"Минулої п’ятниці Шевченківський районний суд міста Києва прийняв рішення щодо екстрадиційного арешту пана Абдулладжанова на термін до дванадцяти місяців до прийняття рішення про його екстрадицію до Таджикистану. Колишній прем'єр-міністр Таджикистану був визнаний біженцем урядом США", – нагадали в Управлінні.
"Пан Абдулладжанов прибув до України з дійсним проїзним документом, виданим у США, та українською візою. Він був затриманий в аеропорту Бориспіль 5 лютого 2013 року", – зауважуєтсья у заяві.
"УВКБ ООН ще раз підкреслює важливість принципу не-вислання (non-refoulement), згідно з яким жоден біженець не може бути примусово повернутий до країни свого походження, в тому числі шляхом екстрадиції. Вислання є порушенням Конвенції ООН про статус біженців 1951 року, яку ратифікувала Україна, і міжнародного права у сфері захисту прав людини. Вислання (non-refoulement) також заборонене національним законодавством України", – наголосили в ООН.
Відтак, в УВКБ зазначають, що "повернення пана Абдулладжанова до країни його походження буде порушенням як міжнародного, так і національного права, його подальше утримання під вартою з метою екстрадиції немає жодних легітимних підстав".
"УВКБ ООН закликає українську владу діяти у відповідності до норм міжнародного права, поважати статус біженця пан Абдулладжанова і звільнити його з-під варти. Україна є учасником Конвенції 1951 року про статус біженців та Протоколу 1967 року", – резюмували в Управлінні.
Нагадаємо, минулого тижня суд ухвалив узяти Абдуллоджонова під екстрадиційний арешт терміном до 1 року; протягом цього часу Україна має вирішити, чи екстрадувати його до Таджикистану. Там колишнього прем’єра звинувачують у низці тяжких кримінальних злочинів, зокрема, в замаху на його політичного супротивника, президента Емомалі Рагмона. Абдумалік Абдуллоджанов заперечує ці звинувачення.
Президент Віктор Янукович, за повідомленнями, мав у неділю й понеділок перебувати з офіційним візитом у Таджикистані, але цей візит не відбувся без оголошення причин.