В представництві Верховного комісара вважають, що ключові положення закону не відповідають європейським і міжнародним стандартам, оскільки запроваджують дискримінаційні норми, які ставлять у скрутне становище та маргіналізують біженців в Україні.
«Закон також зводить нанівець останні позитивні законодавчі кроки і підриває зусилля, спрямовані на відповідність вимогам Плану дій із лібералізацією візового режиму з Європейським Союзом», – наголошують в УВКБ ООН.
Там висловлюють жаль щодо факту прийняття закону, оскільки вважає, що певні положення цього документа анулюють важливі норми, закладені у нещодавно ухваленому законі, який регулює статус біженців («Про біженців та осіб, які потребують додаткового чи тимчасового захисту»), а також суперечать ключовим міжнародним стандартам.
«Якщо цей законопроект підпише президент – скорочення строку дії документів біженців до всього лише 6 місяців не лише створить неефективну систему та простір для корупції, а й прямо вдарить по здатності біженців забезпечувати самих себе, посиливши їх залежність від уряду чи міжнародної допомоги. Часті подовження терміну дії посвідчення біженця також означатимуть безупинне зростання витрат біженців на цю процедуру та додаткове адміністративне навантаження на співробітників виконавчих органів влади у сфері надання притулку», – наголошують в міжнародній організації.
УВКБ ООН сподівається, що законопроект «Про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України», буде виправлено до того моменту, як він набере силу закону.
Як повідомлялось, 23 вересня парламент передбачив впровадження документів, що засвідчують особу і громадянство України й містять біометричні дані.
У той же день Мін'юст назвав цей закон неконституційним.
Народний депутат Геннадій Москаль просить президента Віктора Януковича ветувати закон про впровадження біометричних документів, які засвідчують особу і громадянство.