаної системи, ініційованого нардепами депутатського об'єднання "За майбутнє". В ньому пропонують відтермінувати зміни системи виборів народних депутатів України зі змішаної до виключно пропорційної до 2027 року через тимчасове відновлення дії Закону "Про вибори народних депутатів України". 

"Фактично, зі скасуванням мажоритарної системи відносної більшості, кожний громадянин України обмежений у своєму конституційно гарантованому праві бути обраним, оскільки не може самостійно (шляхом самовисування) балотуватися на виборах народних депутатів України, а вимушений реалізовувати своє виборче право через належність (відношення) до політичної партії та залежно від своїх політичних переконань. Як наслідок, кожний громадянин України, який реалізує своє конституційно гарантоване право обирати, не має свободи вибору та обмежений у своєму виборі волею політичної партії…", – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Раніше ексголова партії "СН" Олександр Корнієнко у розмові з Тижнем на з'їзді "слуг" у Трускавці заявляв, що депутати політсили на ймовірних виборах йтимуть за відкритими списками "як пише закон". Щодо збільшення субвенцій на соціально-економічний розвиток у мажоритарних округах, тоді Олександр Корнієнко пояснював, що через зміни в постанові ці кошти йдуть не на дрібні витрати, а на великі об'єкти, які можуть бути далеко від конкретного мажоритарного округу.

Тоді ж Корнієнко сказав, що коаліція "Слуги народу", "Довіри" та "За майбутнє" має перспективи через державницьку позицію.

Читайте також: Фінальний акорд. Виборчий кодекс від Ради

Голова Комітету виборцій Олексій Кошель пояснив у коментарі Тижню, що пошук зручних правил виборчої гри типовий для кожної влади. Тому зміни до виборчого законодавства часто вносились безпосередньо перед стартом виборчої кампанії і ця влада не є винятком: "З одного боку вони прийняли проєкт виборчого кодексу, прозвітували перед виборцями про те, що "ми, на відміну від попередників, реалізували свою обіцянку щодо відкритих списків", а тепер намагаються провести ревізію", – зазначив голова Комітету.

Олексій Кошель вважає це "категорично неприйнятним", тому що питання впровадження відкритих списків дискутувалось давно і прийняття цієї системи стало кроком вперед щодо розвитку партійної та політичної системи загалом. Тому неправильно зараз робити відступ назад і приймати мажоритарні округи із низкою проблем (наприклад, підкуп виборців).

"Система з відкритими списками є складною і має багато недоліків, але щоб недоліків стало менше, потрібно розвивати політичні партії, регіональні структури, а не шукати комфортних правил виборчої гри", – додав Олексій Кошель.

Громадянська мережа "Опора" опублікувала заяву від організації, в якій закликає парламент не підтримувати ініціативу нардепів "За майбутнє" та не скасовувати системи відкритих списків. 

Читайте також: Рада ухвалила Виборчий кодекс з пропозиціями Зеленського

"У разі її підтримки парламентом виборчий процес відбуватиметься на основі застарілих процедур, неефективної і корумпованої виборчої системи, що унеможливлює розвиток політичних партій,  внутрішньопартійної демократії та персоніфікованого голосування виборців", – йдеться в заяві. 

Також "Опора" звертає увагу, що в законопроєкті  №6444 депутати не пропонують жодних інших рішень окрім як сказсувати пропорційну виборчу систему з відкритими списками. Крім того, згадали й інавгураційну промову Володимира Зеленського й слова про те, що парламент зобов’язаний прийняти Виборчий кодекс та запровадити пропорційну систему з відкритими списками: "Будь-яка політична домовленість щодо відмови від відкритих списків чи перспективи її реалізації будуть сприйняті суспільством, як відмова від чіткої політичної позиції на початку своєї каденції Главою держави".

Таку ж заяву оприлюднили і на сайті руху "Чесно" – позицію спільно висловили 39 громадських організацій. У заяві висловлюють позицію, що мажоритарники можуть домовлятись із олігархами про коаліцію, чим діють не в інтересах громадян і не можуть ефективно напрацьовувати державну політику.

"Корумпованій системі вигідно залишити мажоритарну систему виборів, оскільки саме ця система дозволяє засівати округи так, щоб до Верховної Ради потрапляли за партійними списками фігуранти антикорупційних розслідувань, прогульники та порушники Конституції – кнопкодави, а за мажоритарною системою – гречкосії та корупціонери", – заявили ГО та партії.